MARMARAY; METRO, YHT VE YÜK TRENLERİNE HİZMET VERECEK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 07 Haziran 2018 tarihinde katıldığı bir televizyon programında demiryolu projeleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
11/06/2018 05:42

MARMARAY; METRO, YHT VE YÜK TRENLERİNE HİZMET VERECEK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 07 Haziran 2018 tarihinde katıldığı bir televizyon programında demiryolu projeleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

“Marmaray tamamlandığında gece yük trenlerine de hizmet verecek”

Bakan Arslan, BTK Demiryolu’nun gerek ülkemiz gerekse uluslararası ulaşım koridorlarının çok önemli bir parçası olduğunu,  mevcut konvansiyonel hatları kullanarak Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu ile özellikle Mersin Limana yük hareketinin bulunduğunu, ayrıca Derince ve  Bandırma üzerinden Tekirdağ limanını kullanarak yüklerin Avrupa’ya ulaştırıldığını belirterek şunları ifade etti: “Marmaray, halen Kazlıçeşme-Ayrılık Çeşmesi olmak üzere 14 kilometrelik hatta hizmet veriyor. Yıl sonunda inşallah Avrupa’da Halkalı, Anadolu’da Gebze olmak üzere 77 kilometrelik bir hatta yüzeysel metro olarak günde bir milyon yolcuya hizmet verecek ve  diğer raylı sistemlerle entegre edilmesiyle İstanbul’un her yerine rahat bir şekilde ulaşılmasını sağlayacak. Aynı zamanda 3. Hat ile YHT’ler  Haydarpaşa’ya, Halkalı’ya ulaşacak. Böylece, Ankara’dan, Konya’dan, gelecek yıl Sivas’tan gelen YHT’ler buralara kadar ulaşacak. Gece de yük trenlerine hizmet verecek. Böylece, BTK’nın etkinliği daha da artacak.” diye konuştu.

“ Kars-Edirne hızlı tren hattı için etap etap çalışmalarımız devam ediyor”

Edirne’den Kars’a kadar hızlı demiryolu hattı için çalışmaların devam ettiğine dikkat çeken Arslan şöyle konuştu: “Halkalı-Kapıkule hızlı demiryolu projesinin ihale süreci devam ediyor, böylece hızlı trenle Avrupa’ya bağlanacağız. Ankara-Sivas arasındaki YHT hattının yapımı devam ediyor, gelecek seneye hizmete vermeyi planlıyoruz. Sivas Erzincan arasındaki hattın bir kısmının ihalesini yaptık kalan kısımların da ihale süreci devam ediyor. Erzincan-Erzurum-Kars etabı için de etüt projelerinin ihalesini yaptık, projeler hazırlanıyor. BTK demiryolu ile gelen yükler Edirne’ye kadar gidebiliyor. Ancak 2023 hedeflerimiz doğrultusunda Kars-Edirne hızlı tren hattının hayata geçirilmesi için etap etap çalışmalarımız devam ediyor. Hızlı tren hattı ile yüksek hızlı tren hattı arasındaki farkı açıklamak gerekirse hızlı tren hattında hem hızlı tren hem de yük trenleri çalışabilir. Ancak yüksek hızlı tren hattında yük treni çalışamaz.”

“Bu yılın ilk 5 ayında 160 bin kişi Doğu Ekspresi ile seyahat etti”

Son yıllarda sosyal medyada gündem olan ve seyahat severler tarafından dünyanın en iyi on tren rotası arasında 4. sırada gösterilen Doğu Ekspresi hakkında da konuşan Arslan “ Doğu Ekspresi’nin gündeme gelmesinin altında birkaç sebep var. Öncelikle tren yolculuğunun apayrı bir zevki var. İnsanlar bunu keşfedince bağımlılık yapıyor. Biz her şeyden evvel yolları yeniledik, trenlerimizi yeniledik. Vagonlarımız daha kaliteli ve konforlu oldu. İnsanlar evlerindeymiş gibi, 5 yıldızlı otel konforunda yolculuk yapabiliyorlar artık. Kars’ın bir kültür, tarih ve inanç merkezi olması da trene olan ilgiyi artırdı. Ani Ören Yeri’nin dünya kültür mirası listesine girmesi de Kars’a olan ilgiyi artırdı. Biz Kars’taki birçok eseri restore ettik. Yolcular tren yolculuklarını sosyal medyada paylaşınca, medya kuruluşları da buna televizyon ekranlarında yer verince tren olağanüstü bir ilgi gördü. Bu yılın ilk 5 ayında 160 bin kişi, geçen sene eylül ayında bu yılın mayıs ayına kadar geçen sürede 272 bin kişi, geçen sene mayıs ayından bu seneki mayıs ayına kadar ise 360 bin kişi trenle yolculuk etti. Yolculuk çok eğlenceli ve güzel geçiyor. İnsanlar çok eğleniyorlar yolculuk ediyorlar. Bu kişiler sadece seyahat etmiyor, Kars’a gelenler şehri geziyor; Ardahan’a, Iğdır’a ve İshak Paşa Sarayı’na gidiyor. Yolcular Kars’a ve civar illere sıcak para bırakıyor. Esnafımız bu ilgiden çok memnun. Biz de Bakanlık olarak ziyadesiyle memnunuz.” ifadelerini kullandı.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ