BAKAN TURHAN: “TÜRKİYE'NİN ULAŞIM ALTYAPISINA 509 MİLYAR TL YATIRIM YAPILDI.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Türkiye`nin ulaşım altyapısının güçlendirilerek dünyayla entegre olması için son 16 yılda 509 milyar TL`lik yatırım yapıldığını bildirdi.
26/10/2018 06:47

BAKAN TURHAN: “TÜRKİYE'NİN ULAŞIM ALTYAPISINA 509 MİLYAR TL YATIRIM  YAPILDI.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Türkiye`nin ulaşım altyapısının güçlendirilerek dünyayla entegre olması için son 16 yılda 509 milyar TL`lik yatırım yapıldığını bildirdi.

Bakan Turhan, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Ulaştırma Bakanları toplantısına katıldı.

KEİ üyesi devletler arasında fiziksel bağlantıların sağlanmasının bölgenin kalkınması için ortak sorumluluk bilinci ile projelerin hayata geçirilmesinin önem arz ettiğini; Karadeniz Bölgesinin Avrupa ve Asya arasındaki bağlantının sürdürülmesinin ayrılmaz bir parçası olduğunu söyleyen Turhan, Çin tarafından başlatılan “Kuşak ve Yol Girişimi” sonrasında bölgenin öneminin daha da arttığını vurguladı. 

 “Karadeniz Çevre Otoyolunun bin 683 km’si Türkiye’den geçiyor”

Karadeniz Çevre Otoyolundan bahseden Turhan, bu yolun bin 683 kilometre uzunluğundaki bölümünün Karadeniz karayolu olarak Türkiye'den geçtiğini belirterek,” Hat üzerinde Ege ve Akdeniz limanlarına uzanan iki ana bağlantı yol bulunuyor.  Bu koridor ülkemizi Karadeniz ülkelerine, Kafkaslara ve Hazar Denizi üzerinden feribot hizmeti ile Orta Asya ve Uzak Doğu’ya bağlayacaktır. Karadeniz Çevre Otoyolunun ülkemiz sınırları içinde kalan kısmının parçalar halinde tamamlanması planlanmaktadır. Bu projeyi KEİ uhdesinde yürütülen en önemli çalışmalardan birisi olarak görüyorum." dedi. 

KEİ ulaştırma ağlarının uluslararası koridorlar ile entegrasyonun sağlanmasındaki bir diğer önemli projenin de Deniz Otoyolları olduğunu belirten Turhan, bu projenin Karadeniz üzerindeki deniz taşımacılığının potansiyelinin ortaya çıkarılmasında ve bölgedeki deniz ticaretinin artırılmasında kritik önem taşıdığını ifade etti. 

Eşit rekabet koşullarında geçiş belgesiz ve kotasız bir karayolu ile uluslararası eşya taşımacılığı sistemini desteklediklerini belirten Turhan, KEİ bölgesindeki karayolu taşımacılığının serbestleştirilmesi konusunda çeşitli önerilerde bulundu.

"Bakü-Tiflis Kars Demiryolu Asya ve Avrupa ulaşım ağlarını birbirine bağladı"

Türkiye'nin altyapı yatırımlarından da bahseden Turhan, şu bilgileri verdi:

"Biz, son 16 yılda ulaşım altyapımızı güçlendirip dünyayla entegre olmak için 509 milyar TL'lik yatırım yaptık. Ülkemizde bugün trafiğin yüzde 80'ine hizmet veren yollar bölünmüş oldu. 6 bin 101 km olan bölünmüş yol, 26 bin 200 kilometreye uzandı. Bölünmüş yolla bağlı il sayısı 76 oldu. Otoyol uzunluğu bin 714'den 2 bin 657 kilometreye çıktı. Demiryolu uzunluğu 10 bin 948 kilometreden 12 bin 710 kilometreye ulaştı."

Marmaray ve Bakü-Tiflis Kars Demiryolu Hattı'nı açarak kıtaları birleştirdiklerini vurgulayan Turhan, "Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Gürcistan ve Azerbaycan'la doğrudan bir bağlantı oluşturdu ve Karadeniz bölgemizin Asya ve Avrupa ulaşım ağlarını birbirine bağlamak için önemli bir koridor tesis edilmiş oldu." diye konuştu.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli gibi küresel ölçekli dev projeleri hizmete soktuklarını hatırlatan Turhan, havalimanlarına da önemli yatırımlar yaptıklarını, faal havaalanı sayısını 2023 yılına kadar 65’e çıkaracaklarını söyledi.

Turhan, yurtdışı uçuş noktasını 60'tan 316'ya, hava anlaşması bulunan ülke sayısını 81'den 169'a çıkardıklarını, havayolu yük taşımasının 879 bin tondan 2 milyon 127 bin tona yükseldiğini sözlerine ekledi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ