TÜRKİYE – AB ARASINDA ULAŞTIRMA SEKTÖRÜNDE İŞBİRLİĞİ GELİŞİYOR

Bakan Turhan: “Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasında hızlı ve emniyetli şekilde işleyen bir ulaştırma sisteminin tesis edilmesi iki tarafın da çıkarınadır. Bugün işbirliğimizi daha ileriye götürebilmek amacıyla çok önemli konuları ele aldık."
07/02/2019 03:51

TÜRKİYE – AB ARASINDA ULAŞTIRMA SEKTÖRÜNDE İŞBİRLİĞİ GELİŞİYOR

Bakan Turhan: “Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasında hızlı ve emniyetli şekilde işleyen bir ulaştırma sisteminin tesis edilmesi iki tarafın da çıkarınadır. Bugün işbirliğimizi daha ileriye götürebilmek amacıyla çok önemli konuları ele aldık."

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, AB Komisyonunun Ulaştırmadan Sorumlu Üyesi Violeta Bulc ile 04 Şubat 2019 tarihinde Brüksel’de basın toplantısı düzenledi.

“ Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi AB ile işbirliğinde gerçekleşecek”

 

Bulc'un daveti üzerine Türkiye ile AB arasında ulaştırma alanındaki işbirliğini geliştirmek amacıyla bir görüşme gerçekleştirdiklerini aktaran Turhan, Türkiye'nin AB üyelik hedeflerine bağlılığını sürdürdüğünü vurguladı.

Turhan, AB ile ulaştırma sektöründe de teknik işbirliğini geliştirmeye büyük önem verdiklerini belirterek, "AB bizim en mühim ticaret ortağımız. Türkiye ve AB arasında hızlı ve emniyetli şekilde işleyen bir ulaştırma sisteminin tesis edilmesi iki tarafın da çıkarınadır. Bugün iş birliğimizi daha ileriye götürebilmek amacıyla çok önemli konuları ele aldık." diye konuştu.

Brüksel'de 15 Ocak'ta "Yüksek Düzeyli Diyalog Toplantısı" gerçekleştirildiğini anımsatan Turhan, "Bu mekanizmaya aramızdaki diyaloğun devam etmesi ve işbirliğimizin geliştirilmesi açısından büyük önem veriyoruz. Diyalog sürecinin somut sonuçlar doğuracak biçimde devam etmesini istiyoruz. Bugünkü gündemimizin ana başlıklarını bu diyalog toplantılarında ele alınan konular teşkil etti." ifadesini kullandı.

Ulaştırma alanında işbirliğini geliştirme Türkiye-AB ilişkilerine önemli ivme kazandıracak”

Turhan, toplantıda Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesinin görüşüldüğüne işaret ederek, "Bu hattın inşası AB ile mali işbirliğimiz kapsamında önümüzdeki dönemin en önemli altyapı projesidir. Proje, Avrupa'yı Asya'ya bağlayan yüksek standartlı demiryolu ağının önemli bir parçasını oluşturacak. Komiser ile bu projenin biran önce hayata geçirilmesi için atmamız gereken adımları görüştük." değerlendirmesinde bulundu.

Önümüzdeki dönemde Türkiye-AB mali işbirliğiyle ulaştırma sektöründe hangi alanlarda projelerin gerçekleştirileceğini istişare ettiklerini anlatan Turhan, Halkalı Kapıkule Demiryolu Hattı'nın ulusal ulaşım ağıyla bağlantılarının güçlendirilmesine yönelik projelerde işbirliği yapabileceklerini ifade etti.

Turhan, mali iş birliği kapsamında yüksek standartlarda tüm Avrupa'ya hizmet veren Türk gemi inşa sanayisinin desteklenmesi isteklerini AB tarafına da ilettiklerini, Türkiye'nin Trans-Avrupa ulaştırma ağındaki konumunu güçlendirecek konuları da ele aldıklarını anlattı.

“ Akıllı ulaşım sistemleri üzerinde çalışıyoruz”

Türkiye-AB Kapsamlı Hava Taşımacılığı Anlaşması müzakereleri üzerinde de görüştüklerine dikkati çeken Turhan, Türkiye-AB ile karayolu güvenliğinin artırılmasına katkı sağlayacak çalışmaları ve görüşleri de ele aldıklarını vurguladı.

Toplantıda, yol güvenliğini artıracak kooperatif akıllı ulaşım sistemlerini de görüştüklerini söyleyen Turhan, Brüksel temasları çerçevesinde Akdeniz ve Karadeniz'de denizcilik ekonomisinin sürdürülebilir şekilde geliştirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulunduğunu ifade etti.

Bakan Turhan, ulaştırma alanında işbirliğini geliştirmenin Türkiye-AB ilişkilerine önemli ivme kazandıracağını sözlerine ekledi. 

Halkalı- Kapıkule Demiryolu Hattı sadece teknik bir proje değil, aynı zamanda siyasi mesaj da iletiyor”

Halkalı Kapıkule Demiryolu Hattı Projesinin AB - Türkiye arasında ciddi öneme sahip olduğunu anlatan Bulc, "Halkalı Kapıkule Demiryolu Hattı sadece teknik bir proje değil, aynı zamanda siyasi mesaj da iletiyor. Umarım 28 Şubat tarihinde yapılacak Üst Düzey Ekonomik Diyalog toplantısında Halkalı- Kapıkule Demiryolunun iki taraflı proje anlaşması imzalanır." dedi.

Bulc, hava taşımacılığı konusunu daha geniş kapsamlı ele aldıklarına işaret ederek, teknik ekiplerin çalıştığı AB-Türkiye Kapsamlı Hava Taşımacılığı anlaşmasının büyük öneme sahip olduğunu söyledi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ