TCDD TAŞIMACILIK İLE LOJİSTİK SEKTÖRÜNÜN TEMSİLCİLERİ BULUŞMASI

TCDD Taşımacılık ve demiryolu lojistik sektöründe hizmet veren operatörler, vagon imalatçıları ve yük verenler, UTİKAD ve DTD yetkilileri Ankara’da bir araya geldiler.
12/12/2016 03:09

TCDD TAŞIMACILIK İLE LOJİSTİK SEKTÖRÜNÜN TEMSİLCİLERİ BULUŞMASI

TCDD Taşımacılık AŞ’nin ev sahipliğini yaptığı lojistik buluşması 9 Aralık 2016 Cuma günü Ankara’da düzenlendi. TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Veysi Kurt, Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Uras ve daire başkanlarının yer aldığı toplantıya, demiryolu ile lojistik Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenler Derneği, Demiryolu Taşımacılar Derneği yetkilileri ile demiryolu lojistik sektöründe hizmet veren operatörler ve firmalar katıldı.

Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Kanunu sonrasında demiryolu sektöründe yaşanan gelişmeler ve TCDD Taşımacılık AŞ hakkında bilgiler veren Veysi Kurt; 14 Haziran 2016 tarihi itibariyle TCDD Taşımacılık AŞ’nin yüzde yüz kamu sermayeli bir şirket olarak hizmet vermeye başladığını ifade etti.

Serbestleşme sürecinin en önemli safhasının TCDD Taşımacılık AŞ’nin faaliyete başlaması olduğunu ifade eden Kurt; demiryolu taşımacılığının üçayağı olduğunu, DDGM, TCDD ve TCDD Taşımacılık A.Ş.’ nin çok önemli fonksiyonları olduğunu belirtti.

Taşımacılık pastasından demiryolu sektörünün daha fazla pay almasının gerektiğini söyleyen Veysi Kurt,  taşıma miktarı ile taşınan malların nitelik ve çeşitliliğinin artırılması gerektiğini, bu nedenle sektörün içerisinde bulunan herkese önemli görevler düştüğünün altını çizdi.

Serbestleşmenin önemli fırsatları beraberinde getireceğini, TCDD Taşımacılık A.Ş. olarak Pazar koşullarına göre hareket edeceklerini, müşterilerine dünden daha fazla kalite ve hizmet sunacaklarını, müşterilerinin kendi alanlarında daha güçlü olmaları için her türlü çabayı göstereceklerini, şirketi ve sektörü korumanın görevleri olduğunu işaret etti.

Uluslararası taşımalarda işbirliğinin önemini vurgulayan Genel Müdür Veysi Kurt, yapılacak ortak çalışmalarla sınırlarımız dışındaki 25 milyon kilometrekare alanda oluşan lojistikten önemli miktarda pay almanın mümkün olduğunu ve buna odaklanılması gerektiğini beyan etti.

İstişare ağırlıklı geçen toplantıda yer alan müşteriler, UTİKAD, DTD üyeleri, operatörler ve vagon üreticileri lojistik sektöründeki sorunları ve çözüm önerilerini paylaştılar, 2017 yılından başlamak üzere demiryolunun yıldızının parlayacağını, bunun yolunun da sektör için daha çok işbirliği ve emek vermekten geçtiği aktarıldı.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ