GEBZE-HALKALI BANLİYÖ HATTI 2018 SONUNDA HİZMETE GİRİYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, bugün Gebze-Halkalı banliyö hattında deneme sürüşlerine başladıklarını belirterek, "Bu yılın sonuna kadar deneme sürüşleri de bitecek. Kalan imalatlarımızı da tamamlayıp yılsonunda bu projeyi, hizmeti, demir yolunu İstanbulluların hizmetine sunacağız." dedi.
21/09/2018 05:49

GEBZE-HALKALI  BANLİYÖ HATTI 2018 SONUNDA HİZMETE GİRİYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, bugün Gebze-Halkalı banliyö hattında deneme sürüşlerine başladıklarını belirterek, "Bu yılın sonuna kadar deneme sürüşleri de bitecek. Kalan imalatlarımızı da tamamlayıp yılsonunda bu projeyi, hizmeti, demir yolunu İstanbulluların hizmetine sunacağız." dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, Halkalı-Gebze Banliyö Hattı'nda 21 Eylül Cuma günü incelemelerde bulundu. Pendik-Maltepe kesiminde test sürüşü için makinist koltuğuna oturan Turhan, hattın Operasyon Kontrol Merkezi'nde yaptığı incelemeler sonrasında basın açıklaması yaptı. 

“Gebze-Halkalı arası seyahat süresi 115 dakika”


Projenin gerçekleşme oranının yüzde 92 seviyesinde olduğunu, banliyö hatlarının iyileştirilmesi tamamlandığında Gebze- Halkalı arasında üç hat olacak şekilde demiryolu teşkil edileceğini belirten Turhan şunları söyledi:

” İki hat üzerinde Marmaray ile bütünleşmiş şekilde banliyö işletmesi yapılacaktır. Üçüncü hat üzerindeyse şehirlerarası ve yük taşımacılığı yapan yüksek hızlı tren işletmesi yapılabilecektir. Bu hattın hizmete girmesiyle Üsküdar- Sirkeci arasında seyahat süresi 4 dakikada olacaktır. Ayrılıkçeşme- Kazlıçeşme arası 13 buçuk dakika, Söğütlüçeşme- Yenikapı arası 12 dakikaya inecektir. Bostancı- Bakırköy arası 37 dakika, Gebze- Halkalı arası ise 115 dakikada seyahat edilebilecektir.”

Haydarpaşa trenlerine kavuşuyor”

Yüksek hızlı trenin, Haydarpaşa bağlantısının da projeye dahil olduğunu, 4 yol, 2 peron olacak şekilde işletmeye almayı planladıklarını, bu bölgedeki arkeolojik kazılar, kurul ve müze denetiminde de devam ettiğini söyleyen Turhan, Gebze, Pendik, Maltepe, Bostancı, Söğütlüçeşme, Haydarpaşa, Bakırköy ve Halkalı istasyonlarında yüksek hızlı trenlerin durabileceğini, yük trenlerinin ise Pendik'ten Londra'ya kadar kesintisiz demiryolu hattına kavuştuğunu, gece saatlerinde Boğaz geçişini kullanarak Asya- Avrupa arasındaki taşımacılık hizmetlerinin yürütüleceğini belirtti.

“Günde 1 milyon 200 bin yolcu”

Bakan Turhan son olarak şunları kaydetti:


"Asya yakasında Ayrılıkçeşme'den Gebze arasındaki mesafe yaklaşık 44 km'dir. Avrupa yakasında Kazlıçeşme ile Halkalı arası 19,5 km'dir. Mevcut iki hatlı demiryolu sistemi yerine üç hatlı demiryolu sistemi teşkil edilecektir. Yine 38 adet yeni istasyonu hizmete alacağız. Bu proje kapsamında 182 adet sanat yapısı, eski eserlerin korunacak olan yapılar da dahil inşa edilmiştir. Elektrifikasyon ve sinyalizasyon sistemi, boğaz geçiş kesimi de dahil olmak üzere yine bu kapsamda tesis edilmiştir. Projemizin maliyeti yaklaşık 1.394.460.173 avrodur. Bugüne kadar projede 843.368.670 avro üstlenici firmaya ödeme yapılmıştır. Bu projenin hizmete girmesiyle İstanbul'da yoğun yerleşimin özellikle yaşadığı Marmara sahiline yakın civarlarda ve bu güzergahımıza bağlantılı olan diğer metro sistemleri ve toplu taşıma sistemleri ile birlikte projenin bütün olarak hizmete girmesi ile 96 bin aracın taşıyacağı yolcu bu sistemle taşınabilecektir. Ayrıca Avrupa ile Asya arasında kesintisiz demiryolu ulaşımı da tesis edilmiş olacaktır. Boğazda hizmet veren mevcut köprülerimizin de trafiğinde yaşanan sıkışıklığa önemli bir katkı sağlayacaktır. Tek yönde saatte 75 bin kişi taşıma kapasitesiyle günde 1 milyon 200 bin İstanbullunun boğazın iki yakası arasında ulaşımına hizmet edecektir." dedi..

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ