YÜKSEK HIZLI TREN İLK DEFA ASYA’DAN AVRUPA’YA GEÇTİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından inşası devam eden Gebze-Halkalı Hattı Marmaray Projesi’nde incelemelerde bulundu. 43 istasyondan oluşan, 76,6 kilometre uzunluğundaki Gebze-Halkalı Marmaray Hattı'nın devam eden test sürüşlerine katıldı.
21/02/2019 05:39

YÜKSEK HIZLI TREN İLK DEFA ASYA’DAN AVRUPA’YA GEÇTİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından inşası devam eden Gebze-Halkalı Hattı Marmaray Projesi’nde incelemelerde bulundu. 43 istasyondan oluşan, 76,6 kilometre uzunluğundaki Gebze-Halkalı Marmaray Hattı'nın devam eden test sürüşlerine katıldı.

Ayrıca, Turhan’ın katılımıyla ilk defa Avrupa yakasına yüksek hızlı tren test sürüşü gerçekleştirildi.

Bir süre yüksek hızlı treni kullanan Turhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda göreve geldikleri günden bu yana daha gelişmiş ve sorunsuz bir altyapıyı İstanbul'a kazandırmak için çalıştıklarını söyledi.

Turhan, İstanbul'da hayata geçen ulaşım projelerinden bahsederek, banliyö hattının İstanbul için sadece bir demiryolu hattı olmadığını, şehrin tüm raylı sistemlerini birleştiren ana omurgası olduğunu belirtti.

Metro dışında YHT ve yük trenleri de işletilecek”

Marmaray'ı da içinde bulunduran bu proje tamamlandığında hem metro hatlarının hem yüksek hızlı tren (YHT) hatlarının hem de yük treni hatlarının birbirine entegre olacağını belirten Turhan, artık İstanbulluların demiryollarında kesintisiz seyahat edebileceğini vurguladı.

Turhan, "Bunu sağlayabilmek için Marmaray'ı da içinde bulunduran 13,6 kilometrelik kesimi daha önce hizmete açmıştık. Şimdi de 19,2 kilometresi Avrupa'da, 43,8 kilometresi Anadolu'da olmak üzere 63 kilometrelik kesimin yenileme çalışmalarını tamamlamak üzereyiz." diye konuştu.

"Günde 1 Milyon 700 bin yolcu seyahat edebilecek"

Turhan, Gebze-Halkalı demiryolu hattının 3 hat, boğaz geçiş kesiminin 2 hat olacak şekilde yapıldığını, 2 hat üzerinde kent içinde Marmaray ile bütünleşik şekilde banliyö işletmesi yapılacağını söyledi. Üçüncü hat üzerinden ise şehirlerarası yolcu ve yük trenleriyle yüksek hızlı tren işletmesinin yapılabileceğini dile getiren Turhan, şu bilgileri verdi:

"Toplam 13 istasyondan da 16 adet metro ve tramvay hattına entegrasyon sağlanmış olacak. İki dakikada bir sefer yapılabilecek. Günde 1 milyon 700 bin yolcu seyahat edebilecek. Banliyö ile Üsküdar-Sirkeci arası 4, Ayrılık Çeşmesi-Kazlıçeşme arası 13,5, Söğütlüçeşme-Yenikapı arası 12, Bostancı-Bakırköy arası 37 dakikaya inecek. Gebze-Halkalı arası ise 115 dakika olacak."

“Ankara ve Konya'dan Halkalı'ya yüksek hızlı tren”

Turhan, hızlı trenlerin Gebze, Pendik, Maltepe, Bostancı, Söğütlüçeşme, Haydarpaşa, Bakırköy ve Halkalı'da durabileceğini belirterek, YHT'nin Konya'dan Söğütlüçeşme'ye 4 saat 45 dakikada, Konya'dan Halkalı'ya 5 saat 15 dakikada, Ankara'dan Söğütlüçeşme'ye 4 saat 30 dakikada, Halkalı'ya ise 5 saatte ulaşabileceğini anlattı.

Ankara'dan ve Konya'dan kalkan son YHT'nin Halkalı'ya kadar seferini sürdürebileceğini, diğer seferlerin Haydarpaşa, Söğütlüçeşme'de sona ereceğini dile getiren Turhan, sabah Konya ve Ankara'ya dönük ilk seferlerin yine Halkalı'ndan kalkacağını bildirdi.

"Pekin’den Londra’ya kesintisiz demiryolu"

Turhan, yük trenlerinin Pekin'den Londra'ya kesintisiz demiryolu bağlantısının sağlanmış olacağını belirterek, bu trenlerin gece saatlerinde boğaz geçişini kullanarak Asya-Avrupa arasında taşımacılık yapabileceğini söyledi. Şu anda bu hatta kullanılacak toplam 440 aracın tamamının üretiminin bitirildiğini belirterek, bunların 300'ünün üretiminin Türkiye'de gerçekleştiğini bildirdi.

"Gebze- Halkalı Marmaray Hattı’nı Martın ilk haftasında açılışa hazır hale getireceğiz"

Turhan, "Geldiğimiz noktada Gebze-Halkalı arası tüm güzergâhta inşa faaliyetleri ile sinyalizasyon montaj işleri tamamlanmış bulunuyor. Martın ilk haftasında açılışa hazır hale getireceğiz." dedi.

Banliyö ve hızlı tren hattının işletmeye alınması noktasında istasyonlarda mimari sonlandırma çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Turhan, bugün de test ve devreye alma işlerine başladıklarını ifade etti.

Turhan, "24 saat esaslı olarak SAT4 ve deneme işletmesi testlerini yaparak hattı mart ayının ilk haftasında sinyalli ve sertifikalı şekilde açılışa hazır hale getirmeye çalışacağız." diye konuştu.

Hattın ekonomik, konforlu ve kısa zamanda ulaşım imkânı sağlayacağını vurgulayan Turhan, açılacağı günü iple çektiklerini sözlerine ekledi.

Bakan Turhan'ın katılımıyla gerçekleştirilen yüksek hızlı tren test sürüşü, Halkalı istasyonunda sona erdi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ