SOSYAL KOOPERATİF TRENİ ANKARA GAR’DAN UĞURLANDI

-Ticaret Bakanlığı ve TCDD Taşımacılık AŞ’nin iş birliği ile hazırlanan Sosyal Kooperatifler Eğitim ve Tanıtım Treni Ankara Gar'dan yola çıktı.
01/10/2018 06:46

SOSYAL KOOPERATİF TRENİ ANKARA GAR’DAN UĞURLANDI

 

-Ticaret Bakanlığı ve TCDD Taşımacılık AŞ’nin işbirliği ile hazırlanan Sosyal Kooperatifler Eğitim ve Tanıtım Treni Ankara Gar’dan yola çıktı.

Söz konusu proje için 1 Ekim Pazartesi günü Ankara Gar’da uğurlama töreni düzenlendi.

Uğurlama törenine; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Seymenoğlu, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt, Demiryolu personeli ve proje için gönüllü vatandaşlar katıldı.

“Bir tarağın dişleri gibi safları sıklaştırmak, her bir ferdimizi kucaklamak ve çok çalışmak zorundayız.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan törende yaptığı konuşmasında, sosyal kooperatiflerin, imkânı, fırsatı az olan grupların çalışma hayatına entegrasyonunun sağlanması gibi toplumsal sorunlara çözümler üretmeyi hedeflediğini belirterek şunları kaydetti ; "İki hafta boyunca şehirlerimize uğrayacak bu tren, dezavantajlı insanlarımızla o şehrin aydınlarını, ileri gelenlerini, sivil toplum kuruluşu temsilcilerini bir araya getirerek umut tohumlarını toprakla buluşturacaktır." dedi.

Bakan Turhan şunları ifade etti:  “Bir tarağın dişleri gibi safları sıklaştırmak, her bir ferdimizi kucaklamak ve çok çalışmak zorundayız. Elbette safları sıklaştırmanın da pek çok yolu ve yöntemi var. Bugün burada toplanılmasına vesile olan sosyal kooperatifçilik de bunlardan biridir. Bizim için aslolan insandır. Dili, inancı, cinsi, yaşı, sosyal statüsü, engel durumu ne olursa olsun, aslolan insanımızdır, milletimizdir. Bu bilinç, bizi biz yapan değerlerin başında gelmektedir.”

Turhan son olarak şunları söyledi: "Bugün buradan hareket edecek treni de işte bu bilincin bir nişanesi olarak görmemiz gerekir. Bölgesel kalkınma ve farklılıkların en aza indirilmesi, geri kalmışlığın, yoksulluğun, gelir dağılımındaki adaletsizliğin ortadan kalkması ancak daha çok insana ve ülkeye ulaşmakla mümkün olur. Demiryolu bu vasıtalardan biridir ve ülkemizin her bir yanını modern demiryolu ağlarıyla örmek için gece gündüz çalışıyoruz."

“Tren, Eskişehir, Kütahya, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Konya'yı ziyaret edecek.”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise konuşmasında,

“Sosyal kooperatifçiliği canlandırmaya yönelik Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni'ni bugün yola çıkarıyoruz. İlk yolculuğuna başlayacak olan trenimiz, alanında uzman kişileri, akademisyenleri ve yerel inisiyatifleri harekete geçirecektir. Bu çerçevede, Sosyal Kooperatif Treni sırasıyla Eskişehir, Kütahya, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar, Konya'yı ziyaret edecektir. Trenin uğrayacağı illerde şenlikler, üniversitelerde çalıştaylar ve paneller düzenlenecektir. Bu illerde ayrıca, sosyal kooperatif bilgilendirme toplantıları, söyleşiler, çocuklar için kodlama atölyeleri gibi faydalı etkinlikler gerçekleştirilecektir. Bu etkinliklere, kadınlarımız için teknoloji projelerini dahil edeceğiz.”dedi.

Pekcan ayrıca, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve TCDD Taşımacılık Genel Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirilen projeyi bundan sonraki aşamalarda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının da desteğiyle Türkiye geneline yaymayı hedeflediklerini söyledi.

“ Dezavantajlı vatandaşların istihdamı, eğitim ve sağlık gibi yarı kamusal hizmetlerdeki sorunların çözümünde sosyal kooperatifler büyük rol oynayacak”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da sosyal sorumluluk projelerinin sosyal devlet olmanın bir gereği olduğunu belirterek;

“Hizmeti, toplumun tüm kesimlerine eşit ve adil bir şekilde uygulamak amacıyla yeni hizmet modellerini hayata geçireceğiz.. Sosyal yardımlar alanında önemli yapısal değişikliklere öncülük ederken, ayrıca dezavantajlı vatandaşların istihdamı, eğitim ve sağlık gibi yarı kamusal hizmetlerdeki sorunların çözümünde sosyal kooperatifler büyük rol oynayacaktır. Kar amacı gütmeyen, toplumun ekonomi ve eğitim standartlarını geliştirmeyi hedefleyen bu hizmetin sonuna kadar destekçisi olacağız. Ülke geneline yayılan sosyal hizmet merkezleriyle her türlü şikayeti ve talebi anında cevaplamaya çalışıyoruz, Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) ile bütün vatandaşlara ulaşmaya çalışıyoruz.”dedi.

Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Seymenoğlu ise "Sosyal Kooperatifçilik Tanıtım, Eğitim, Geliştirme ve Uygulama Projesi" kapsamında yola çıkan trenin 10 ilde ziyaretlerde bulunacağına belirterek, yapılacak etkinliklerle sosyal kooperatiflerin halka tanıtılmasını, yerel inisiyatiflerin harekete geçirilmesini, üniversitelerde çalıştaylar ve konferanslar düzenlenmesini ve kamuoyunun dikkatinin bu alana çekilmesini hedeflediklerini dile getirdi.

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın da konuşmasında şöyle konuştu:” Yenilediğimiz yollar ve üzerinde seyreden konforlu trenlerimizle çok sayıda projeyi gerçekleştiriyoruz. Biraz sonra Sayın Bakanlarımız tarafından uğurlanacak, “Sosyal Kooperatifler Eğitim ve Tanıtım Treni” de bunlardan biridir, Ankara’dan yola çıkacak tren seçkin konuklarıyla birlikte Eskişehir, Kütahya, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın, Denizli, Isparta Afyon ve Konya’ya ulaşarak, buralardaki tarihi garlarımızın otantik mekânlarında ağırlanacaktır.”

“ Her gün 25 bin insanımız yüksek hızlı trenlerle seyahat ediyor, yolcu trenlerimiz her gün 400 bin insanımıza hizmet ediyor, her gün 300 yük trenimizle taşıma yapıyoruz.”

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt yaptığı konuşmasında, son yıllardaki hükümetlerimizle beraber trenin yeniden devlet politikası haline geldiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Sosyal adaleti, ekonomik ve çalışma barışını amaç edinen bu projenin dün olduğu kadar bugün de ülkenin ekonomisi, istikbali ve istiklali için büyük önem arz eden trenle birlikte tercih edilmesini hükümetimizin sosyal adalete, ekonomik ve çalışma barışı ile trene verdiği önemin yüksekliği olarak değerlendiriyoruz. İşte bu önemin sonucu olarak, belli bir dönem yeterince hakettiği desteği alamayan tren, son yıllardaki hükümetlerimizle beraber tekrar devlet politikası haline gelmiştir. Bu politika sayesinde ülkemiz yüksek hızlı tren liglerinde Dünya’da 8. Avrupa’da 6. yüksek hızlı tren işletmeciliği yapan ülke haline gelmiştir.”

Kurt ayrıca, “Artık her gün 25 bin insanımız yüksek hızlı trenlerle seyahat ediyor, yolcu trenlerimiz her gün 400 bin insanımıza hizmet ediyor, her gün 300 yük trenimizle İstanbul, İzmit, Eskişehir, Konya, Kayseri, Ankara, Denizli, Gaziantep gibi önemli sanayii merkezlerinin ve organize sanayi bölgelerinin yüklerini ülkemizin en büyük limanları ile buluştururken, demir, boraks, krom, kömür gibi yerli ve milli cevherlerimizi sanayimizin kalbi olan fabrika ve tesislerine taşıyoruz.” dedi.

Kurt sözlerini şöyle tamamladı:“127 istasyon, 10 il ve 30 ilçeyi 14 günde katedecek bu trenimizi ve diğer ulaşım modlarının işleyemediği en kötü iklim koşullarında bile hem yolcu, hem de yük ve lojistik hizmetlerini ülkemizin ekonomisinde yer alan tüm sektörlere direkt veya endirekt olarak sunmaya çalışan 15 bin kişilik TCDD Taşımacılık ailesine de müsaadelerinizle teşekkür etmek istiyorum. Ülkemizde yüksek hızlı tren işletmeciliğinin yapıldığı ve her bölgeden insanlarımızın tren talebinin arttığı bir dönemde bu sosyal projenin trenle tasarlanmış olması projenin anlam ve önemini daha da artıracağına inanıyorum.”

Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni, konuşmaların ardından Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt tarafından uğurlandı.

Ticaret Bakanlığı öncülüğünde “Sosyal Kooperatifçilik Tanıtım, Eğitim, Geliştirme ve Uygulama Projesi”  çerçevesinde Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü ile TCDD Taşımacılık AŞ arasında 2018’in ilk çeyreğinde bir işbirliği protokolü imzalanmıştı.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ