“TAM O AN” ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara Tren Garı’nda (ATG) bulunan The Ankara Hotel’de 11 Haziran 2018 tarihinde düzenlenen “Tam O An” Türk Telekom Doğu Ekspresi Ulusal Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni’ne katıldı.
12/06/2018 00:59

“TAM O AN” ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

“Tam O An” Türk Telekom Doğu Ekspresi Ulusal Fotoğraf Yarışmasında dereceye giren fotoğrafları görmek için lütfen tıklayınız >>

 

BAKAN ARSLAN: “ Demiryollarında Atatürk dönemindeki bahar havasını yeniden oluşturduk.”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara Tren Garı’nda (ATG) bulunan The Ankara Hotel’de 11 Haziran 2018 tarihinde düzenlenen “Tam O An” Türk Telekom Doğu Ekspresi Ulusal Fotoğraf Yarışması Ödül Töreni’ne katıldı.

Törende Bakan Arslan’ın yanı sıra UDHB Müsteşarı Suat Hayri Aka, Müsteşar Yardımcıları Orhan Birdal ile Galip Zerey, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt, üst düzey yöneticiler, demiryolu çalışanları ve çok sayıda davetli yer aldı.

Demiryolları 162 yıldır sadece yük ve yolcu taşımıyor, değerlerimizi de taşıyor

Arslan, burada yaptığı konuşmada, demiryollarının bu ülkenin son 1,5 asırlık kaderinin, acılarının, sevinçlerinin, ayrılıklarının ve kavuşmalarının tarihini yansıttığını belirterek, trenlerin 162 yıl boyunca yalnızca yük ve yolcu değil, birlik ve beraberliği sağlayan değerleri de taşıdığını söyledi.

İstiklal Harbi günlerinde asker ve mühimmatın, barış günlerinde ise ülkenin geleceğine ait ümit ve heyecanların trenle taşındığını anlatan Arslan, köyünden kalkıp İstanbul'a göçen vatandaşın da trenlerle hayallerine yolculuk ettiğini dile getirdi.

Doğu Ekspresi ülkemizin dört mevsim güzelliklerini gün yüzüne çıkarıyor

Doğu Ekspresi'nin de Türk kültür mirasının maddi ve manevi değerlerinin izinde dolaştığını söyleyen Arslan, "Bize tarihimizi hatırlatmak, kültürümüzü hatırlatmak, bir inci tanesi gibi Anadolu'ya serpilen dünya güzeli köylerimizi, kasabalarımızı hatırlatmak için yola düşüyor. Ülkemizin dört mevsim güzelliklerini gün yüzüne çıkarmak için tam 24 saati yollarda geçiriyor. Hem vatandaşlarımıza hem de yurt dışından ülkemize gelen konuklarımıza, demiryollarının yeni yüzü ve yeni vizyonuyla dahası Türkiye'nin yeni yüzü ve yeni vizyonuyla örtüşen bir etkinlik sunuyor." diye konuştu.

Arslan, demiryollarını ayağa kaldırmak için yapılan çalışmaları anlatarak demiryollarında Atatürk dönemindeki bahar havasını yeniden oluşturduklarını ve o muhteşem heyecanı yeniden yakalamak adına ciddi mesafe kat ettiklerini söyledi.

Bu yılın ilk 5 ayında 170 bin yolcu seyahat etti

Bir zamanlar kullanılmayan Doğu Ekspresi'nin bir yılda 270 bin kişiyi ağırladığını belirten Arslan, bu yılın 5 ayında da Doğu Ekspresi ile seyahat edenlerin sayısının 170 bin kişiyi bulduğunu söyledi.

Garları sanatsal etkinliklerle şenlendirdiklerini dile getiren Arslan, bir yandan yatırım yaptıklarını bir yandan da demiryollarının hayatla bağını güçlendirdiklerini kaydetti.

Gönüllü reklam elçileri olarak görüyoruz

Yarışmaya 440 fotoğrafçının bin 529 fotoğrafla katıldığını vurgulayan Arslan, "Bu fotoğrafların 36'sı, ödül alan fotoğraflarla çarşamba günü Kars Garı’nda, daha sonra da Ankara Garı’nda sergilenmek üzere seçildi." dedi.

Yurt dışında olduğu gibi Türkiye'de de demiryolu fotoğrafçılığının gelişmesini istediklerini bildiren Arslan, "Sizleri demiryollarımızın ve ülkemizin gönüllü reklam elçileri olarak görüyoruz. Yaşadığımız anı geleceğe taşıyan, onu ölümsüzleştiren bir kare fotoğraf, bazen binlerce sayfa yazının anlatamadığını anlatabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Demiryolu hatlarının yüzde 95'i yenilendi

Mevcut demiryolu hatlarının yüzde 95'ini yenilendiklerini, kalan kısma ilişkin çalışmaların ise 1-2 yılda tamamlanacağına dikkati çeken Arslan, bugün itibarıyla Ankara-Polatlı ekspresinin hizmet vermeye başladığını söyledi.

Tarih, kültür, geçmiş hepimizin. Onlara sahip çıkmak ve ayakta tutmak da hepimizin görevi

Atatürk'ün konut ve karargâh olarak kullandığı bina ve müzenin, tarihi Ankara Garı'nın da kültürün bir parçası ve değerleri olarak hizmet vermeye devam edeceğine işaret eden Arslan, "Birileri yanlış bilgi üzerine yanlış algılar oluşturmaya çalışsa da... Tarih, kültür, geçmiş hepimizin. Gurur duymak nasıl hepimizin hakkıysa onlara sahip çıkmak ve ayakta tutmak da hepimizin görevidir. Biz, bu görevimizin bilincindeyiz." ifadelerini kullandı.

Bugüne kadar 10.062 km demiryolunu yeniledik

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın ise törende yaptığı konuşmada, hükümetimizin verdiği desteklerle ülkemizin prestijini artıran yüksek hızlı ve hızlı demiryolu projelerinin hayata geçtiğini, bugüne kadar 10.620 km demiryolunun yenilenerek çeken ve çekilen araçların modernizasyonuyla çileli yolculukların yerini konforlu ve keyifli yolculukların aldığını söyledi.

Apaydın, “Hızlı, güvenli ve konforlu trenlerimiz, restore ettiğimiz tarihi gar ve istasyonlarla bütünleşerek, sanatçı edebiyatçıların vazgeçilmez mekânları, unutulmaz filmlerin çekildiği platoya dönüştü.” dedi. 

İşlettiğimiz diğer trenlerle yolculuk etmeye de yolcularımızı bekliyoruz

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt ise trenin, tarih sahnesine çıktığı günden bugüne sadece bir ulaşım aracı olarak görülmediğini ifade ederek, ulaştığı her yerin ekonomik, sosyal ve kültürel dokusunu dönüştürürken, insanların hayatının tam merkezinde yer aldığını, edebiyattan fotoğrafçılığa sanatın pek çok dalına ilham verdiğini aktardı.

Kurt, TCDD Taşımacılık AŞ olarak artan yolcu taleplerini karşılamak üzere imkânlarımızı seferber ettiklerini, Doğu Ekspresi’nin yatak kapasitesini 5 kat artırdıklarını; 2017 yılında 325 bin insanı konforlu, güvenli ve keyifli bir şekilde taşıdıklarını vurguladı.

Tren yolculuğunun güzelliğini yaşayan yolcuların farklı rotalara yöneldiğini dile getiren Kurt, Doğu Ekspresi’nin yanı sıra İzmir Mavi, Güney Kurtalan, Toros, Sofya Ekspresleri gibi yurt içinde ve yurt dışına sefer yapan bütün trenleri de aynı hassasiyetle işlettiklerini ve herkesi bu trenlerle de yolculuk etmeye beklediklerini kaydetti.

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt ayrıca şunları söyledi: “6461 Sayılı Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkında Kanun” ile kurulan ve 1 Ocak 2017 tarihinde faaliyetlerine fiilen başlayan TCDD Taşımacılık AŞ tüm trenlerinde yüksek kaliteli hizmet vermek hedefiyle yeni yönetim anlayışı ve bakış açısıyla yoluna devam etmektedir.  Her gün;  yüksek hızlı trenlerimizle 25 bin, konvansiyonel trenlerimizle 50 bin, Marmaray ve Başkentray’da 250 bin yolcu, 100 bin ton yük ve bin tren işleterek insanlarımıza hizmet ediyoruz. Yüksek hızlı trenlerde yolcu memnuniyetinin yüzde 98’lere ulaşması, doğu ekspresi başta olmak üzere diğer konvansiyonel trenlerimizde de yolcularımızın büyük memnuniyet içerisinde olması bizlere gurur ve mutluluk vermektedir. “ diye konuştu.

Konuşmaların ardından yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ