CIM TAŞIMA BELGESİ İLE DEMİRYOLU YÜK TAŞIMACILIĞINDA YENİ DÖNEM

Demiryolu yük taşımacılığında “CIM Taşıma Belgesi” ile yeni bir döneme adım atıldı.
07/06/2018 05:02

CIM TAŞIMA BELGESİ İLE DEMİRYOLU YÜK TAŞIMACILIĞINDA YENİ DÖNEM

Demiryolu yük taşımacılığında “CIM Taşıma Belgesi” ile yeni bir döneme adım atıldı.

Ortak Transit Sözleşmesi ve Gümrük Kanunu Hükümleri doğrultusunda ortak ve ulusal transit rejimlerinde demiryolu ile basitleştirilmiş usulde taşıma yapma izni kapsamında, Şirketimiz üzerinden ve Şirketimiz izni ile yapılacak taşımalar için uluslararası demiryolu taşımacılığında kullanılmakta olan “CIM  Belgesi” Transit Beyannamesi olarak kullanılmaya başlandı.

Transit beyannamesi düzenlenmesi ve teminat verme gerekliliği ortadan kalktı

Böylece, Ortak Transit Sözleşmesine taraf olan ülkelerden (AB ülkeleri, EFTA ülkeleri, Makedonya ve Sırbistan) Türkiye’ye ve Türkiye’den bu ülkelere yönelik demiryolu taşımalarında transit beyannamesi düzenlenmesi ve teminat verme gerekliliği ortadan kalkmış oldu.

Pilot uygulamaların ardından uygulamanın TCDD Taşımacılık AŞ şebeke geneline yayılması için hazırlanan tebliğ,  05 Haziran 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğ ile sınır geçişleri başta olmak üzere işlemlerin azaltılarak gümrük işlerinin hızlandırılmasını, bu sayede eşyanın hızlı bir şekilde ve daha düşük maliyetle ekonomiye kazandırılmasını amaçlayan bir düzenleme yapıldı.

Tren sınır işlemleri 15 dakikaya düştü

Demiryolu taşımacılığında transit işlemlerinin basitleştirilmesi ile sınır geçiş işlemleri başta olmak üzere işlem basamakları azaltılarak gümrük işlemleri hızlanırken, Transit Beyannamesi kapsamında 5 saat ile 2 gün arası süren tren sınır işlemleri en fazla 15 dakikada tamamlanarak tren sevke hazır hale geldi  ve buna bağlı olarak da iç gümrük idarelerinde çıkış ve nihai işlemler kolaylaştı.

Demiryolu tarihinde bir ilk

Ayrıca bu uygulama kapsamında, demiryolu tarihinde ilk olarak limanlara gelip, vagonla yurt içerisine ilerletilecek gümrüklü eşyanın da CIM taşıma belgesiyle yapılması imkanı doğdu. 

Belirtilen gelişmelerle, eşyanın hızlı bir şekilde ve daha düşük maliyetle ekonomiye kazandırılması sağlanmakta, ihracat sürecindeki maliyetler düşürülerek ihracat eşyasının yurtdışı edilme ve ihracat beyannamesinin kapanma süreci hızlandırılmaktadır.

Basitleştirilmiş usulde taşıma yapmak için izin alınacak

Düzenlemeye göre; ulusal demiryolu altyapı ağı üzerinde yük taşımacılığı yapmak üzere Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca yetkilendirilmiş bir demiryolu tren işletmecisine eşyanın demiryolu ile taşınmasına ilişkin basitleştirme izni verilebilecek.

İzin başvurusu Gümrükler Genel Müdürlüğüne yapılacak

Eşyanın demiryolu ile taşınmasına ilişkin basitleştirme izni için Gümrükler Genel Müdürlüğüne başvurulacak.

İşlem yetkisi TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğüne olacak

Ortak Transit Sözleşmesi hükümlerine göre, ortak ve ulusal transit rejimi kapsamında basitleştirme işlemlerinin kullanılıp kullanılmaması yetkisi TCDD Taşımacılık AŞ’de olacak.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ