DEMİRYOLU YOLCU HAKLARI YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının Demiryolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmeliği 08 Mart 2019’da Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.
11/03/2019 03:46

DEMİRYOLU YOLCU HAKLARI YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının Demiryolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmeliği 08 Mart 2019’da Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Ulusal demiryolu altyapı ağı üzerinde bir seyahat belgesi ile hizmet alan yolcuları ve onlara hizmet veren demiryolu tren işletmecilerini, acenteleri, gar ve istasyon işletmecilerini kapsayan yönetmelikle; demiryolunu kullanan yolcuların seyahat öncesinde, esnasında, sonrasında, ayrıca kendilerini etkileyen kaza ve olaylarda sahip olacakları haklar, hizmet sunan kuruluşlarca yerine getirmesi gereken yükümlülükler ve denetimlerle ilgili usul ve esaslar düzenlendi.

Tren gecikmelerinde yolcu hakları

Yolcular, son varış noktasına demiryolu tren işletmecisinden kaynaklanan sebeplerden dolayı kilometre ve gecikme süresine bağlı olarak bilet ücretinin belirli oranlarında demiryolu tren işletmecisinden tazminat talep etme hakkına sahip olacak.

Seyahat başlamadan önce demiryolu tren işletmecisi tarafından nihai varış noktasına taahhüt edilen saatten 120 dakika veya daha fazla gecikmeli varılacağı öngörüldüğünde ise yolcuya bilet ücretinin tamamının iade edilmesi, eşdeğer ulaşım imkânlarıyla ilk fırsatta varış noktasına ulaştırılması ve yolcunun uygun olan daha sonraki bir tarihte gönderilmesi seçenekleri sunulacak.

Öte yandan, bilet satın alınmadan önce yolcuya seferdeki gecikme hakkında bilgi verildiği ve bu bilete işlendiği takdirde yolcu tazminat talep edemeyecek.

Bagaj ve eşyalar için yolcu hakları  

Diğer taraftan, demiryolu tren işletmecisi, bagajların ve eşyaların güvenliğinden sorumlu olacak.

Ayrıca, görevli demiryolu tren işletmecisi personeli, trafiğin seyir ve güvenliğini tehlikeye düşürecek, yolcuları rahatsız edecek hiçbir tutum ve davranışlarda bulunamayacak.

Demiryolu yolcu haklarıyla ilgili ayrıntılı bilgi için ilgili Resmi Gazete linki:  http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/03/20190308-6.htm

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ