BAKAN TURHAN: "ORTA KORİDOR İÇİN AKTİF DİPLOMASİ BAŞLATILDI”

Ulaştırma muhabirleri ile biraraya gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan bakanlığın yatırımlarını değerlendirirken özellikle Demir İpek yolu olarak bilinen “Orta Koridor” konusunda açıklamalarda bulundu.
24/04/2019 05:04

BAKAN TURHAN:

Ulaştırma muhabirleri ile biraraya gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan bakanlığın yatırımlarını değerlendirirken özellikle Demir İpek yolu olarak bilinen “Orta Koridor” konusunda açıklamalarda bulundu.

“Anadolu, Kafkasya ve Orta Asya üçgeninde taşımacılık orta vadede birkaç katına ulaşacak”

Son 17 yılda hızla büyüme kaydeden Türkiye’nin üretim ve ihracat odaklı ticaret hacmini arttırmaya devam edeceğini, "Bir Kuşak Bir Yol Projesi" ile gelecek dönemde Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyanın öneminin daha da artacağını belirten Turhan, "Anadolu, Kafkasya ve Orta Asya üçgeninde taşımacılık orta vadede şu anki ekonomik büyüklüğünün birkaç katına ulaşacak.” dedi.

“ Ulaştırma sektöründeki adımlar küresel anlamda ses getiriyor”

Ulaştırma sektörünün, Türkiye'nin Azerbaycan ile Orta ve Güney Asya coğrafyasıyla ticaretini canlandıracak en önemli araç olduğunu anlatan Turhan, bu alanda atılan adımların küresel anlamda ses getirdiğini vurguladı.

İntermodal taşımacılığı daha da ileriye götürmeyi planladıklarına, Azerbaycan ve Türkiye'nin coğrafi konumları gereği bölgelerinin en önemli transit merkezleri olduğuna dikkat çeken Turhan, şöyle konuştu:

“ Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ile ihracatçıya ekonomik taşıma hizmeti sunuluyor"

"Azerbaycan Orta Asya'ya açılan kapıdır. Türkiye ise üç kıtanın kesişim bölgesinde yer almaktadır. Farklı ulaşım modlarını entegre ederek taşımacılarımıza hem farklı güzergahlar hem de farklı ulaşım araçları sunarak optimum düzeyde fayda sağlamaya çalışıyoruz. Böylece ülkelerimizin yanı sıra bölge ülkelerinin ihraç mallarının çeşitlenmesine imkân sağlıyor, ekonomik anlamda kazançlarını arttırmalarına vesile oluyoruz. Bu noktada en güzel örnek Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattıdır. İhraç mallarını demiryoluyla taşıyarak, başlangıç ve son aşamalarını karayolu ve denizyoluyla destekleyerek birçok bölgeye ulaştırıyoruz. Doğu-batı arasında alternatif güzergâh sunmanın yanı sıra kuzey-güney aksında da alternatif olmayı planlıyoruz."

"Orta Koridor için aktif diplomasi başlatıldı"

Turhan, 2015 yılı mart ayında vizyon belgesi yayımlanan "Bir Kuşak Bir Yol Projesi" çerçevesinde Çin, Asya, Avrupa ve Orta Doğu'yu birbirine bağlayan devasa altyapı ve ulaşım, yatırım, enerji ve ticaret ağı oluşturulmasının amaçlandığını aktardı.

Söz konusu ülkelerin artan ticaret hacminden ve yatırım ortamından daha fazla pay sahibi alabilmek için ana ulaştırma koridorları üzerinde yer almanın ve ulaştırma altyapılarını bu bakış açısıyla düzenlemenin önemine değinen Turhan, "Orta Koridor" yaklaşımına yönelik aktif diplomasinin başlatıldığını kaydetti.

“Ulaştırma politikalarının temel ekseni Çin’den Londra’ya kesintisiz taşımacılık”

Türkiye tarafından "Modern İpek Yolu Projesi" olarak da adlandırılan "Orta Koridor"un doğu ile batı arasındaki mevcut hatları tamamlayıcı, güvenli güzergâh teşkil ettiğini belirten Turhan, 16 yıldan bu yana ülkenin ulaştırma politikalarının temel ekseninin, Çin'den Londra'ya kesintisiz taşımacılık hattı sağlamak üzere büyük ölçekli altyapı yatırımları gerçekleştirmek olduğunu kaydetti.

Turhan, Uzak Doğu'dan Avrupa'ya kadar uzanan tarihi İpek Yolu'nun "Orta Koridor"da geliştirilmesi için Asya-Avrupa-Orta Doğu ekseninde önemli adımlar atıldığını ifade ederek, ülke içinde doğu-batı ve kuzey-güney ekseninde ulaşım bağlantısını geliştirecek projelerin hataya geçirildiğini bildirdi.

"Mega projelerle koridorun önemini artırıyoruz"

Turhan, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının Çin ve Orta Asya'dan Türkiye'ye ulaşan tüm yolları birleştiren altyapı olduğunu ve çok büyük önem taşıdığını vurgulayarak, "Bu proje sadece üç ülkeyi birleştirmiyor. İngiltere, Fransa, Belçika, Almanya, Avusturya, Macaristan, Sırbistan, Bulgaristan, Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan ve Çin'i birbirine bağlıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Bakü'den Kars'a uzanan 829 kilometrelik demiryolu güzergâhının, Hazar Geçişli Orta Koridor hattının önemli bir parçasını tamamladığını anlatan Turhan, projenin ehemmiyetinin önümüzdeki yıllarda çok daha iyi anlaşılacağını söyledi.

“ Çin-Avrupa arasındaki ticaret günlük 1.5 milyar dolar”

Çin ve Avrupa arasındaki ticaretin, günlük 1,5 milyar doları bulan boyutlara ulaştığına işaret eden Turhan, bu ticaret akışının artarak devam etmesinin ve yaklaşık 5 yıl içinde günde 2 milyar doları geçmesinin beklendiğini söyledi.

Turhan, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının tam kapasiteyle çalışabilmesi adına bu güzergâhı tamamlayan yolların bitirilmesinin hayati önem taşıdığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Marmaray Tüp Geçidi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu, Avrasya Tüneli, Osmangazi Köprüsü, hızlı tren ve yüksek hızlı tren hatları, Kuzey Ege Limanı, Gebze Orhangazi-İzmir Otoyolu, 1915 Çanakkale Köprüsü, İstanbul Havalimanı gibi mega ulaşım projeleriyle koridorun sağladığı yararı ve önemi artırıyoruz. Özellikle de bu koridorun devamı olacak dev projeleri kamu özel ortaklığı ile hayata geçirerek hem hızlı hem daha az maliyetle özel sektör dinamiğini kullanarak gerçekleştiriyoruz. Sınırlı kaynaklarımızla sınırsız ihtiyaçları karşılıyoruz."

"25 Nisan’da Uluslararası İşbirliği Kuşak ve Yol Forumu’na katılacağız"

Bakan Turhan, 25 Nisan'da 2. Uluslararası İşbirliği Kuşak ve Yol Forumu'na katılacaklarını belirterek,  forumun bir sonraki oturumunda yaklaşık 12 projenin sunulacağını dile getirdi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ