TCDD TAŞIMACILIK 2018 YILI II DÖNEM EĞİTİM PROGRAMI BAŞLADI

TCDD Taşımacılık AŞ 2018 Yılı II Dönem Eğitim Programı, 08 Ekim 2018 tarihinde Aydın/Kuşadası’nda törenle başladı.
09/10/2018 02:26

TCDD TAŞIMACILIK 2018 YILI II DÖNEM EĞİTİM PROGRAMI BAŞLADI

TCDD Taşımacılık AŞ 2018 Yılı II Dönem Eğitim Programı, 08 Ekim 2018 tarihinde Aydın/Kuşadası’nda törenle başladı.  

 “Avrupa, Asya, Ortadoğu’ya kadar çok büyük coğrafyada hizmet üretiyoruz”

Programın açılışında bir konuşma yapan TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt,  taşımacılık ailesinin yaklaşık 11 bin kişi olduğunu,  diğer hizmet alımlarıyla birlikte 30 bine ulaştığına dikkat çekerek, “Sorumluluk alanımız, hizmet alanımız, sorumluluk coğrafyamız neresi diye baktığımızda; bir trenimiz Hollanda’dan, bir trenimiz Sibirya’dan, bir trenimiz Bakü’den, bir trenimiz Sofya’dan geliyor. Afrika hariç, Avrupa, Asya, Ortadoğu’ya kadar çok büyük coğrafyada hizmet üretiyoruz. Kim ne derse desin. ‘Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz’ Bakü- Tiflis-Kars’ta 10, İran’da 19, Avrupa’da 18, toplam 50 destinasyondayız. Hedefimiz Afriya’ya da  inmek, hatta ABD, Avustralya ile çalışmak. Kuruluşumuz 14 Haziran 2016’da kuruldu. Ancak, kendi imkanlarımız, kendi kaynaklarımızla 2017’de çalışmaya başladık.” dedi.

“2017 yılında demiryolu tarihindeki en yüksek değerlere ulaştık”

2017 yılında demiryolu tarihindeki en yüksek değerlere ulaştıklarını ve 2018 yılında da bu değerleri aşacaklarını vurgulayan Kurt,” 2018 yılının ilk 9 aylık döneminde yük taşımacılığında 600 bin ton artıdayız. YHT’de bir milyon yolcu artıdayız. Konvansiyonelde bir milyon yine artışımız var. Marmaray’da 3.5 milyon kişi fazla taşıma yaptık. Başkentray’da 5 milyon yolcu taşıdık. Yılsonunda 8 milyona ulaşmayı planlıyoruz. 2017’de bütün yılların en yüksek rakamlarını elde ettik. Hem yükü, hem yolcuyu hem kentiçi taşımacılığı artırdık. 2018 yılında da 2017 yılının üzerindeyiz.” diye belirtti.

“Bu teşekkür, ana sütü gibi helaldir”

Her kademedeki mesai arkadaşlarına teşekkür eden Kurt şöyle konuştu: ” Bu teşekkür, bütün arkadaşlarıma ana sütü gibi helaldir. 2018’i 2017’den daha iyi edelim, diye buradayız. 2019,2023,2035’i dünden daha iyi edebilelim, diye bu samimiyetle konuşuyoruz. Sizlerle bir araya geliyoruz, kuruluşumuzu daha iyiye, ülkemizi daha iyi yerlere taşıyabilmek için bu eğitimleri yapıyoruz.”

“Dikkatli olalım, emirleri ve kuralları uygulayalım”

Kurt ayrıca şunları ifade etti: “Biz hem taşımacılığımızı artırıyoruz hem de ülkemizin tehlikeli madde taşımacılığını gerçekleştiriyoruz. Her gün 100 bin tonluk yük taşıyoruz. Bu sayının 20 bin tonu tehlikeli madde taşımacılığıdır. Bu nedenle hem kendi açımızdan hem paydaşlarımız açısından işimiz çok önemlidir. İşte bu tür eğitimlerle bu konularda kendimizi geliştirmemiz lazım.”

 Farkındalığı yaratmak için değişmek, farklı düşünmek ve farklı bakmak gerektiğine dikkat çeken Kurt,

“YHT’lerde 49 milyon vatandaşımızı sıfır kaza ile taşıdık. Bu da işimizin ne kadar yüksek güvenlikli olduğunu gösteriyor. Makinist, bölge ve bakım birimindeki arkadaşlarımıza çok iş düşüyor. Her şeyin prosedürlere ve standartlara göre yapılması gerekiyor. Duyarlı ve dikkatli olalım, emirlere ve kurallara uyalım ve uygulayalım.”  dedi.

Kuruluşun 2018 Yılı II Dönem Eğitim Programı çerçevesinde 35 programda 1050 personelin eğitimi gerçekleştirilecek.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ