GAZİANTEP GAZİRAY’A KAVUŞUYOR

Gaziantep’te Başpınar-Oduncular arasında modern banliyö hizmeti verecek Gaziray’ın temeli 21 Nisan Cumartesi günü Gaziantep Gar Meydanında düzenlenen törenle atıldı.
22/04/2018 23:42

GAZİANTEP GAZİRAY’A KAVUŞUYOR

Gaziantep’te Başpınar-Oduncular arasında modern banliyö hizmeti verecek Gaziray’ın temeli Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gaziantep Vali Vekili Uğur Aladağ ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt ve vatandaşların katılımıyla 21 Nisan Cumartesi günü Gaziantep Gar Meydanında düzenlenen törenle atıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gaziantep'e metro konforunda banliyö hizmeti verecek GAZİRAY'ın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, 180 ülkeye ihracat yapan Gaziantep'in ülkenin ekonomisine değer kattığını belirtti.

UDH Bakanı Ahmet Arslan: "Şehrin ekonomisi daha da büyüyecek"

GAZİRAY'IN şehir içi ulaşımın yanı sıra hızlı tren seferleri yapacağını  aktaran Arslan, "Biz bu projeyi Büyükşehir Belediyemizle beraber yaptık. 1 milyar 100 milyon liralık projenin 580 milyon liralık kısmını biz, 520 milyon liralık kısmını belediye karşılıyor. İkisi hızlı tren yolcularına ait olmak üzere 6 hattan oluşacak. 2019 başında doğu kısmını açmış olacağız. Günde 100 bin kişiyi taşıma hedefimiz var." ifadelerini kullandı. 

Arslan, demiryolu sektörünün sadece GAZİRAY'dan ibaret olmadığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Hızlı trenle İstanbul, Ankara, Osmaniye, Mersin, Adana, Konya ve Şanlıurfa'ya kadar gidilebilmeli dedik. Ham maddeyi hedef pazarlara yetiştirmek için tren yolları gerekiyor. Bunun da limanlarla buluşması lazım. Demiryolu, bölünmüş yol ve karayollarıyla limanlara ulaştırıyoruz. Bunu yaptığımızda şehrin ekonomisi daha da büyüyecek. Gazianteplilerin çok önemsediği, denize kısa mesafede kavuşmak. İskenderun Limanı'ndan kısa sürede Hassa Tüneli'nin yapılması talebi vardı. Biz bu projeyi yatırım programına koyduk. 30 kilometre yolun 20 kilometresi tünel olacak."

Gül: “GAZİRAY ile hem vakitten hem yakıttan tasarruf edeceğiz”

Törende bir konuşma yapan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gaziantep için bir hayalin daha gerçek olduğunu vurgulayarak, Gaziray projesi ile inşallah Gaziantep çıtasını çok daha yükseltmiş olacak ve Gaziray sayesinde hem vakitten hem zamandan hem de yakıttan tasarruf edeceğiz. Gaziray çevreyi temiz tutmamızda bize yardımcı olacak. Gaziray özellikle OSB’de çalışanların işe geliş ve gidişlerinde rahatlık sağlayacak diye konuştu.

Şahin: “Gaziray Projesinde herkesin emeği var”

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkanı Fatma Şahin, Gaziray’ın Başbakan Binali Yıldırım’ın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olduğu dönemden itibaren istediği bir proje olduğunu, UDH Bakanı Ahmet Arslan’ın destekleri ve Sayın Cumhurbaşkanımızın da projeye onay vermesinin ardından bu projeyi hep beraber hayata geçirdiklerini söyledi. “Gaziantep halkının hayatına dokunacak bu projede emeği geçenlere Gaziantep adına şükranlarımı sunuyorum.”

Apaydın: “Gaziray metro konforunda seyahat imkanı sağlayacak”

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, “Bugün temeli atılacak Gaziray Projesi ile demiryolumuz şehir içi ulaşım ile entegre hale getirilecek ve metro konforunda hizmet verecek.”

GAZİRAY Projesi 

Yüksek hızlı tren, konvansiyonel tren ve banliyö işletmeciliği için yeterli trafik kapasitesi oluşturmayı amaçlayan proje kapsamında Başpınar-Gaziantep-Oduncular arasında sinyalli ve elektrikli yeni demiryolu inşa edilecek. 

Projesi kapsamında 2 banliyö hattı ve 2 hızlı tren hattı olmak üzere 25,5 kilometrelik güzergaha, toplamda 112 kilometre yeni demir yolu yapılacak. 

Gaziantep gar sahası şehir içi ulaşımla entegre hale getirilerek transfer merkezine dönüştürülecek. Başpınar-Oduncular arasındaki seyahat süresini 30 dakikaya düşürecek olan GAZİRAY, 5 dakikada bir işletilecek trenlerle günlük 358 bin yolcuya hizmet verecek.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ