CUMHURİYET'İN İLANININ 93. YILDÖNÜMÜNDE TÜRKİYE'YE ÇOK GÜZEL BİR HEDİYE

Ankara Yüksek Hızlı Tren Gar inşaatı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla hizmete girdi.
30/10/2016 03:14

CUMHURİYET'İN İLANININ 93. YILDÖNÜMÜNDE TÜRKİYE'YE ÇOK GÜZEL BİR HEDİYE

Ankara’nın dev projesi Ankara Yüksek Hızlı Tren Gar’ın açılışı Cumhuriyet'in ilanının 93. yıldönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın yanı sıra kabine üyeleri, milletvekilleri ve bürokratların katıldığı törenle yapıldı.

Yapılan konuşmaların ardından Erdoğan ve beraberindekilerce açılış kurdelesi kesildikten sonra Ankara YHT Gar hizmete girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindeki devlet erkânıyla Gar binasına girerek incelemelerde bulundu. TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Veysi Kurt’tan yeni YHT setleri ve yeni gar’daki işleyiş hakkında bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra ilk trene hareket emrini verdi.

Yapımı 2 yılda tamamlanarak 235 milyon dolara mal olan 8 katlı ve 194 bin metrekare kapalı alana sahip Ankara YHT Gar’ına Ankaray, Başkentray ve Keçiören Metrosu bağlantısı da bulunuyor. Günde 50 bin yolcuya hizmet verilecek Gar’da 1910 araçlık otopark mevcut.

Kara trenlerin yerini hızlı trenler alıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara YHT Gar'ının açılış konuşmasına, Başkent'in sembol eserlerinden biri olacağına inandığı Gar'ın yapımında emeği geçen herkesi tebrik ederek, garın ülkemize, milletimize ve Ankara'ya hayırlı olması temennisinde bulundu. Sözlerine devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan; ''Ankara YHT Gar binası dünyada en iyi örneklerini verdiğimiz özel-kamu ortaklığının bir eseridir. Ardından ''Kara Tren'' türküsünün dizelerini söyledi ve ''Artık kara tren gecikmeyecek çünkü kara trenin yerini hızlı trenler alıyor. İki satır mektup yazma, kısa sürede hızlı trenlerle Eskişehir'e, Konya'ya ve İstanbul'a gidilebiliyor. İnşallah 2018'de Bursa'yı, Yozgat'ı, Sivas'ı, Karaman'ı, İzmir'i de ekliyoruz. 2020'ye kadar bu hatları Mersin, Adana, Erzincan, Erzurum'a kadar uzatıyoruz.'' diye konuştu. Ayrıca ulaştırma alanında yatırımların devam ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''2013’te Marmaray'ı bitirdik. 3 yılda yaklaşık 160 milyon vatandaşımız Marmaray’ı kullandı.'' diye belirtti.

Hızlı tren hattı Türk tarihinin dönüm noktalarından biri

Ankara YHT Gar'ının açılışında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, hızlı tren hatlarının yapılmasının ve milletimizin hizmetine sunulmasının Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olduğunun altını çizdi. Önce Eskişehir hızlı tren hattını açtıklarını aktaran Yıldırım, "Eskişehir'den Ankara'ya, Ankara'dan İstanbul'a seyahatlerin yüzde 72'si yüksek hızlı trenle yapılıyor. Bu hatta insanlar karayolunu daha az kullanmaya başladı. Aynı şekilde Ankara-Konya arasında yolculuk edenlerin yüzde 66'sı hızlı treni kullanıyor." diye konuştu. Başbakan Yıldırım, "Ankara sadece Türkiye'nin başkenti değil. Artık, yüksek hızlı tren ağlarının da başkenti olmaya başladı. Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyetinin başkenti Konya, İstanbul ve Ankara hızlı tren ağlarıyla birleştirildi.'' dedi.

Ankara YHT Gar, bir garın ötesinde bir yaşam merkezi

Başbakan Yıldırım, "İlk hızlı tren hattını açtığımız 2009'dan bu yana 28,5 milyon vatandaşımız seyahat etti. Artık tarihi gar, ihtiyaca cevap vermiyordu. Onun için işte bu modern gar yapıldı. Ankara YHT Garı'ndan her gün 150 bin kişinin gelip geçeceğini, buranın bir nevi Ankara'nın bir yaşam merkezi haline geleceğini vurgulayan Başbakan Yıldırım, ''Hızlı trenlerle seyahat edenler, burada konaklayabilecek, alışveriş yapabilecek, vaktini geçirebilecek. Burası sadece bir gar değil, aynı zamanda gece-gündüz hayat olan, insanların buluştuğu, görüştüğü, ihtiyacını giderdiği çok güzel bir mekân haline gelecek." diye belirtti.

14 vilayeti hızlı tren ağlarıyla birbirine bağlayacağız

Başbakan Yıldırım, "Ankara'dan İstanbul'a, Ankara'dan Konya'ya, Ankara'dan Eskişehir'e, Konya'dan İstanbul'a hızlı tren seferlerimiz var. Gelecekte Ankara'dan Afyon'a, Uşak'a, Manisa'ya, İzmir’e; Ankara’dan Kırıkkale'ye, Yozgat'a, Sivas'a, Erzincan'a; Ankara'dan Kayseri'ye; Ankara'dan Konya, Karaman, Mersin, Adana, Gaziantep'e Türkiye nüfusunun yüzde 55'ini oluşturan 14 büyük ilimizi hızlı tren ağlarıyla bir dantel gibi dokuya dokuya, öre öre birbirine bağlıyoruz; hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

Bakan Arslan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve Başbakan Yıldırım'a teşekkür etti

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yaptığı konuşmada, Cumhuriyet'in 93. yıldönümünde açılışını gerçekleştirdiğimiz Gar’ın ülkemize ve milletimize hayırlı olması temennisinde bulundu. 2003 yılından itibaren demiryollarının devlet politikası haline gelmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın desteğinin ve Başbakan Yıldırım'ın öncülüğünün kendileri için çok önemli olduğunu söyledi ve kendilerine teşekkür etti.

Engelliler için engelsiz gar yaptık

Ankara Yüksek Hızlı Tren (YHT) Gar'ında günde 50 bin, yılda 15 milyon kişiye hizmet verileceğinin altını çizen Bakan Arslan, "Her türlü yaşam alanını barındırıyor. Türkiye'nin neresinden olursa olsun, Ankara YHT Gar'ına gelenler, burada rahatlıkla zaman geçirebilecek, seyahat edebilecek, yolcularını karşılayabilecek ve uğurlayabilecekler. Biz, bu 3 katı otopark ve peron olmak üzere 8 katlı garda yaşam alanları da oluşturduk. Yaklaşık 195 bin metre kare alana sahip olan Gar'ın biri engelli gişesi olmak üzere 27 gişesi var. Gar'ımızı engelliler için engelsiz bir gar yaptık, engellilerin zorluk çekmemesi için her şeyi düşündük.'' dedi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ