2 MİLYON 75 BİN VATANDAŞIMIZ TRENİ TERCİH ETTİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Kurban Bayramı dolayısıyla 9 güne çıkarılan sezonun son tatilini değerlendirmek isteyen vatandaşların yollara düştüğünü belirterek, turizme yönelik 2 milyon 75 bin vatandaşın treni tercih ettiğini, havalimanlarından 6 milyon 135 bin yolcunun hizmet aldığını, 10 milyon yolcunun da otobüsle seyahat ettiğini bildirdi.
29/08/2018 04:12

2 MİLYON 75 BİN VATANDAŞIMIZ TRENİ TERCİH ETTİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Kurban Bayramı dolayısıyla 9 güne çıkarılan sezonun son tatilini değerlendirmek isteyen vatandaşların yollara düştüğünü belirterek, turizme yönelik 2 milyon 75 bin vatandaşın treni tercih ettiğini, havalimanlarından 6 milyon 135 bin yolcunun hizmet aldığını, 10 milyon yolcunun da  otobüsle seyahat ettiğini bildirdi.

Turhan, Kurban Bayramı tatili süresince hava, kara, demiryolu ulaşımında vatandaşların sevdiklerine sorunsuz bir şekilde kavuşması için yoğun çalışma yaptıklarını söyledi.

"Demiryolunda yaklaşık 5 bin personel hizmet verdi"

Kurban Bayramı'nda artan yolcu talebinin karşılanması için TCDD Taşımacılık AŞ tarafından yüksek hızlı tren ve konvansiyonel trenlerde ek sefer ve vagonlarla ilave tam 55 bin koltuk kapasitesi sağlandığını anlatan Turhan, sadece YHT'lerde değil, konvansiyonel ve bölgesel trenlere de talepler doğrultusunda çeşitli tiplerde vagonlar ilave edildiğini söyledi.

TCDD Taşımacılık AŞ tarafından YHT'lerle 528 sefer, konvansiyonel trenlerle 240 sefer, bölgesel trenlerle bin 800 sefer, Marmaray ve Başkentray ile 4 bin 620 sefer gerçekleştirildiğini dile getiren Turhan, toplamda 7 bin 188 yolcu tren seferiyle 2 milyon 75 bin vatandaşın seyahat ettiğini belirtti.

Bayramda turizme yönelik havalimanlarından hizmet alan yolcu sayısının iç hatlarda 2 milyon 386 bin, dış hatlarda ise 3 milyon 749 bin olduğunu belirten Turhan, böylece toplamda turizme yönelik havalimanlarından toplam 6 milyon 135 bin yolcuya hizmet verildiğini ifade etti. 

Turhan, Kurban Bayramı tatili boyunca turizme yönelik havalimanlarının uçak trafiğinin iç hatlarda 16 bin 678, dış hatlarda ise 23 bin 333 olarak gerçekleştiğine işaret ederek, tatil süresince turizme yönelik havalimanlarında hizmet verilen günlük ortalama yolcu sayısında geçen yılki Kurban Bayramı tatiline göre dış hatlarda yüzde 10,95, toplamda ise yüzde 6,06 artış olduğunu kaydetti. 

Otobüslerle taşınan yolcu sayısı 10 milyona yaklaştı

Türkiye genelinde 343 otobüs firmasının 8 bin otobüsle hizmet verdiğine işaret eden Turhan, vatandaşların sorun yaşamamaları için B2 ve D2 belgelerine kayıtlı otobüsleri kullanma izni verdiklerini, böylece hizmet verilen otobüs sayısının 10 bine çıktığını aktardı.

Turhan, bayram tatili süresince söz konusu seferlerle taşınan yolcu sayısının 10 milyona yaklaştığını belirterek, kendi araçlarıyla memleketlerine ya da tatil beldelerine giden vatandaşların da sayısının oldukça fazla olduğunu kaydetti.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ