İRAN İLE TÜRKİYE ARASINDA TREN SEFERLERİ BAŞLIYOR

UDH Bakanı Ahmet Arslan, “Tam O An Fotoğraf Sergisi” nin açılışında, Türkiye-İran arasındaki tren ile yolcu taşımacılığının Ramazan Bayramı`ndan sonra 18 Haziran`da başlayacağını müjdesini verdi.
15/06/2018 01:51

İRAN İLE TÜRKİYE ARASINDA TREN SEFERLERİ BAŞLIYOR

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Tam O An Fotoğraf Sergisi” nin açılışında, Türkiye-İran arasındaki tren ile yolcu taşımacılığının Ramazan Bayramı`ndan sonra 18 Haziran`da başlayacağını müjdesini verdi.

UDH  Bakanı Ahmet Arslan,  Kars Valisi Rahmi Doğan, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, TCDD Taşımacılık A.Ş Genel Müdürü Veysi Kurt ve bazı il protokol üyeleriyle birlikte, “Türk Telekom Doğu Ekspresi Ulusal Fotoğraf Yarışması Tam O An Sergisi” nin açılışını 13 Haziran 2018 tarihinde Kars Gar’da gerçekleştirdi. 

Açılışta konuşan Arslan, Doğu Ekspresi’nin güzergâhında çekilen fotoğraflardan oluşan eserlerin yer aldığı serginin diğer illerde de açılacağını söyledi.

Trenlerin, İstiklal Harbi günlerinde askerleri, mühimmatı, gazileri, barış günlerinde ise ülkenin geleceğine ait ümitleri ve heyecanları taşıdığını vurgulayan Arslan,  "Kara trenle başladığımız yolculuğa şimdi şükrediyoruz ki konforlu, hızlı trenlerle devam eden bir döneme geldik. 1950'li yıllardan itibaren el değmemiş Kars'a kadar gelen hattımız bundan 2-3 sene önce tamamen yenilendi. Bu hatta çalışan trenlerimizi de daha modern, günümüz teknolojisiyle donanmış trenler haline getirdik." dedi.

Serginin düzenlenen bir yarışmanın ardından açıldığını ve Doğu Ekspresi'ne ilişkin yarışmalara önümüzdeki yıllarda katılımın daha da artacağını belirten Arslan, "Düzenlediğimiz fotoğraf yarışmasına tam 440 sanatçının bin 529 fotoğrafı geldi. Jürinin değerlendirmesi sonucu 3'ü dereceye giren, 3'ü mansiyon ödülü alan 42 eseri sergilenmesi için seçtiler." ifadesini kullandı. 

Arslan, demiryollarının devlet politikası halinde geldiğini vurgulayarak, “Hatlarımızın yüzde 95'ini yeniledik, elektrikli ve sinyalli kısımlarını yüzde 100 arttırdık ve  kalanları ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor."  dedi.

BTK’da yolcu taşımacılığı bu sene başlayacak”

Ulaştırma alanındaki yatırımlara değinen Arslan, şöyle devam etti:

"Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi, ülkemiz ve bölgemiz için önemli. Yük trenlerimiz artık Mersin'den, Gaziantep'ten, İstanbul'dan kalkıyor ve Kazakistan'a, Çin'e kadar gidebiliyor. Bu bizim için önemliydi, hayaldi. Ancak bunun ikinci etabı bu sene yolcu taşımacılığına başlamak. Bu da önemli çünkü komşu ülkelerle, bizi Orta Asya'daki akraba topluluklarıyla bağlayacak bir proje. İnşallah bunu da gerçekleştireceğiz. Kars-Iğdır-Dilucu-Nahçıvan hattımızı da inşallah Azerbaycan ve İran ile gerçekleştireceğiz, o proje de bizim için önemli. İran'a, Pakistan'a, Afganistan'a kadar demiryolu yük taşımacılığını sağlanması bunun da merkezinin Kars olması önemli ve bu projeyi de inşallah yapacağız." 

“Tebriz-Van tren seferleri 18 Haziran'da başlayacak”

Bakan Arslan, Türkiye-İran arasında yolcu taşımacılığının bayramdan sonra başlayacağı müjdesini de vererek, şu bilgileri paylaştı:

 

"İran ile Türkiye arasında yük taşımacılığı vardı ancak yolcu taşımacılığı yoktu. Yaklaşık 3 yıldır ara verdiğimiz Tebriz-Van arasındaki tren ile yolcu taşımacılığına Ramazan Bayramı'ndan sonraki ilk gün olan 18 Haziran'da başlıyoruz. İlk trenimiz Tebriz'den 18 Haziran'da yola çıkıp Van'a gelecek ve ertesi gün Van'dan Tebriz'e gidecek. Bu, ülkemiz, bölgemiz için önemli."

“Malatya-Elazığ Ekspresi 13 Haziran’da hizmete veriliyor”

Bu tren ile artık İran'dan gelen misafirlerin Van üzerinden Türkiye'nin her yerine gidebileceğini anlatan Arslan, "Dün bir bilgi vardı 'Bayramın birinci günü başlıyor' diye onu da düzetmiş olalım. Ayrıca,  illerimiz için önemli olan Malatya-Elazığ Ekspresi inşallah bugün itibarıyla hizmete girmiş olacak” dedi.

“Trenlere olan ilgi daha da artacak”

 “ Tam O An Fotoğraf Sergisi” ile trenlere ilginin daha da artacağına vurgu yapan TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt da törende yaptığı konuşmada son 15 yılda, demiryollarının yeniden ülkemizin önemli politika ve hedefleri arasında yer aldığını, bu hedefler doğrultusunda geliştirilen demiryolu ağında ülke nüfusunun yüzde kırkına hitap eden yüksek hızlı trenler işletilmeye başlandığını, sıfır kaza ile bugüne kadar kırk milyon insanın çok yüksek bir konfor ile bu trenlerle seyahat ettiğini belirterek şunları söyledi:

” Aynı şekilde yenilenen vagon ve lokomotif filomuzla ülkemizi doğu batı aksında adeta boydan boya kateden Doğu Ekspresi Vangölü Ekspresi Güney-Kurtalan Ekspresi gibi trenlerimizle de işletmecilik artarak devam etmiştir. Bu konseptteki bir treni işletmek için Doğu Ekspresine tahsis edilen lokomotif ve vagon sayısı 55, istihdam edilen personel sayısı 120’dir.”

“ Doğu Ekspresi 69 yıldır işletiliyor”

Kurt, Doğu Ekspresi’nin 1949 yılından beri tam 69 yıldır işletildiğini, 15 milyon ülke ve dünya insanına hizmet verdiğini, bugün 1371 kilometrelik Ankara-Kars güzergahında 101 istasyon, 8 il ve 25 ilçeye uğradığını belirterek şunları söyledi:

“ Doğu Ekspresi’nde 2018’de 400 bin yolcuya ulaşmayı hedefliyoruz”

” Doğu Ekspresimizin yolcu taleplerini karşılamak üzere imkânlarımızı seferber ettik, trenin yatak kapasitesini 5 kat arttırarak, 2017 yılında 325 bin, 2018’in ilk beş ayında bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 50 artışla 162 bin yolcumuzu taşıdık. Bu yıl sonuna kadar 400 bin yolcuya ulaşmayı hedefliyoruz. “

“Kars üzerinden Bakü, Türkmenbaşı, Çin’e yük taşınıyor”

Yük taşımacılığı ve lojistik açısından da Kars ilinin Şirketleri açısından çok önemli bir merkez haline geldiğine dikkat çeken Kurt, “Artık Kazakistan’dan Mersin ve Gaziantep’ e, İzmit ve İstanbul’ dan Bakü’ye, Türkmenbaşı ve Çin’ e yük taşımacılığımız Kars üzerinden adeta süreklilik arz etmeye başladı.  Böylece Kars merkezli demiryolu ihracat ve ithalat trafiğimiz daha hareketli hale geldi. Bunun da hem Kars hem de civar illerimizin istihdamı, sanayisi ve dünyayla entegrasyonu açısından büyük önem arz ettiği kanaatindeyiz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Genel Müdür Veysi Kurt, Bakan Ahmet Arslan’ a Doğu ekspresi içerisinde çekilmiş fotoğrafını hediye etti. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Bakan Arslan ve katılımcılar sergiyi gezdi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ