YERLİ VE MİLLİ DİZEL MOTORUN LANSMANI YAPILDI

TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğünün desteğiyle TÜLOMSAŞ, TÜBİTAK MAM, SDM, MARMARA ÜNİVERSİTESİ işbirliği ile hayata geçirilecek “TÜBİTAK KAMAG DİZEL MOTOR PROJESİ” lansman toplantısı 19 Şubat 2019 tarihinde Eskişehir’de TÜLOMSAŞ Genel Müdürlüğünde gerçekleştirildi.
20/02/2019 12:32

YERLİ VE MİLLİ DİZEL MOTORUN LANSMANI YAPILDI

TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğünün desteğiyle TÜLOMSAŞ, TÜBİTAK MAM, SDM, MARMARA ÜNİVERSİTESİ işbirliği ile hayata geçirilecek “TÜBİTAK KAMAG DİZEL MOTOR PROJESİ” lansman toplantısı 19 Şubat 2019 tarihinde Eskişehir’de TÜLOMSAŞ Genel Müdürlüğünde gerçekleştirildi.  

Toplantıya, TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Erol Arıkan, TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı,  TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ile çeşitli üniversitelerden öğretim görevlileri, sanayi kuruluşlarının yöneticileri katıldı.

Açılış konuşması yapan TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı, TÜBİTAK KAMAG DİZEL MOTOR PROJESİ’nin sadece modernizasyon projesi olmadığını aynı zamanda bir özgün motor geliştirme projesi olduğunun altını çizerek TÜLOMSAŞ’ın yeni vizyonuna yakışır bir çalışma olduğunu söyledi.

“TCDD Taşımacılık projenin en önemli destekçisi”

Avcı, TCDD Taşımacılık’ın bu projenin en önemli destekçisi olduğunu vurgulayarak ;” TCDD Taşımacılık bu projenin nihai kullanıcısıdır, TCDD Taşımacılık’tan çok destek gördük, huzurlarınızda Genel Müdür Erol Arıkan’a şükranlarımızı sunuyorum.” dedi.

“TÜLOMSAŞ’da üretilen elektrikli motorlar Marmaray ve İZBAN’da kullanılıyor”

Avcı, TÜLOMSAŞ’ın her konuda önemli atılımları olduğunu burada üretilen elektrik motorların Marmaray’ da,  İZBAN’da kullanıldığını belirterek şunları ifade etti: “ Bu proje,  27 ilden parça teminini gerektiriyor. Ekonomiye katkıda bulunacak olan bu proje aynı zamanda yerli ve milli üretimin gelişimini sağlayarak ülkemizin döviz dengesine olumlu katkıda bulunacaktır.”

 “Demiryolları sektörüne verilen her türlü desteğin ülke ekonomisine pozitif katkısı vardır”

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Erol Arıkan yaptığı konuşmada, “Bu projenin önemine yürekten inanıyoruz, her aşamasında destek olmaya devem edeceğiz. Demiryolu taşımacılığının serbestleşme sonrası kurulan TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğümüz kısa sürede başarılı olma yolunda önemli aşamalar kaydetti. Demiryolu sektörüne verilen her türlü destek ülkemizin ekonomisine her zaman pozitif etkilerde bulunmaktadır. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere 2000’li yıllardan itibaren hükümetlerimizce verilen desteklerin sonuçlarını birer birer alıyoruz.” dedi.

Projede yer alan tüm ekibe ayrı ayrı teşekkür eden Arıkan, bugüne kadar birçok ilki gerçekleştiren Eskişehir’in gözbebeği TÜLOMSAŞ’ın bu projeyi de alnının akıyla teslim edeceğini kaydetti.

Bu proje ile mevcut motorun yakıt tüketimi yüzde 12 oranında iyileştirilecek yılda milyonlarca lira tasarruf sağlanacak.”

Arıkan ayrıca projenin avantajlarıyla ilgili olarak bu projenin gerçekleşmesiyle birlikte ülkemizin imkânları ile geliştirilmiş ve üretilmiş, lisans hakları ülkemize ait olan dizel motorlar ortaya konulurken, bu modellerden motor ailelerine geçişin yapılabileceğini, böylelikle araç filolarındaki dizel lokomotiflere ait motorların ülkemiz imkânları ile geliştirilmiş ve üretilmiş motorlar ile yenilenebileceğini belirtti.

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Arıkan sözlerini şöyle bitirdi: “Bu proje ile mevcut TLM16V185 motorunun yakıt tüketimi yüzde 12 oranında iyileştirilerek yıllık yaklaşık 18.000.000 ₺ yakıt tasarrufu sağlanacak, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığı azaltılacaktır.  Kazanılan deneyimle milli dizel motor tasarım ve test merkezlerinin de temelleri atılmış olacaktır. Projenin ülkemizin cari açığının kapatılmasında önemli bir rolü olacağı da düşünülmektedir.”

“Projenin ortakları Türkiye’nin en büyük oluşumlarıdır”

TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ise konuşmasında; bu projenin başarılı olacağına, ülkemizin ekonomisine her yönden katkı sağlayacağına inandıkları için destek olduklarını belirterek, “Tüm paydaşlarının olduğu bir projenin başarısız olması mümkün değildir. Bu projenin ortakları Türkiye’nin en büyük oluşumlarındandır. Yerli ve milli söyleminin, söylenmesi kolay ancak hayata geçirilmesi zor bir süreçtir. Bu proje, özgün bir projedir ve bu projedeki başarı yakın zamanda üretilecek olan hızlı tren üretme projesinde bizleri cesaretlendiriyor.” şeklinde konuştu.

Lansman sonrası TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı, TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal ve TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Erol Arıkan’a günün anısına plaket verdi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ