BAKAN ARSLAN.” VAN ÖNEMLİ BİR KAVŞAK, ULAŞTIRMA KORİDORU MERKEZİ KONUMUNDA”

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Van Güçbirliği Platformu'nun "Ulaştırma" gündemiyle gerçekleştirdiği toplantıda yaptığı konuşmada ulaştırma sektörü ve Van iline yönelik ulaştırma yatırımları konusunda bilgi verdi.
12/03/2018 06:38

BAKAN ARSLAN.” VAN ÖNEMLİ BİR KAVŞAK, ULAŞTIRMA KORİDORU MERKEZİ KONUMUNDA”

BAKAN ARSLAN: “VAN'IN İRAN'A ERİŞİMİNİ, İSTANBUL'UN, EDİRNE'NİN, KIRKLARELİ'NİN AVRUPA'YA ERİŞİMİNİ, DENİZDEN DENİZ AŞIRI ÜLKELERE GİTMEYİ, KUZEYDEN DE DİĞER KOMŞU ÜLKELERE ERİŞİMİ ÖNEMSİYORUZ.”

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Van Güçbirliği Platformu'nun "Ulaştırma" gündemiyle gerçekleştirdiği toplantıda yaptığı konuşmada ulaştırma sektörü ve Van iline yönelik ulaştırma yatırımları konusunda bilgi verdi.

Arslan, yaptığı konuşmada Türkiye'nin Asya ile Avrupa arasında bir köprü konumunda olduğunu ancak bu köprünün hakkını vermedikleri takdirde, ülkeyi uluslararası koridorun parçası haline getirmedikleri sürece bunun sözde kalacağını belirterek şunları söyledi:

75 milyar dolarlık bir taşımacılık pastası var”

"Ülkemizin 3-4 saat uçuş mesafesinde erişebildiği yaklaşık 1,5 milyar insan var. Bu, iş adamları açısından önemli bir avantaj. Bu 1,5 milyar insanın bulunduğu coğrafyada oluşturduğu gayri safi yurt içi hasıla yaklaşık 36 trilyon dolar. Bu bölgeye biz üç saatte ulaşabiliyoruz. Bu hasıladan kaynaklı milyarlarca dolarlara varan ticaret hacmi ve bundan kaynaklı 75 milyar dolarlık bir taşımacılık pastası var." 

Ülkeye taşımacılıktan kaynaklı katma değer kazandırmak istediklerini dile getiren, bunun için büyük projeler düşündüklerini aktaran Arslan, şunları söyledi:

“Uluslararası taşıma koridorlarının Türkiye üzerinden geçmesini sağlama hedefimiz var”

"Van'ın İran'a erişimini, İstanbul'un, Edirne'nin, Kırklareli'nin Avrupa'ya erişimini, denizden deniz aşırı ülkelere gitmeyi, kuzeyden de diğer komşu ülkelere erişimi önemsiyoruz. Sınır ötesine erişmek doğru değil, bunu ülke içinde doğru ulaştırma koridorlarıyla birbirine bağlamak önemli. Bizim yaptığımız bu. Bugün 26 bin kilometre bölünmüş yoldan söz ediyorsak bu uluslararası taşıma koridorlarının Türkiye üzerinden geçmesini sağlamak adınadır. 76 ilimizi bugün itibarıyla birbirine bağlamış durumdayız, iki yıl içinde bunu 81 ile çıkarmış olacağız."

“Ulaştırmanın kara, demir ve deniz yolunu birbiriyle entegre etmek önemli”

Karayolları koridorlarının birbirini tamamlamasının önemli olduğunu ancak üç tarafı denizle kaplı Türkiye'de bunları deniz limanlarıyla, limanları da demiryolu ağıyla birbirine bağlamanın önemine işaret eden Arslan, ulaştırmanın kara, demir ve deniz yolunu birbiriyle entegre etmek, insanların seyahat konforunu arttırmak, zaman açısından tasarrufu sağlamak ve bundan kaynaklı ülkenin ekonomisini büyütmek adına önem taşıdığını kaydetti.

“Bölgedeki üniversitelerin gelişmesi ulaşım ve erişimle doğrudan ilgili”

İnsanların uzak mesafeli yerlere kısa sürede ulaşması adına havayolu taşımacılığının da çok önemli olduğunu, artık her ilde bir üniversite bulunduğunu, öğretim üyelerinin günübirlik gidip gelebildiğini ifade eden Arslan, kentin bölünmüş yollarla, demir yoluyla, deniz limanlarıyla birbirine bağlanarak kolay erişilebilir hale getirilmesinin öğrencilerin tercih etmesini sağladığına dikkati çekerek, bölgedeki üniversitelerin gelişmesinin ulaşım ve erişimle doğrudan ilgili olduğunu dile getirdi.

 Van, Vangölüyle diğer ülkelere komşuluğuyla ulaşım koridorunda merkez”

Van'ın gölüyle önemli bir avantaja sahip olduğunu, aynı zamanda İran'a komşuluğu, Irak ve Suriye'ye yakınlığı, kuzeyde Van üzerinden Nahcivan’a, Rusya'ya gidebilme adına bölgede önemli bir kavşak, ulaştırma koridoru merkezi konumunda bulunduğunu anlatan Arslan, şöyle konuştu:

"Bunun farkında olduğumuz için Van'da ulaşım alanında 15 yılda çok önemli çalışmalar yaptık. Sadece Bakanlık olarak 15 yılda Van'da yaptığımız yatırımın miktarı 5 milyar 181 milyon lira. Cankurtaran Tüneli Van'ı da ilgilendiriyor. Van, kuzey güney aksında da 18. koridor olarak Karadeniz'i İran, Irak, Suriye'ye bağlayacak önemli bir bölge. 7 bin 900 metre tünel yapıyoruz Van'a. Tendürek Tüneli’nde proje çalışmaları başladı, iki tüp, 5 bin 500 metre olacak."

“ İran ile yolcu tren seferlerinin başlaması için görüşmeler sürüyor”

" Biz yaptığımız iki tren ferisiyle 50 vagon kapasitesine yükselttik. Bunun yanında 350 yolcu taşıyabilir hale geldi. Sadece iki ferinin maliyeti 323 milyon lira. Böylece yılda 15 bin 840 vagon taşıyorken, şimdi 115 bin vagon taşıyabilir hale geleceğiz. Demiryolu taşımacılığı açısından da önemli. İran'la yaptığımız görüşmelerde yolcu taşımacılığın tekrar başlaması adına görüşmelerimiz devam ediyor.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ