BAKAN TURHAN:” YHT İLE TAŞINAN YOLCU SAYISI 44 MİLYONA YAKLAŞTI”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Yüksek Hızlı Tren (YHT) yolcu sayısının 44 milyona yaklaştığını belirterek, "Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi’nde sona yaklaştık." dedi.
18/11/2018 22:19

BAKAN TURHAN:” YHT İLE TAŞINAN YOLCU SAYISI 44 MİLYONA YAKLAŞTI”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Yüksek Hızlı Tren (YHT) yolcu sayısının 44 milyona yaklaştığını belirterek, "Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi’nde sona yaklaştık." dedi.


"Kültür ve Turizmde Yeni Vizyon" başlığıyla İstanbul'da düzenlenen, 134. Bab-ı Ali Toplantılarında konuşan Turhan, son 16 yılda ulaşım ve haberleşmede gerçekleştirilen faaliyetlere değinerek, Türkiye'yi ulaştırma ve haberleşme alanında dünyayla rekabet eden bir ülke haline getirdiklerini anlattı.

 

“Demiryolu yapımını milli politika haline getirdik.”

16 yılda ülkeyi baştan  başa yeni yollarla donattıklarını, demiryolu yapımını milli politika haline getirdiklerini, havayolunda yurtiçi ve yurtdışında uzakları yakın ettiklerini, haberleşmede köyden kente tüm ülkeyi en yeni teknolojilerle donattıklarını aktaran Turhan, "Takdir edersiniz ki ulaşım ve haberleşmeye yapılan yatırımlarla günü kurtarmak değil, nesilleri yaşatmak amaçlanır. Biz bu düşünceden hareketle, ulaşım altyapımızı güçlendirip dünyayla entegre olmak için bugüne kadar 515 milyar liralık yatırım yaptık." diye konuştu.

“Türkiye doğu –batı, kuzey-güney aksında koridor ülke”

Doğu-batı aksında "koridor ülke" olarak tanımlanan Türkiye'yi kuzey-güney hattında da koridor haline getirdiklerini ifade eden Turhan, bu sayede ülkenin üç kıtanın birleştiği, dünyanın en kritik kavşağı konumuna geldiğini dile getirdi.

"Bin 983 kilometre yeni demiryolu yaptık"

Bakan Turhan, Türkiye'yi demirağlarla örme hamlesini uzun yılların ardından yeniden kendilerinin başlattığını belirterek, şöyle devam etti:

“ Demiryolu ile akaryakıt giderlerinde de tasarruf edildi”

"Çoğu yapıldığı günden bu yana el değmeyen mevcut demiryolu ağının 10 bin 789 kilometresini komple bakım ve yenilemesini yaptık. 2004-2018 yıllarında senede  ortalama 138 kilometre olmak üzere bin 983 kilometre yeni demiryolu yaptık. 12 bin 710 kilometre olan demiryolu uzunluğunu 2023'te 25 bin 30 kilometreye çıkartmak temel hedeflerimiz arasında bulunuyor. Türkiye'yi, dünyada yüksek hızlı trene sahip 8. ülke yaptık. “

“YHT ile taşınan yolcu sayısı 44 milyona yaklaştı”

Turhan  YHT hatlarında taşınan yolcu sayısının  44 milyona yaklaştığının altını çizerek, ”Bu arada, Ankara-Sivas hızlı tren projesinde sona yaklaştık. 2003'te başlattığımız demiryolu seferberliği ile 77 milyon olan yolcu sayımızı 2017'de 183 milyona yükselttik. Bu sayede akaryakıt giderlerinden de tasarruf edildi." dedi.

Turhan ayrıca, raylı sistemin de olduğu İstanbul Boğazı'nı yer altından geçecek üç katlı tünelin proje çalışmalarında sona gelindiğini belirtti.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ