MALATYA-ELAZIĞ EKSPRESİ HİZMETE VERİLDİ

Malatya-Elazığ Ekspresi, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt’un katılımıyla 13 Haziran 2018 tarihinde Malatya Gar’dan ilk yolculuğuna törenle uğurlandı.
15/06/2018 02:14

MALATYA-ELAZIĞ EKSPRESİ HİZMETE VERİLDİ

Malatya-Elazığ Ekspresi, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt’un katılımıyla 13 Haziran 2018 tarihinde Malatya Gar’dan ilk yolculuğuna törenle uğurlandı.

Törende konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Bir kere biz, Malatya ile Elazığ’ı birlikte düşünüyoruz, birlikte büyütüyoruz ve birlikte geliştiriyoruz. Malatya-Elazığ Ekspresi bu anlamıyla atılmış adımlardan birisi.” dedi.

Tüfenkci, sanayi sitelerinin şehir dışına taşınması konusunda pilot il seçilen 10 il arasında Malatya ile Elazığ’ın da bulunduğunu hatırlattı ve ekonomik büyüme için altyapı yatırımlarının önemine  dikkat çekti.

Malatya-Elazığ-Diyarbakır Hızlı Tren Projesine de değinen Tüfenkci, ayrıca Vagon Onarım Fabrikası ile toplamda 180 milyonluk yatırımın Malatya’ya  kazandırıldığını söyledi

Demiryolları, 1950-2002 yılları arasında uyuyan dev gibiydi

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Biz 80’li yıllarda demiryollarında genç mühendis olarak göreve başladığımızda dünyada hızlı tren vardı. Ancak biz sadece hayal ediyorduk. Eğer bize o zaman ‘Ya bir gün bu ülkede de bir hızlı tren olacak, ama bunun için sadece bir kilometrelik tünel gerekiyor, inanıyor musunuz?’ deselerdi, kesinlikle inanmazdık. Biz derdik ki ‘Belki çocuklarımıza nasip olur.’ 1950’lilere kadar ülkemizin ekonomisine, ulaşımına, sosyal büyümesine sürekli katkı sunan demiryolları, maalesef 1950’lerden 2000’li yıllara kadar adeta uyuyan bir dev gibi kalitesi bozulmuş, el atılmamış, yatırımdan mahrum bırakılmıştı. Ama 2003 yılında hükümetimizin demiryolunu artık devlet politikası haline getirmesiyle son 15 yılda bir kilometre demiryolu yapılamaz dediğimiz bir ülkede bizlerin de her tarafında imzası bulunan bin 213 kilometrelik yüksek hızlı demiryolu tamamlandı ve 2009 yılında Ankara-Eskişehir hattı ile biz dünyada 8. Avrupa’da 6. yüksek hızlı tren işleten ülkelerden biri haline geldik. Ülke nüfusunun yüzde 40’ına hitap edebilecek kentlerimizin tümüne yüksek hızlı tren hizmeti sunuyoruz. Bugüne kadar 40 milyon insanımızı sıfır kazayla ve çok yüksek bir konforla YHT’lerle  taşıdık. Bunun için de Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Bakanımıza ve hükümetimize müteşekkiriz.” ifadelerini kaydetti.

Trenin maliyeti  30 milyon TL

Kurt, konuşmasına  şöyle devam etti:

“Şu anda devam eden, inşaat halinde olan yüksek hızlı tren hatlarımız 3 bin kilometre düzeyinde, proje düzeyinde olan yüksek hızlı tren hatlarımız 5 bin kilometre civarında ve 2023 yılında  demiryolu ağımız 25 bin kilometreye ulaşacak.  Ayrıca, neredeyse 50 yıllık, 70 yıllık yenilenmeyen hatlarımızın tümü yenilendi. Diğer taraftan, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı işletmeye alınarak Gürcistan’a, Azerbaycan’a, Kazakistan, Türkmenistan ve Çin’e bağlandık.”

236 yolcu kapasiteli, klimalı, modern ve konforlu vagonlara sahip Malatya-Elazığ Ekspresinin maliyetinin 30 milyon TL olduğunu belirten Kurt, TCDD Taşımacılık AŞ olarak YHT, konvansiyonel, Marmaray ve Başkentray’da günde 330 bin yolcuyu sıfır kazayla ulaştırdıklarını belirtti.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ