TCDD TAŞIMACILIK “VERİMLİLİK VE TEKNOLOJİ FUARI”NA KATILDI

TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü ATO Congresium Kongre ve Sergi Salonu’nda 7-9 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’na katıldı.
08/12/2018 12:33

TCDD TAŞIMACILIK “VERİMLİLİK VE TEKNOLOJİ FUARI”NA KATILDI

TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü ATO Congresium Kongre ve Sergi Salonu’nda 7-9 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’na katıldı.

Türkiye Verimlilik Vakfı tarafından düzenlenen Verimlilik ve Teknoloji Fuarı'nın açılışına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, çok sayıda kurum ve firma temsilcileri katıldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay fuar açılışında yaptığı konuşmasında, bilim, sanayi ve teknoloji alanında dünyada yaşanan gelişmelerin sistematik planlama yapmayı gerektirdiğine; sahip olduğu kaynakları verimli kullanamayan ülkelerin kalkınmasının mümkün olamayacağına vurgu yaptı.

“Toplumun tüm alanlarında verimlilik bilincini yerleştirmeliyiz”

Piyade tüfeği üretemeyen bir ülkeden milli savaş uçağını geliştirmek için gecesini gündüzüne katan bir Türkiye’ye gelindiğini hatırlatan Oktay şunları söyledi.” Sanayide yerlilik ve millilik oranını daha yukarılara çıkaracağız. Verimlilik sadece teknolojik ilerleme ile özdeşleştirilemez. Toplumun tüm alanlarında verimlilik bilincini yerleştirmeliyiz. Ülkemizin sahip olduğu tüm kaynakları verimli kullanmalıyız. Bu çerçevede ülkemizin sahip olduğu hiçbir kaynağı özellikle enerjiyi, ham maddeyi, sermayeyi ve zamanı atıl şekilde kullanma lüksümüz bulunmamaktadır. Türkiye olarak sanayide daha az kaynakla daha çok üretmenin, bunu yaparken doğayı kirletmemenin de gayreti içindeyiz."

Oktay, “ 2002'den bu yana, teknolojiyi tasarlayan, geliştiren, üreten ve ihraç eden ülkelerin gerçek anlamda bağımsız sayılacağının bilinciyle Ar-Ge yatırımları desteklenmiş ve desteklenmeye devam etmektedir. Hedefimiz hazır teknolojiyi almak ve onun kullanımını öğrenmek değil, teknolojiyi tasarlamak ve geliştirmek.” dedi.

“ Sıfır Atık Projesi”

İsrafın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması ve atıkların geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi "Sıfır Atık" projesinin uygulamaya konulduğunu anımsatan Oktay, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, dün itibariyle yerel seçim sürecinde görüntü ve gürültü kirliliğinin önüne geçecek dijital, çevreye ve insana duyarlı bir seçim kampanyası yöntemi izleneceğini açıklamıştır.” ifadelerini kullandı.

Oktay, Türkiye Bölgesel ve Sektörel Verimlilik Gelişim Haritası'nın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı  tarafından yürütülen titiz bir çalışma sonucunda bu yıl içinde yayınlandığını belirterek, ayrıca e-Devlet üzerinden vatandaşlarımıza sunulan hizmetleri verimli hale getirmek ve özel sektörü de sisteme entegre etmeye yönelik 'dijital dönüşüm' çalışmalarının hızla devam ettiğini bildirdi.  

“Hedefimiz, gelecek nesillerimize saat gibi işleyen, performansı yüksek bir Türkiye miras bırakmaktır. “

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay,” Verimlilik, 10. Kalkınma Planı'nda Türkiye'nin rekabet ve büyüme hızını artıracak üç ana unsurdan birisi olarak yer almıştı. On Birinci Kalkınma Planı'nda da 'verimlilik' ekonomik büyümemizin taşıyıcı sütunlarından biri olacaktır. Önümüzde, Cumhuriyetimizin 100. yılını milat koyduğumuz 2023 hedeflerimiz var. Üzerinde çalıştığımız 2053 ve 2071 vizyonlarımız var. İnanıyorum ki bugün altyapısını oluşturduğumuz milli teknoloji projeleri, gelecek nesillere bırakacağımız en kıymetli miras olacaktır. Hedefimiz, 2053 ve 2071'deki gelecek nesillerimize saat gibi işleyen, performansı yüksek bir Türkiye miras bırakmaktır. “ diye konuştu.

 “ Verimlilik Akademisi kuruyoruz”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da verimlilik akademisi kurma çalışmalarının devam ettiğine dikkat çekerek, “ Sanayide verimlilik odaklı bir yapıyı yaygınlaştırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. İmalat sanayinde sektör bazlı analizler yaparak, verimlilik rehberleri hazırlıyoruz. İşletmelerimizin verimlilik alanında danışmanlık ihtiyacını karşılayacak ve uygulamalı eğitimler verecek olan "Verimlilik Akademisi"ni kurma çalışmalarımız devam ediyor. “ dedi.

“Dijital dönüşümü gerçekleştireceğiz”

"Türkiye için başlattığımız çalışmanın ilk adımı Girişim Etkinlik Kıyaslama Sistemi oldu. Bu sistemle, bakanlığımız veri tabanı olan Girişimci Bilgi Sistemi'ne kayıtlı firmaları bölge, ölçek ve faaliyet kodu temelinde kıyaslayacağız. Başarılı olanlara belge verecek, eksik performans gösterenlere de eğitim ve danışmanlık öneri listesi sunacağız. Böylelikle başarılı firmaları teşvik edip, düşük performanslı firmalara destek vererek, verimlilik temelli bir büyümeye katkı sağlayacağız." diye konuşan Varank, dijital teknolojilerin imalat ve hizmet sektörlerinde yoğun kullanımının, kaliteli, hızlı ve esnek üretim açısından önemli fırsatları beraberinde getirdiğini kaydetti.

"İlk dijital dönüşüm merkezi Ankara'da”

Teknolojide dışa bağımlılık seviyesini minimuma indirmek istediklerini söyleyen Varank, "Dijital dönüşüm yolculuğumuzda, hem işletmeleri destekleyecek hem de gerekli teknolojileri sunacak yerli tedarikçileri güçlendireceğiz." dedi. TÜBİTAK'ın bu konuyla alakalı bir ön çalışma gerçekleştirdiğini ve Akıllı Üretim Sistemleri Yol Haritası'nı yayımladığını anımsatan Varank, Uygulamalı Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezlerinin ilkinin Ankara’da kurulacağını bildirdi.

Türkiye Verimlilik Vakfı Başkanı Cemalettin Kömürcü verimlilik kavramını geniş kitlelere yaymak için düzenlenen bu fuarın Türkiye ve dünyada sayılı firma ve kurumları buluşturduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından, etkinliğin düzenlemesine katkı veren kurum ve kuruluşların yöneticilerine teşekkür plaketi verildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve beraberindekiler daha sonra fuar alanındaki stantları gezdi.

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürlüğünün standının da yer aldığı fuarda ziyaretçiler, yüksek hızlı trenle Ankara-İstanbul arasını simülatör ile izleme imkanı buluyor.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ