AKLIN YOLU AKILLI YOLLAR

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bakanlığın 2018-2020 Eylem Planı`nı hazırlamaya başladıklarını ve son aşamaya geldiklerini belirterek, "Planda misyonumuz tüm ulaşım modlarına entegre, güncel teknolojiyi kullanan, yerli ve milli kaynaklardan yararlanan, verimli, etkin, yenilikçi, dinamik, çevreci, katma değer sağlayan ve sürdürülebilir akıllı bir ulaşım ağı oluşturmak." dedi.
29/03/2018 06:01

AKLIN YOLU AKILLI YOLLAR

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bakanlığın 2018-2020 Eylem Planı`nı hazırlamaya başladıklarını ve son aşamaya geldiklerini belirterek, "Planda misyonumuz tüm ulaşım modlarına entegre, güncel teknolojiyi kullanan, yerli ve milli kaynaklardan yararlanan, verimli, etkin, yenilikçi, dinamik, çevreci, katma değer sağlayan ve sürdürülebilir akıllı bir ulaşım ağı oluşturmak." dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katılımıyla The Ankara Otel’de Akıllı Ulaşım Sistemleri Derneğinin (AUSDER) 2. Olağan Genel Kurulu Toplantısı ve “ Aklın Yolu Akıllı Yollar” Ödül Töreni 28 Mart 2018 tarihinde yapıldı.

Toplantıya Bakan Arslan’ın yanı sıra Sivas Milletvekili Habib Soluk, Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, UDHB Müsteşarı Suat Hayri Aka, UDHB Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal,  TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt, AUSDER Başkanı Erol Yanar, çok sayıda bürokrat, UDHB’ye bağlı genel müdürler ve STK temsilcileri katıldı.

“ Gelişmişlik seviyesi erişim altyapısıyla doğru orantılı”

Bakan Arslan, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’yi ulaşılabilir ve erişilebilir hale getirmede emeği olan herkese teşekkür ederek şunları söyledi:” Dünya baş döndürücü bir hızla gelişiyor. Bu değişime ayak uyduramayan toplumlar geri kalmış ülkeler arasında yerini almak zorunda. Bugün artık ülkelerin gelişmişlik seviyelerini belirleyen kriterler de değişti. Gelişmişlik seviyesini belirleyen kriter erişim altyapısıyla doğru orantılı hale geldi. Goethe’nin bir sözü var: ’Bilmek yeterli değil, uygulamak gerek, istemek yeterli değil, yapmak gerek.’ Yenilikleri uygular hale gelmeliyiz. Son 15 yılda bilişim teknolojisinde yaşanan gelişmelerle bilgi toplumuna hızla yaklaşıyoruz. Şimdi dünyanın en iyi altyapılarından birine sahip ülke haline geldik. Fiber altyapı uzunluğumuz 325 bin kilometreyi geçti. Yurtdışı internet çıkış kapasitemiz 20 gigabayt iken tam tamına 477 kat artarak 9,3 terabayta çıktı. Yine dünyanın en hızlı 4,5G haberleşme altyapılarından biri Türkiye'ye kuruldu. Sektörün önünü açacak yasal düzenlemeleri hayata geçirdik. Sektöre yönelik her türlü adımda sektör paydaşlarıyla hareket ediyoruz. Vergiler düşürüldü, fiber yatırımının yaygınlaştırılması ve hızlandırılması için geçiş hakkı ve tesis paylaşımına yönelik düzenlemeler yapıldı. Şu anda da ihtiyaca göre ilave düzenlemeler üzerinde çalışıyoruz."

Bilişim altyapısının gelişmesiyle kullanılan bütün araç ve gereçlerin de gittikçe akıllandığını ifade eden Arslan, bu sayede hata yapma ve kazaların meydana gelme oranının azalacağını söyledi.

"Akıllı bir ulaşım ağı kurmak hedefindeyiz"

Arslan, Bakanlığın 2018-2020 Eylem Planını hazırlamaya başladıklarını ve son aşamaya geldiklerini belirterek, bu planda misyonlarının, tüm ulaşım modlarına entegre, güncel teknolojiyi kullanan, yerli ve milli kaynaklardan yararlanan, verimli, etkin, yenilikçi, dinamik, çevreci, katma değer sağlayan ve sürdürülebilir akıllı bir ulaşım ağı kurmak olduğunu bildirdi.

Akıllı ulaşım sitemleri altyapısını geliştirirken, veri paylaşımı ve güvenliğini de sağlamak zorunda olduklarını anlatan Arslan, toplu taşıma için ulusal “Tek Kart Ödeme Sistemi” ile araç ve şehirden bağımsız tüm ulaşım modlarında kullanılabilecek bir yapı oluşturacaklarını dile getirdi.

Arslan, gelişmiş ülkelerde bulunan affeden yol uygulamalarını başarılı bir şekilde uyguladıklarını, insanların da yolların da araçların da akıllı olanının, insanlığa hizmet edeninin makbul olduğunun altını çizdi. 

AUSDER Başkanı Orhan Yanar da, ulaşım sistemlerinin akıllandırılması fikrinin 2012 yılında Başbakanımızın öncülüğünde eyleme dönüştüğünü, Sayın UDH Bakanımızın desteği ile hep ileriye gittiğini belirterek,” Üniversiteler işbirliği ile akıllı ulaşım değerlendirme indeksi ve 2018-2020 eylem planı hazırlıyoruz. Bu alanda ilk sivil kuruluş olarak 100’den fazla kurum / kuruluş ile birlikte çalışıyoruz.” dedi.

Akıllı ulaşım sistemleri konusunda bilgi veren Kıvanç Emiroğlu da dünyada nüfusun çok küçük coğrafyalarda ve kentlerde yoğunlaştığını, Türkiye’de de kentleşmenin hızla artarak yüzde 75’lere ulaştığını, bunun ekonomik ve sosyal alanda negatif etkilerinin görüldüğünü, bu çerçevede akıllı ulaşım sistemlerinin önemli hale geldiğini belirtti. 

Konuşmaların ardından “ Aklın Yolu Akıllı Yollar” ödülleri sahiplerine verildi. Ödül töreninden sonra Bakan Arslan, AUSDER üyelerinin stantlarını ziyaret etti.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ