BAKÜ-TİFLİS-KARS DEMİRYOLU İŞADAMLARINA AVANTAJ SUNUYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Kazakistan'ın Almatı kentinde Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Bakanlar 3.Toplantısına katıldı. Turhan burada AA muhabirine açıklamalarda bulundu.
04/02/2019 01:31

BAKÜ-TİFLİS-KARS DEMİRYOLU İŞADAMLARINA AVANTAJ SUNUYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Kazakistan'ın Almatı kentinde Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Bakanlar 3.Toplantısına katıldı. Turhan burada AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Turhan, "Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının Hazar Denizi'ndeki limanlara kadar ulaşması ve Hazar'daki deniz ulaşımıyla ilgili altyapı ve tren feri hatlarının hizmete girmesi işadamlarımıza önemli avantajlar sağlıyor." dedi.

Türkiye'nin Kazakistan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan ve ilk ticari ekonomik ilişkileri başlatan ülke olduğunu, iki ülke arasında ikili ekonomik ilişkilerin önemli aşamaya geldiğini hatırlatan Turhan, bu ilişkileri ulaştırma altyapısıyla da geliştirerek daha rekabetçi hale getirmek gerektiğini, ulaşım maliyetlerini azaltarak Kazakistan'daki müteşebbislerin diğer yabancı ülke firmalarına karşı daha rekabetçi hale gelmesini amaçladıklarını, bu konuda Kazakistan hükümeti ile iyi ilişkiler içerisinde olunduğunu söyledi. 

"Türkiye ile Kazakistan arasında altyapının geliştirilmesinde fikir birliğimiz var" 

Bakan Turhan, Kazakistan'ın büyük bir coğrafyasıyla Orta Asya'daki önemli ülke olduğunu vurgulayarak Kazakistan ile Türkiye arasındaki ulaşım altyapısının sadece karayolu ve hava yoluyla bağlantısının yapılmasını yeterli görmediklerine dikkat çekti ve şöyle devam etti:

"Türkiye ve Kazakistan hatta Azerbaycan ve diğer kardeş ülkeler üzerinden iki büyük ekonomik bölge olan Çin ile Avrupa arasında yapılacak ticaret, bölgedeki ülkelere ve bize büyük katkı sağlayacak. Bu katkıları gözönünde bulundurduğumuzda ve bölgenin coğrafi şartlarına baktığımızda “ Ortak Koridor” diye tabir ettiğimiz ve çok modlu taşımacılığa imkan veren en uygun yolun altyapısının geliştirilmesi konusunda fikir birliğimiz var. Bu manada Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının Hazar Denizi'ndeki limanlara kadar ulaşması ve Hazar'daki deniz ulaşımıyla ilgili altyapının ve tren feri hatlarının hizmete girmesi iş adamlarımıza önemli avantajlar sağlıyor." 

“BTK Hattı ikinci kısım proje çalışmaları devam ediyor”

Bakan Turhan, ulaştırma alanındaki ilişkileri daha ileri noktaya taşımak istediklerini, bu kapsamda Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ikinci kısım proje çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Gelecek dönemde Kars ile Ankara arasındaki proje çalışmalarının tamamlanmasının ardından yapım çalışmalarına başlanacağı bilgisini veren Turhan, Ankara ile Sivas'ın Erzincan sınırına kadar olan kısımda çalışmaların sürdüğünü, bu projenin yüksek hızlı tren çalışması olarak devam ettiğini ve bunun önemli bir altyapı olduğunu ifade etti.

Demiryolu standardını yükseltme açısından Kars ile Erzincan arasındaki kesimlerde de gelecek dönemde altyapı iyileştirme çalışması yapılacağını anlatan Turhan, şu anda hizmet veren mevcut bir hattın bulunduğunu dile getirdi. Turhan, mart ayında bakım onarım çalışmalarının tamamlanmasıyla İstanbul Boğazından kesintisiz olarak Avrupa’ya demiryolu ağıyla ulaşma fırsatının yakalanacağını ve bunun ulaştırma açısından çok önemli bir avantaj sağlayacağını söyledi. 

"Büyük Almatı çevre yolu inşaatı projesi hizmete girecek"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, bölgede şehir ve büyükşehirlerden geçen yolların iyileştirilmesi ve şehir içi trafikle şehirlerarası transit trafiğin birbirinden ayrılarak daha ekonomik ve hızlı bir ulaşım sağlanması bakımından uluslararası transit koridorundaki Büyük Almatı Çevre Yolu İnşaatı Projesinin (BAKAD) Türk firmalarınca üstlenildiğini projenin yap-işlet-devret modeliyle yapılmakta olduğunu söyledi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ