HALKALI-GEBZE BANLİYÖ HATTINDA TEST SÜRÜŞÜ YAPILDI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan; büyük kısmı tamamlanan ve bu yılın sonunda hizmete girmesi beklenen Halkalı-Gebze Banliyö Hattı’nda 23 Mayıs 2018 tarihinde yapılan test sürüşüne katıldı.
24/05/2018 01:58

HALKALI-GEBZE BANLİYÖ HATTINDA TEST SÜRÜŞÜ YAPILDI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan; büyük kısmı tamamlanan ve bu yılın sonunda hizmete girmesi beklenen Halkalı-Gebze Banliyö Hattı’nda 23 Mayıs 2018 tarihinde yapılan test sürüşüne katıldı.

Test sürüşüne Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Erol Çıtak, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt ve diğer yetkililer katıldı.

Yapımı devam eden Halkalı-Gebze Banliyö Hattı’ndaki çalışmaları yerinde inceleyen ve çalışmalar hakkında bilgi veren Arslan; "Memnuniyetle ifade etmek isterim ki, 20 kilometrelik Avrupa Yakası, yaklaşık 43 kilometrelik  de Anadolu Yakası olmak üzere, her iki hatta da yüzde 81'lik ilerleme sağlamış durumdayız. Hedefimiz, aralık sonu itibariyle inşallah hattın tamamını işletmeye açmak." dedi.

77 kilometrelik hat 115 dakikada kat edilecek

Banliyö hattı hakkında bilgi vermeye devam eden Arslan; "Halkalı'dan Gebze'ye mevcut banliyö hatlarının metro standartlarına getirilmesi ve Marmaray araçları kullanılmak suretiyle de 77 kilometrelik güzergahın hiçbir aktarma olmadan bir boydan bir boya 115 dakikada kat edilmesi anlamında çok önemli olan bir projemizin bugün Avrupa Yakası'nda 20 kilometrelik mesafeyi sizlerle birlikte test sürüşüyle geldik." dedi.

Hattın yüzde 81’lik kısmı tamamlandı

Kazlıçeşme'den Ayrılıkçeşme'ye kadar olan  mevcut sistemin denizin altından bağlandığını ve 5 yıldır da  Marmaray araçlarının hizmet verdiğini aktaran Arslan, "Ancak gerek Anadolu Yakası'ndaki gerek Avrupa Yakası'ndaki banliyö hatlarının tamamen iptal edilmesi ve 3 hatta çıkarılması artı metro standardında hizmet verilmesiyle ilgili süreçlerimiz devam ediyordu. Daha önce ihale süreçlerinde yüklenicilerimizden kaynaklı bir sıkıntı yaşandı ve ihaleyi tekrar yenilemek zorunda kaldığımız için de iş bugünlere kaldı. Ancak memnuniyetle ifade etmek isterim ki, 20 kilometrelik Avrupa Yakası, yaklaşık 43 kilometrelik  de Anadolu Yakası olmak üzere her iki hatta da yüzde 81'lik ilerleme sağlamış durumdayız." dedi.

Hedefimiz, Aralık Sonu İtibariyle Hattın Tamamını İşletmeye Açmak

Hattın yüzde 81’lik kısmının tamamlandığını dile getiren Arslan, "Hedefimiz  bu sene Ağustos sonu itibariyle kaba inşaatı bitirmek ve daha sonraki 2 aylık periyotta da şimdiden çalışmalarına başladığımız elektrifikasyon ve sinyalizasyon işlerini bitirmek. Sene sonuna kadar test süreçlerini bitirerek bu yıl aralık sonu itibariyle de inşallah hattın tamamını işletmeye açmak. Bu işte herhangi bir aksama olmadığını ifade etmek isterim." diye konuştu. 

Bir Seferde Taşıyacağımız Yolcu 3 Bin 56 Kişi Olacak

Konuşmasını sürdüren Arslan, "Her iki yakada da raylar döşenmeye başlandı. Daha önce yurt dışından sipariş edilmiş raylar döşendiği gibi, son dönemlerde Karabük'te imal edilen yerli rayları da kullanmak marifetiyle ray serim işlemini, hepsini devam ettiriyoruz. Marmaray araçları Ayrılıkçeşme'den Kazlıçeşme'ye beşli setlerle hizmet veriyor. Yaklaşık bin 530 yolcu taşıyor. İnşallah hattın tamamını açtığımızda beşli setlerin yanı sıra onlu setler de çalıştırmış olacağız. Onlu setlerde de bir seferde taşıyacağımız yolcu 3 bin 56 kişi olacak." ifadelerini sarf etti.

Saatte 75 Bin Kişiyi Tek Yönlü Taşıyacağız

Marmaray'da kullanılacak 440 aracın tamamının daha önce siparişlerinin verildiğini dile getiren Arslan; “ 440 aracın da 300 tanesi yine Türkiye'de imal edildi. İnşallah saatte 28 sefer yapacağız. İki dakikalık tren aralığı demektir ki saatte 75 bin kişiyi tek yönlü taşıyacağız. Günün tamamını düşündüğünüzde de 1 milyon 200 bin kişiyi Marmaray araçlarıyla taşıyabiliyor olacağız.” diye konuştu.

38 Yeni İstasyon Yapıyoruz

Yapılan istasyonlar hakkında da bilgi veren Arslan, “Banliyö hatlarının metro standartlarına getirilmesi çerçevesinde 38 yeni istasyon yapıyoruz. İstasyonlarımızda da çalışmalar gayet güzel gidiyor. 43 istasyonla 77 kilometrelik güzergâhta hizmet vereceğiz. Bu 43 istasyonun yedi tanesi aynı zamanda ana hat trenlerinin, yüksek hızlı trenlerin durduğu istasyonlarımız olacak." diyerek sözlerini noktaladı.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ