“SOSYAL KOOPERATİF TRENİ İKİNCİ KEZ YOLA ÇIKACAK”

Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü ve TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü iş birliği ile Türkiye'de sosyal kooperatifçiliğin geliştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen “Sosyal Kooperatifler Eğitim ve Tanıtım Treni” 8 Nisan 2019’da ikinci kez yola çıkmaya hazırlanıyor. İstanbul'dan 8 Nisan Pazartesi günü yola çıkacak tren için 5 Nisan Cuma günü Sirkeci Tren Garı'nda uğurlama töreni düzenlendi.
06/04/2019 16:50

“SOSYAL KOOPERATİF TRENİ İKİNCİ KEZ YOLA ÇIKACAK”

Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü ve TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü iş birliği ile Türkiye'de sosyal kooperatifçiliğin geliştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen “Sosyal Kooperatifler Eğitim ve Tanıtım Treni” 8 Nisan 2019’da ikinci kez yola çıkmaya hazırlanıyor. İstanbul'dan 8 Nisan Pazartesi günü yola çıkacak tren için 5 Nisan Cuma günü Sirkeci Tren Garı'nda uğurlama töreni düzenlendi.

Törene; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Seymenoğlu, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Erol Arıkan, Demiryolu personeli ve proje için gönüllü vatandaşlar katıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan törende yaptığı konuşmasında, "İlk yolculuğunu ekim ayında tamamlayan trenimiz uğradığı 10 ilde sosyal kooperatif alanında önemli çalışmalara imza attı. Şimdi ikinci yolculuğuna çıkacak ve İstanbul, Ankara, Kayseri, Sivas, Malatya, Gaziantep, Hatay ve Adana illerinde çalışmalarını yürütecek. Daha adaletli gelir dağılımı, bölgesel farklılıklarının azaltılması, cinsiyet ayrımının azalması ve sosyal dışlanmanın asgariye indirilmesi çalışılacak konu başlıkları arasında dikkati çekiyor." Dedi.

Sosyal kooperatiflerin özellikle dezavantajlı grupların çalışma hayatına entegrasyonunun sağlanması gibi toplumsal sorunlara çözüm üretmeyi hedeflediğini belirten Turhan, amaçlarının göçmenler, bağımlılar, engelliler ve eski hükümlüler gibi dezavantajlı durumda olan vatandaşların üretim sürecine katılımlarını sağlamak olduğunu kaydetti.

Bu vatandaşların istihdam edilmeleri, ortak ihtiyaçlarının temini gibi konularda farkındalığın artırılmasının da önemli amaçlar arasında yer aldığını ifade eden Turhan, şunları söyledi:

"Bizim için aslolan insanımızdır. İnsanımızın huzuru, refahı, gönül ve fikir zenginliğidir. Bu nedenle bu projeyi önemsiyoruz ve her türlü desteği veriyoruz. Bu nedenle Avrupa ile Asya'yı Yüksek Hızlı Tren ile birleştiriyoruz. 'Gidemediğin yer senin değildir' deyip ülkemizin her köşesini yollarla, alt yapı yatırımlarıyla donatıyoruz. İlk yolculuğunu ekim ayında tamamlayan trenimiz uğradığı 10 ilde sosyal kooperatif alanında önemli çalışmalara imza attı. Şimdi ikinci yolculuğuna çıkacak ve İstanbul, Ankara, Kayseri, Sivas, Malatya, Gaziantep, Hatay ve Adana illerinde çalışmalarını yürütecek. Daha adaletli gelir dağılımı, bölgesel farklılıklarının azaltılması, cinsiyet ayrımının azalması ve sosyal dışlanmanın asgariye indirilmesi çalışılacak konu başlıkları arasında dikkati çekiyor. Gaziantep ve Hatay'da mülteci kampları da ziyaret edilerek buradaki çocuk ve genç gruplara yönelik bir takım etkinlikler gerçekleştirilecektir. Bu çalışmaların ülkemizdeki sosyal kooperatifçilik anlayışının yer etmesine katkı sağlayacağı inancındayım."

“Projede paydaş olarak yer almak bizim için ayrı bir mutluluk”

Turhan, 81 milyon vatandaşın bu konuda duyarlı olması gerektiğini vurgulayarak, imkan sağlamak, öncü olmak ve yol göstermenin kendilerinin görevi olduğunu ancak insanı merkeze alan her türlü çalışmanın yine insan üzerinden yürütüleceğini ve bu şekilde sağlıklı hayat bulacağını dile getirdi.

Aşık Veysel'in “Beni hor görme kardeşim, sen altınsın, ben tunç muyum? Aynı vardan var olmuşuz, sen gümüşsün ben saç mıyım?" dizelerini anımsatan Bakan Turhan, "Bu hayatta herkesin yeni fırsatlara ve bunlara en kolay yoldan ulaşmaya hakkı var. Bu nedenle bu anlamlı projenin içerisinde etkin bir şekilde paydaş olarak yer almak bizim için ayrı bir mutluluk." dedi.

Turhan, bu trenin, 1 jeneratör vagonu, 2 adet yataklı vagon, 1 adet yemekli vagon ve 1 sergi vagonundan müteşekkil olduğunu, sadece bir ulaşım aracı, bir tren olmanın ötesinde de manalar barındırdığını ifade ederek, vardığı yerlerde yeni hayatları, yeni yaşamları filizlendireceğine inandığını kaydetti.

 

Bakan Turhan, proje kapsamındaki çalışmaların, sosyal kooperatifçilik alanında bundan sonra yapılacak faaliyetlere ışık tutmasını temenni etti.

 

Birçok Hedefe Sosyal Kooperatifler Aracılığı İle Ulaşabileceğiz

Sosyal kooperatiflerin elde ettikleri karı yine sosyal amaçlara harcadıklarını belirten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan şunları söyledi "Özellikle sosyal kooperatiflerin dönemsel işsizlik gibi bazı ekonomik sorunların çözümüne katkı sağladığını gözlemliyoruz. Ayrıca sosyal kooperatifler elde ettikleri karı yine sosyal amaçlara harcamaktadırlar. Bu sebeplerle sosyal kooperatiflerin sayısının artması ve ülkemizin tamamına yayılması son derece önemlidir. Yeni sosyal sorunlara çözüm üretmek, görece ekonomik olarak daha zayıf olan kesimin gereksinimlerini karşılamak, daha adil refah düzeyini sağlamak, işgücü piyasasındaki dengesizlikleri düzenlemek gibi birçok hedefe sosyal kooperatifler aracılığıyla ulaşabileceğiz" 

Bakan Pekcan "Bakanlık olarak sosyal kooperatifçiliği canlandırmaya yönelik hayata geçirdiğimiz Sosyal Kooperatifçilik Eğitim, Tanıtım, Geliştirme ve Uygulama Projesi ile bu politikalarımızın meyvesini görmeye başladık. Daha şimdiden çok fazla sayıda sosyal kooperatif için izin alınmaya başladığını görüyoruz. Bugün İstanbul'dan uğurlayacağımız ikinci sosyal kooperatif trenimiz de Ankara, Kayseri, Sivas, Malatya, Gaziantep, Hatay, Adana illerine uğrayacak. Sosyal kooperatif bilgilendirme toplantıları, gönüllülerin, akademisyenlerin ve kamuoyunun dikkatinin çekilmesi, sosyal kooperatiflere ilişkin farkındalık oluşturulmasını hedefliyoruz. Trenimizin uğrayacağı şehirlerde üniversiteler çalıştaylar düzenleyecek" dedi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ