İSTANBUL-SOFYA EKSPRESİ YOLA ÇIKIYOR

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan; TCDD Taşımacılık AŞ tarafından sefere konulan İstanbul – Sofya Ekspresi ile ilgili açıklama yaptı.
18/02/2017 15:48

İSTANBUL-SOFYA EKSPRESİ YOLA ÇIKIYOR

UDH Bakanı Arslan; “292 kilometre uzunluğundaki Kapıkule–İstanbul demiryolu hattındaki yol yenileme çalışmaları tamamlandı. Halkalı-İstanbul arasında yolcu trenleri geçtiğimiz yıldan beri işletilmektedir. Bulgar Demiryolları ve TCDD Taşımacılık arasında imzalanan anlaşma ile İstanbul-Sofya Ekspresi adı altında yeni bir tren,  20 Şubat 2017 tarihinden itibaren İstanbul/Sofya- İstanbul/Halkalı arasında hergün karşılıklı olarak sefere başlayacak. Yaz aylarında İstanbul-Sofya Ekspresine İstanbul-Belgrad İstanbul- Bükreş bağlantısı da sağlanacak”

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan;  TCDD Taşımacılık AŞ tarafından sefere konulan İstanbul – Sofya Ekspresi ile ilgili açıklama yaptı.

UDH Bakanı Ahmet Arslan; ülkemiz ile Avrupa ülkeleri arasındaki yolcu taşımacılığının İstanbul-Bükreş arasında her gün karşılıklı olarak işletilen Bosfor Ekspresi ile sağlandığını; Trakya bölgesindeki yol yenileme çalışmaları nedeniyle 03 Haziran 2014 tarihinden itibaren İstanbul – Kapıkule arasında otobüs aktarmalı olarak çalıştırıldığını vurgulayarak, “Artık otobüs aktarmasına gerek kalmadı. Çünkü Kapıkule–İstanbul demiryolu hattındaki yol yenileme çalışmaları tamamlandı, yol pırıl pırıl oldu. İstanbul-Sofya Ekspresi;  Sofya-İstanbul/Halkalı arasında karşılıklı her gün işleyecek ve tren dizisi TCDD Taşımacılık Şirketine ait iki yataklı vagon, bir adet kuşetli vagon ve Bulgar Demiryollarına ait bir adet kuşetli vagon olmak üzere yüksek kalitede toplam dört vagondan oluşacaktır.” diye belirtti.

Yaz Aylarında İstanbul – Sofya Ekspresi ile İstanbul- Belgrad İstanbul- Bükreş Bağlantısı da Sağlanacak

Arslan;  Trenin İstanbul/ Halkalı’dan saat 22.40’da, Sofya’dan ise 21.00’de hareket edeceğini, seyahat süresinin yaklaşık 9 saat 50 dakika süreceğini vurgulayarak; ”İstanbul–Sofya Ekspresine yaz aylarında İstanbul- Belgrad ve İstanbul-Bükreş bağlantısını sağlamak üzere vagonlar bağlanacak” dedi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ