TCDD TAŞIMACILIK AŞ - KTZ STRATEJİK İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALADI

12 Eylül 2018 tarihinde Ankara’da başlayan Türkiye-Kazakistan Yatırım Forumu’nda TCDD Taşımacılık AŞ ile Kazakistan Demiryolları Ulusal Şirketi (KTZ) arasında stratejik işbirliği anlaşması imzalandı.
13/09/2018 18:41

TCDD TAŞIMACILIK AŞ - KTZ STRATEJİK İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALADI

12 Eylül 2018 tarihinde Ankara’da başlayan Türkiye-Kazakistan Yatırım Forumu’nda TCDD Taşımacılık AŞ ile Kazakistan Demiryolları Ulusal Şirketi (KTZ) arasında stratejik işbirliği anlaşması imzalandı.

İki ülke heyetleri arasında gerçekleşen görüşmede ülkemizi TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt, Kazakistan Cumhuriyeti’ni ise Kazakistan Demiryolları Ulusal Şirketi (KTZ) Genel Müdürü Kanat Alpıspayev temsil etti.

“ Demiryolu taşımacılığının geliştirilmesine yönelik ortak bir çalışmanın sürdürülmesi amaçlanıyor.”

Anlaşma ile Kazakistan Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından, Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhı (TITR) (Orta Koridor) faaliyetleri kapsamında, Kafkasya ve Avrupa bölgelerinde transit taşıma potansiyelinin artırılmasına ve demiryolu taşımacılığının geliştirilmesine yönelik ortak bir çalışmanın sürdürülmesi amaçlanıyor.

Anlaşma kapsamında belirlenecek yeni tarifelerle; demiryolu taşımacılığı alanında gelişim ve yenilikçi yaklaşım konularında sıkı bir etkileşim temeline dayanan ortak bir çıkar işbirliğinin oluşturulması ve Asya-Avrupa kıtalararası taşımacılık güzergâhları ile ilgili çok yönlü taşımaların artırılması; Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı ile Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergahı’ndaki sorunların ortadan kaldırılması ve taşıma oranın artırılması hedefleniyor.

“BTK hattında birçok sanayici, iş insanı ve üretici taşıma yapmak istiyor.”

Heyetler arası toplantıda, geçen senenin  ilk sekiz ayına göre 2018 yılında yük taşıma oranında 2-2,5 kat artış olduğunu; özellikle konteyner taşımacılığında gözle görülür büyük bir artışın gerçekleştiğine dikkat çeken TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Veysi Kurt,  Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nın önemini vurgulayarak “Yaklaşık bir yıldır hizmet veren BTK hattında birçok sanayici, iş insanı ve üretici taşıma yapmak istemektedir. Bu talebi karşılamak için koordinasyon ve işbirliği içerisinde fiyat tarifesi oluşturmalı; Hazar’ın ilerisine yüklerimizi tek seferde götürmek için çalışmalıyız. Bu noktada TCDD Taşımacılık AŞ olarak her türlü çabayı gösteriyor ve işbirliğine açık bulunuyoruz.” dedi.

Kurt ayrıca, Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergahı’nın  (TITR) Asya ve Avrupa arasında çok önemli bir taşıma koridoru olduğunu ve bu koridorda daha fazla taşıma yapmak için ülkelerin konteyner havuzu ve fiyat tarifesi oluşturması gerektiğine dikkat çekti.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ