TRANS HAZAR ULUSLARARASI TAŞIMA BİRLİĞİ AZERBAYCAN’DA TOPLANDI

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt, 17 Ocak 2019 tarihinde Azerbaycan’da gerçekleştirilen TITR “Trans Hazar Uluslararası Taşıma Birliği Genel Kurulu’na katıldı
18/01/2019 04:42

TRANS HAZAR ULUSLARARASI TAŞIMA BİRLİĞİ AZERBAYCAN’DA TOPLANDI

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt, 17 Ocak 2019 tarihinde Azerbaycan’da gerçekleştirilen TITR “Trans Hazar Uluslararası Taşıma Birliği Genel Kurulu’na katıldı.

Bakü-Tiflis- Kars demiryolu hattının önemli kesimini oluşturduğu Trans-Hazar demiryolu orta koridorunun daha etkin ve verimli hale getirilmesi yönünde çeşitli konuların görüşüldüğü genel kurul kapsamında ayrıca, Bakü-Tiflis- Kars demiryolu hattı tarifeleri ile Türkiye-Rusya taşıma hacminin artırılması için Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye parkurunu kapsayan yeni tarife protokolü de imzalandı.

Kurulu ve imzalanan protokolü değerlendiren Genel Müdür Veysi Kurt; ”30 Ekim 2017’de işletmeye açılan BTK hattında başlayan taşımacılık,  Kazakistan’ın Çin sınırından başlayıp Türkiye’ye uzanan yaklaşık 4 bin 500 kilometrelik demiryolu koridorunda başarılı ve hızlı bir şekilde devam etmektedir. BTK üzerinden Trans-Hazar Güzergahı ile Asya ve Avrupa arasında en hızlı en elverişli en ekonomik en güvenli yük taşımacılığı yapılması; BTK’nın daha da etkinleştirilmesi için  Avrupa ve diğer ülkelerle işbirliğimizi geliştirmek için önemli adımlar atıyoruz.  “Orta Koridor” olarak da tanımlanan bu güzergah lojistik fiyatlarında önemli fırsatlar sağlarken bölgenin rekabet şartlarına ve refahına da çok olumlu katkılarda bulunmaktadır. Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhı Birliği'ne geçen yıl üye olan Şirketimiz TCDD Taşımacılık, bu koridorun en etkin ve verimli kullanılması yönünde büyük bir çaba göstermektedir. İndirimli tarifelerin yanı sıra bu hatta en verimli vagonlarla ve lokomotiflerle hizmet verilmesi yönünde tedbirler alıyoruz.” diye belirtti.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ