ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANI AHMET ARSLAN 2016 YILINI DEĞERLENDİRDİ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yılın son gününde TCDD Kule Restoran’da düzenlediği basın toplantısında 2016 yılını değerlendirdi ve 2017’deki projelerden bahsetti.
02/01/2017 23:50

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANI AHMET ARSLAN 2016 YILINI DEĞERLENDİRDİ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yılın son gününde TCDD Kule Restoran’da düzenlediği basın toplantısında 2016 yılını değerlendirdi ve 2017’deki projelerden bahsetti.

Arslan, Türkiye'nin kalkınmasının, büyümesinin, ülkenin 2023, 2053, 2071 hedeflerine ulaşmasının şartı olarak ulaşımı kolaylaştırmak, ulaştırma altyapı projelerinden taviz vermeden çalışmak gerektiğine dikkat çekti. Lojistik mastır plan çalışmasını da bitirmek üzerinde olduklarını kaydeden Arslan, bu çalışmanın tamamlanmasıyla, bütün ulaştırma koridorlarında taşımacılıktan lojistiğe geçmiş olacaklarını söyledi. Lojistik sektörün önemine değinen Arslan, sektördeki lojistik merkezi sayısını da 7'ye çıkardıklarını, 5 lojistik merkezi inşa çalışmasının da devam ettiğini, bu sene 390 kilometre demiryolu hattını yenilediklerini belirtti. 

Türkiye’yi YHT hatlarıyla örüyoruz

Ankara-İzmir, Ankara-Sivas, Bursa-Bilecik yüksek hızlı tren hatlarında da çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğini dile getiren Arslan, bu bölgelerde işe başlamadıkları kesimin kalmadığını sözlerine ekledi. Ayrıca Arslan, Konya-Karaman hızlı tren hattını da tamamladıklarını, şimdi ise elektrifikasyon ve sinyalizasyon çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Arslan, "Başkentray’ın yüzde 21’inin, Adana-Mersin hızlı tren hattının da yüzde 85’inin tamamlandığını ve çalışmaların son sürat devam ettiğini dile getirdi.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’nde sona gelindi

Arslan, Karaman-Ereğli-Ulukışla, Adana-İncirlik-Toprakkale hızlı tren hattı çalışmalarına başladıklarına dikkati çekti ve şunları kaydetti: 

"Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi Türkiye için çok önemli bir projedir. Bu projenin de yüzde 85’ini tamamladık ve 2017’nin ilk çeyreğinde hizmete açacağız.  Anadolu ve Avrupa yakasındaki banliyö hatlarının metro standartlarına getirilmesi ve banliyönün Marmaray ile entegrasyonunu sağlamak için çalışmalar da devam ediyor. Ayrıca, İstanbul'da Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı ve Sabiha Gökçen-Kaynarca hatlarında da çalışmalarımız sürüyor.

Demiryolunun serbestleşmesi çerçevesinde TCDD Taşımacılık AŞ faaliyetlerine başladı

TCDD Taşımacılık AŞ’nin kurulmasından ve demiryolunun serbestleşmesinden bahseden Arslan, ‘’Demiryolu sektöründe 2016'da yaptığımız bence en önemli iş demiryollarının altyapısının ve taşımacılığın birbirinden ayrılması, sektörün havacılıkta olduğu gibi serbestleştirilmesi, rekabetin oluşturulması ve büyümenin önünün açılması adına yapılması gereken bütün düzenlemeler yapıldı. İnşallah yarından itibaren(01.01.2017) artık sektörde tamamen altyapı ve taşımacılık birbirinden ayrılmış, serbest piyasa şartlarında rekabet edebilir, yeni taşımacıların da bu sektörde aktör olabileceği uygulamayı başlatmış olacağız." dedi.

YHT setlerinin sayısı her sene artıyor

Demiryolu sektöründe yeni 152 kilometre yol yapacaklarını aktaran Arslan, "YHT hatlarında 6 adet yeni set alarak, set adedini 19'a çıkaracağız. Yüksek hızlı tren seferlerini yüzde 50 artıracağız. 10 adet YHT seti alımında ihale süreçleri devam ediyor. 1 adet YHT hattı test ölçüm treni alacağız çünkü artık çok sayıda YHT ve hızlı tren hattında inşaat çalışmaları devam ediyor. 4 bin kilometreye varan bir çalışmadan bahsediyoruz. Milli yük vagonunun çalışmaları tamamlandı artık seri üretimine geçiyoruz." diye konuştu.

Etimesgut’ta ‘’Yüksek Hızlı Tren Bakım Kompleksi’’ yaptıklarını anlatan Arslan, "Yaklaşık 550 milyon liralık yatırım. Onu da hemen ilk çeyrekte bitirip hizmete sokacağız." dedi.

Denizcilikten havacılığa, uzay çalışmalarından karayollarındaki projelere, yerli arama motorundan telekomünikasyona birçok konu hakkında bilgi veren Arslan, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularına cevap verdi.

Yaklaşık 2 saat süren toplantının bitiminde Arslan, basın toplantısına katılanların yeni yılını kutladıktan sonra basın mensuplarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ