8. EURASİA RAİL FUARI İZMİR’DE AÇILDI

Avrupa ve Asya'nın tek, dünyanın 3. büyük fuarı Eurasia Rail-Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı’nın sekizincisi 10 Nisan 2019 tarihinde İzmir Fuar Merkezi’nde açıldı.
11/04/2019 09:16

8. EURASİA RAİL FUARI İZMİR’DE AÇILDI

Avrupa ve Asya'nın tek, dünyanın 3. büyük fuarı Eurasia Rail-Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı’nın sekizincisi 10 Nisan 2019 tarihinde İzmir Fuar Merkezi’nde açıldı.

TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğünün de standının yer aldığı fuar, 25 ülkeden 200 katılımcıya ev sahipliği yapıyor.

Fuar’ın açılışına Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Erol Arıkan ile Türkiye, Katar, Cezayir, Almanya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Çin, İtalya ve Rusya vb. ülkelerden yerli ve yabancı özel ve kamu sektöründen temsilciler katıldı.

10-12 nisan tarihleri arasında demiryolu sektöründeki son gelişmelerin konuşulduğu ve karar vericilerin uluslararası buluşma platformu olarak ön plana çıkan fuar, yeni iş birliklerine imza atma şansı verirken, fuar boyunca işlenecek konferans konuları ile sektör hakkında bilgi paylaşımı fırsatı sunuyor.

“Bakanlığın 527 milyarlık yatırımın 126 milyar lirası demiryollarına ayrıldı.”

Açılış konuşmasında demiryollarının dünden bugüne çok mesafe katedip ilerlediğini anlatan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, “Hep birlikte sektör içerisinde yaşanan gelişmeleri takip ediyoruz. 2011 yılında Ankara’da gerçekleşen Eurasia Rail’de yerli katılımı yüzde 40 iken bu yıl yüzde 60’lara ulaşmış durumda. Yerli markalarımızın sayısının artması çok önemli. Demiryolları bizim hükümet politikamız oldu. Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı 527 milyarlık yatırım yaptı ve bu yatırımın 126 milyar lirası demiryollarına ayrıldı. Hedef büyüterek ilerlemek, sektör içinde gerçekleşen çalışmaların artması ticaretin farklılaşmasına, karlılık oranının artmasına ve ülkemizin kalkınmasına neden olacak. Hep birlikte güzel yarınlar için çalışıyoruz. Fuarın bugün olduğu gibi yarınlarda da ufkumuzu açacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Türkiye nüfusunun yüzde 40'ına yüksek hızlı tren hizmeti sunuyoruz”

Demiryollarının modern yaşamın olmazsa olmazı olduğunu ifade eden TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, “Ülkelerin kültürel ve sosyal gelişimine destek olan demiryolları baş döndürücü şekilde gelişmeye devam ediyor. Demiryollarına Avrupa ve doğu ülkeleri başta olmak üzere son yıllarda büyük yatırımlar yapılıyor. Bugün itibariyle Türkiye nüfusunun yüzde 40'ına yüksek hızlı tren hizmeti sunuyoruz. Fuarın Türkiye'nin incisi İzmir'de yapılması bizim için ayrı bir önem taşıyor. TCDD olarak vizyon ve misyonumuz doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürmeye, ülkemize yeni ulaşım imkanları sunmaya devam edeceğiz” diye konuştu. 

“Birçok farklı ülkeyi bir araya getirme imkanını sunacağız.”

Küresel demiryolu endüstrisine dair yaşanan son gelişmelerin de masaya yatırılacağı 8. Eurasia Rail'in açılış töreninde konuşan ITE Turkey Genel Müdürü Kemal Ülgen ise, "2011 yılından beri Avrasya Bölgesinde sektörün nabzını tutmakla kalmayıp yeni iş ve işbirliklerine imkan sunan organizasyonumuzda yurt dışı alım heyetleri programı ile birçok farklı ülkeyi bir araya getirme imkanını sunacağız.” dedi.

Fuarın daha önceki versiyonlarını İstanbul'da düzenlediklerini ancak bu yıl İzmir'i tercih ettiklerini kaydeden ITE Turkey Nakliye ve Lojistik Grup Direktörü Semi Benbanaste, “İzmir, demiryolu açısından çok önemli bir şehir. 2023 yılına kadar önemli yatırımlar yapılacak bu yönde. Tarihte ilk demiryolu İzmir'de yapılmıştı. İzmir'in stratejik önemi tarihte olduğu gibi bugün de devam ediyor. Fuar süresince 15-16 bin ziyaretçi bekliyoruz.” diye konuştu.

Eurasia Rail'de bu yıl küresel demiryolu endüstrisinde uygulanan en trend teknolojiler ve sektörde gerçekleşen yatırımlar değerlendirilecek. 20'den fazla oturumda 50'den fazla uzman konuşmacı sektörde yaşanan gelişmeler hakkındaki en güncel bilgileri paylaşacak.

Genel Müdür Erol Arıkan da TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğünün standında fuara katılan yerli ve yabancı heyetlerle görüşmeler yapacak.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ