BTK’DA YOLCU TAŞIMACILIĞI BU YIL BAŞLIYOR

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan katıldığı bir televizyon programında, Bakanlığının yatırımları ve çalışmaları konusunda açıklamalarda bulundu.
03/04/2018 22:24

BTK’DA YOLCU TAŞIMACILIĞI BU YIL BAŞLIYOR

Bakan Arslan:” Trenlerin ve demiryolu altyapısının kalitesi arttı. Van Gölü Ekspresine yataklı vagonlar ilave ettik. Kurtalan Ekspresi için de bunu yaptık.”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan katıldığı bir televizyon programında, Bakanlığının yatırımları ve çalışmaları konusunda açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin Asya ile Avrupa kıtaları arasında köprü olmasının demiryolu projeleriyle anlamlı hale geldiğine dikkat çeken Bakan Arslan şunları söyledi:”  Marmaray Projesi ile iki kıta denizin altından birbirine bağlanıp kesintisiz demiryolu mümkün hale geldi. BTK bunun tamamlayıcısıydı. Gürcistan, Türkiye ve Azerbaycan’ın işbirliği ile çok güzel bir proje hayata geçirildi. Sayın Cumhurbaşkanımız, o zaman Bakan olan Sayın Başbakanımızın döneminde bu projeye başlandı. Benim de bürokrat olarak bir tutam tuz atma imkanım oldu.”

“Kazakistan, BTK hattına 10 milyon ton yük vereceğini taahhüt etti.”

BTK dışındaki alternatif hatlarda taşımanın ekonomik olmadığına dikkat çeken Arslan, güney koridorunu kullanan bir yükün iki kıta arasını geçme süresinin yaklaşık 45 ila 62 gün olduğunu,  kuzey koridorunda ise iklim şartları nedeniyle kesintiler olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti :”Yükünü göndermek isteyen, hammadde almak isteyen, sürekliliği devam etsin ister ve kesintisiz bir şekilde yükünü ne zaman, nereye gönderebileceğini bilmek ister. İşte bizim ülkemizden giden Orta Koridor’un böyle bir avantajı var. Çin’den kalkan bir yük Kazakistan’ı, Azerbaycan’ı Gürcistan’ı ve Türkiye’yi kullanarak Avrupa’ya en kestirme en kısa sürede gidebiliyor. Kısa süre ne? 12 ile 15 gün arasında sürüyor Trene yükünü yüklüyorsunuz ve yükünüz toplu olarak kesintisiz olarak ulaşabiliyor. Karayolu da alternatif ama parçalı taşıyorsunuz; demiryoluyla yükün bütününü tek seferde taşıyabiliyorsunuz.”

“ Çin-AB arasında 240 milyon ton yük taşınıyor. Bunun yüzde 10’nu BTK’ya gelse yük taşımamız 2-3 kat artar”

“İpek Yolu’nu tekrar canlandırdığı için dünyanın gözü BTK Projesi üzerindeydi. Çok güzel bir işbirliği yaptık ve 30 Ekim’de açılışını gerçekleştirdik. Kazakistan’dan Çin’den başlayarak denizaşırı ülkelere gitmek üzere Mersin ve İskenderun limanlarına da yükler geliyor. Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye’nin işbirliği ile hayata geçen bu projeye Kazakistan’ı, Türkmenistan’ı, Çin’i de katacağız. Trans Hazar Demiryolu Birliği’ne üye olduk.  Türkiye olarak demiryoluyla yılda yaklaşık 28. 5 milyon ton yük taşıyoruz. Sadece Kazakistan, BTK hattına 10 milyon ton yük vereceğini taahhüt etti. Şu anda da bu taahhüdünün arkasında duruyor. Çin- Avrupa, Avrupa-Çin arasında yılda 240 milyon ton konteyner yük taşınıyor. Biz bunun yüzde 10’unu alsak Türkiye’de bir yılda elleçlediğimiz yük kadar bu hatta yük alacağız, bugün ki yük taşımamızı 2-3 misline çıkarmış olacak.”

“ BTK turizm için çok önemli bir güzergah olacak”

BTK ile yolcu taşımacılığının da olacağını söyleyen Arslan, “Başlangıçta bir milyon,  ilerleyen süreçte 3-3,5 milyon yolcu hedefliyoruz. Tren yolunu tercih eden turistler için de önemli bir güzergah olacak. 500-600 kilometrenin üstüne çıkınca insanlar havayolunu tercih ediyor. BTK özellikle turizm anlamında seyahat edenlerin kullanacağı bir güzergah olacak. Bu güzergahta birçok değerlerimiz var. Bu anlamda değerlerimiz gün yüzüne çıkacak. Azerbaycan’dan Kazakistan’dan yola çıkan yolcu, Kars’ta,  Konya’da ara duraklarda durarak istediğim yerde dururum diyecek ve BTK’yı tercih edecek.” dedi.

“Raylı sistemi kesintisiz hale getirmek istiyoruz”

Bakan Arslan, Türkiye üzerinden yapılan taşımaların çok artacağına dikkat çekerek şöyle konuştu: “Trene yükü koyduktan sonra trenden indirmeden taşımanızı kesintisiz hale getiriyor musunuz, bu önemli. Hazar geçişi var. Her üç ülke de ilave tren ferileri sefere koydu. Türkmenistan, mayıs başında Türkmenbaşı limanını çok büyütülmüş olarak hizmete sokuyor. Kazakistan ise  Aktava limanını aynı şekilde büyütüyor. Tren ferisi ile yükü karşıya geçirmek hedefleniyor. Derince- Tekirdağ arasında biz de çalıştırıyoruz. Ülkemiz açısından önemli olan Marmaray’ın gece yük trenlerine hizmet edecek olması. Yine, Üçüncü Köprüyü demiryolu hattı olacak şekilde planlamıştık. Dört gidiş dört geliş arabalar için ayırdık. Ortada iki hat,  tren geçecek şekilde projelendirdik. Projeler bitmek üzere, ihale sürecini başlatacağız. Denizi kullanacağız ama raylı sistemi kesintisiz hale getirmek istiyoruz. Çünkü bu hatta çok yükler gelecek, deniz geçişi ve Marmaray da yetmeyecek.”

Yap-İşlet Devret Modeline de değinen Arslan, ülkenin erişilebilir ve ulaşılabilir hale getirilmediği zaman ekonominin büyümesinin de sonraya bırakılacağını belirterek, yap-İşlet-devret modeli ile yapılan yatırımların ülkenin kalkınmasında çok önemli olduğuna dikkat çekti.

“Doğu Ekspresinin yanı sıra Vangölü ile Kurtalan ekspreslerine yataklı vagonlar ilave ettik”

Yüksek hızlı trenlerin, bölünmüş yolların ülkenin her tarafına yaygınlaşmasıyla insanların bulundukları yerde kalacağına ve göçün önlenerek tersine göç başlayacağına dikkat çeken Arslan, Doğu Ekspresi ile ilgili şunları söyledi: “Biz demiryolu altyapısını yıllarca ihmal ettik. Yüz sene önce 120 kilometre hızla trenlerin gidebileceği yol yaptık. Yolu yenilemedik. Yollar eskidi, hızı 100 e düşürdük sonra yine yolları yenilemedik, dedik ki trenler 80 ile gitsin, 60 km hızla gitsin… Hatırlayın, tren giderken makaslardan geçerken takada tukada, takada tukada ses çıkarırdı trende sizin uyuma şansınız yoktu. Geçmişte de trenlerde yataklı vagon vardı ama uyuyamıyordunuz. Şimdi yaptığımız şu: Doğukapı’ya kadar, yani ülkemizin en uç noktası Akyaka’ya kadar, Ermenistan sınırına kadar olan yolu yeniledik, rayları yeniledik, trenlerimizi yeniledik, böyle olunca insanlarımız konforlu bir yolculuk yapıyor. Tamam, seyahat 24 saat sürüyor ama insanlarımız bunu keyif olarak görüyor, eziyet olarak görmüyor. Bir de Doğu Ekspresi’yle gidiyor uçakla dönüyor ya da uçakla gidiyor Doğu Ekspresi’yle dönüyor. Başka bir şey daha yaptık Çıldır Gölü’nün etrafına insanların konaklayacakları yerler yaptık, geçen sene gemi götürdük, iskele yaptık. Sadece Çıldır Gölü için değil Sarıkamış’ta konaklayacak birçok yer yaptık. Şu anda insanların konaklayacağı konforlu yerler var. Önceden Kars’a gelenler konaklayacak 5 yıldızlı bir otel bulamıyordu. Bir de Ani Ören Yeri’nin Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesi bu konuda çok önemlidir. Bunlar birbirlerinin tamamlayıcısı. Trenlerin ve demiryolu altyapısının kalitesi arttı. Van Gölü Ekspresi için de rica ettiler, biz de yataklı vagonlar ilave ettik. Kurtalan Ekspresi için de bunu yaptık.”

“Akıllı Ulaşım Sistemleriyle hem pratik hem konforlu hem güvenli yollar”

Arslan, ulaşım ve erişim adına çok önemli işler yapıldığını, yolların güvenli hale getirilmesi için ilgili kurumlarla işbirliğinde akıllı ulaşım sistemlerinin kurulduğunu, ayrıca ölümlü trafik kazalarının yüzde 60 azaltıldığını, akıllı yollarla bunun daha da düşeceğini,  daha az akaryakıt harcanmasını sağlayacak olan bu sistemlerle karbondioksit salınımının da daha azalacağını söyledi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ