BAŞKENTRAY İLE METRO STANDARDINDA BANLİYÖ HİZMETİ BAŞLADI

Kayaş- Sincan banliyö hattını metro standardına getiren Başkentray Projesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katılımıyla 12 Nisan 2018 tarihinde Kayaş Tren İstasyonu’nda yapılan törenle hizmete girdi.
12/04/2018 13:21

BAŞKENTRAY İLE METRO STANDARDINDA BANLİYÖ HİZMETİ BAŞLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Başkentray, 23 Nisan dahil ücretsiz hizmet verecek.”

Kayaş- Sincan banliyö hattını metro standardına getiren Başkentray Projesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katılımıyla 12 Nisan 2018 tarihinde Kayaş Tren İstasyonu’nda yapılan törenle hizmete girdi.

“ Ankara’nın bir ucundan diğer ucuna 49 dakikada ulaşılacak”

Başkentray Açılış Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski günlerde yokluğun, yoksulluğun ve terörün sıkıştırdığı Mamak’ın Türkiye’nin nereden nereye geldiğinin somut örneği olduğunu, 15 yılda Başkente şehircilik anlamında çağ atlatıldığını, Ankara'da metro konforunda hizmet verecek Başkentray'ın, İzmir’de İZBAN,  İstanbul’da Marmaray’ın ardından üçüncü kent içi raylı ulaşım sistemi olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

 “Üçüncü banliyö hattımızı hayata geçirdik. Ankara'nın pek çok altyapısıyla birlikte şehrin iki ucu bu hatla birleşiyordu. Biz modern ulaşım ihtiyaçları doğrultusunda yepyeni bir ulaşım ağı kurduk. Toplam 156 kilometrelik demiryolu döşeyerek, alt ve üst geçitlerle güzergah güvenliğini sağlayarak, diğer ulaşım hatlarıyla entegrasyon gerçekleştirerek Ankara'ya bir hat kazandırdık. Ankara'ya iftiharla anılacak bir banliyö hat kazandırdık. Kayaş'tan Sincan'a 49 dakikada gidilmesini sağlayacak. İlk başta 15 dakikada bir olacak trenin süresi, zamanla 5 dakikaya kadar indirilebilecek."

Başkentray’ın 24 Nisan 2018 tarihine kadar halka ücretsiz hizmet vereceğinin müjdesini veren Erdoğan,  Başkentray ile yüksek hızlı trenlerin seyahat süresinin de düşeceğini belirtti.

 “Başkentray 1 milyar 227 milyon liraya mal oldu”

Başbakan Binali Yıldırım ise “Hayal edilemeyen hedefleri birer birer gerçeğe dönüştürüyoruz. Başkentray 1 milyar 227 milyon liraya mal oldu. Artık Ankara yüksek hızlı trenin başkenti haline geldi. Açılışını yaptığımız Başkentray yarım milyondan fazla Ankaralıya hizmet edecek. Vatandaşlarımızın burnu bile kanamaması için bu projeyi yaparken hiçbir fedakârlıktan kaçınmadık. Her şey Türkiye için, Ankara için, sizler için.” dedi.

“Mahkemesi 36, yapımı 20 ay sürdü”

Başkentray’ın hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Yıldırım, "20 ayda bu projeyi tamamladık. Bürokrasinin tipik örneğini gördük. 2012'de ihalesi yapıldı. Mahkemesi 36 ay sürdü. Bitimi 20 ay sürdü. Vatandaşın hayatını kolaylaştıracak işlerde herkesin daha duyarlı olması lazım. Millet ve kamu menfaati gözetilmeli. Başkentray yarım milyondan fazla Ankaralıya hizmet verecek. Buradan Sincan'a kadar gittiğinizde ya alttan ya üstten geçeceksiniz. Raydan geçmeyeceksiniz. İnsan hayatına verdiğimiz önemin göstergesi. Biz bunları insanı yücelt ki devlet yaşasın inancıyla yapıyoruz.” dedi.

 “Ankara’yı 15 yıldır gerçek anlamda Başkent yapmaya çalışıyoruz”

UDH Bakanı Ahmet Arslan da yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Ankara'yı sadece Türkiye'nin değil, ulaştırma koridorlarının başkenti yapın." talimatıyla hareket ettiklerini, son 15 yıldır Bakanlık olarak kenti kara, demir ve hava yolları alanında gerçek anlamda bir başkent yapmaya çalıştıklarını söyledi.

“ YHT, konvansiyonel ve banliyö hatları ayrıldı”

Arslan, Kayaş'tan Ankara'ya kadar olan hattı 4'e, Ankara'dan Behiçbey'e kadar olan hattı 6'ya ve Behiçbey'den Sincan'a kadar olan hattı 5'e çıkardıklarını; 36 kilometrelik hatta 156 kilometre yeni ray yaptıklarını ve bunların yüksek hızlı ve konvansiyonel trenlerle banliyö trenlerine 6 hatla hizmet edeceğini bildirdi.

“ 20 ayda sadece birgün 15 Temmuz’da 10 binlerce Ankaralıyı merkeze taşıdı”

Ankara merkezdeki YHT garın dışında Eryaman'a da YHT garı yapıldığını ve tüm bu istasyonların engellilere hizmet edecek şekilde planlanarak, engelsiz hale getirildiğini söyleyen Arslan, Projenin 20 ay gibi rekor bir sürede bitirildiğini vurgulayarak, "Bu periyotta banliyö trenlerimiz sadece bir gün hizmet etti. Darbe girişimcilerinin kötü emellerle kurşunlarını insanların üzerine sıktıkları bir ortamda Cumhurbaşkanımızın talimatıyla halkımız milletini, külliyesini, meclisini, genelkurmayını korumak üzere yollara düştüğünde, bu hat kapalı olduğu halde banliyö trenlerimizi YHT hattında çalıştırarak o gece sabaha kadar 10 binlerce Ankaralıyı merkeze taşıdık. Cumhuriyet'in ilk yıllarında nasıl ki demiryolları, demiryolcuları bu ülkenin bekası, istikbali ve istiklali için çalıştılarsa 15 Temmuz'da da aynı şekilde sizlerin arkasında dimdik durdular ve bunun için canlarını feda edebileceklerini ortaya koydular." diye konuştu.

Yıllarca ihmal edilen demiryolu sektörünün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın riyasetinde tekrar devlet politikası haline geldiğini vurgulayan Arslan, projenin 20 ayda bitmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Tören sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan, makinist koltuğuna geçerek tren kullandı.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ