BAŞKENTRAY NİSAN’DA AÇILIYOR

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Başkentray Projesinde incelemelerde bulunarak Başkentray'ın 16-17 Nisan gibi Ankaralıların hizmetine sunulacağını bildirdi.
10/03/2018 01:49

BAŞKENTRAY NİSAN’DA AÇILIYOR

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Başkentray Projesinde incelemelerde bulunarak Başkentray'ın 16-17 Nisan gibi Ankaralıların hizmetine sunulacağını bildirdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Başkentray'da test sürüşünü gerçekleştirmesinin ardından Etimesgut YHT Garı'nda yaptığı açıklamada, Ankaralıların, yaklaşık bir ay sonra Başkentray'ı metro standardında kullanmaya başlayacaklarını söyledi.

Bakan Arslan’a incelemelerinde, UDHB Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt da refakat etti.

BANLİYÖ HATLARINA METRO STANDARDI GETİRDİK

Banliyö hatlarının 20 ay önce Ankaralıların ulaşımına kapatıldığını dile getiren Bakan Arslan; “Vatandaşlarımız, yaklaşık bir ay sonra Başkentray’ı metro standartlarında kullanmaya başladıklarında eminiz ki hem bize hem emeği geçenlere dua edecekler. Hem de diyecekler ki biz bu sıkıntıyı bu konforu yaşamak için yaşamışız. Elbette ki milletimizin memnuniyeti bizi de memnun ediyor.” dedi.

Başkentray’ın özelliklerine değinen Bakan Arslan; Kayaş’tan Sincan’a yaklaşık 36 kilometreden oluşan sistemin nisan ayının ortası itibari ile metro standardında 32 yeni set ile toplamda 96 vagonun olduğunu, her setin 770 kişilik kapasitesinin bulunduğunu belirterek gelinen noktanın çok önemli olduğunu işaret etti.

Günlük 520 bin vatandaşın kullanabileceği sistemin 1 miyar 227 milyon TL’ye mal olduğunu, projenin daha önce başlaması ve bitmesi için çok gayret sarf ettiklerini söyleyen Arslan; yüklenici şirketlerin mahkemede dava açması neticesinde projenin zamanında başlayamadığı ve bugüne kadar uzadığı bilgisini verdi.

Sincan'dan başlayarak Kayaş'a kadar devam eden ve 3 hat üzerinde banliyö, YHT ve ana hat trenlerinin birlikte çalıştıklarını dile getiren Arslan, şöyle devam etti:

Bugün itibarıyla Sincan'dan Behiçbey'e kadar 5 hata çıkarmış oluyoruz. Behiçbey'den Ankara merkeze yani YHT Garı'nın olduğu yere kadar 6 hata çıkarıyoruz. Ankara YHT Garı'ndan Kayaş'a kadar 4 hata çıkardık. İki hattı Sincan'dan Kayaş'a kesintisiz banliyö trenlerimiz kullanacak. Diğer iki hattı, Ankara'dan Sincan'a YHT'ler, bir hattı da ana hat konvansiyonel trenlerimiz kullanacak. Ankara Garı'ndan Kayaş istikametine ise konvansiyonel trenlerimiz, aynı zamanda YHT'lere hizmet eden iki hattı kullanacak. Biz, hattı Ankara'dan Kayaş'a 4 hata, Ankara'dan Behiçbey'e 6 hata, Behiçbey'den Sincan'a 5 hata çıkardık. Böylece 36 kilometre olan hattı 156 kilometrelik raylı sistem döşeyerek, çok daha konforlu, kaliteli hale getirdik.”

KAYAŞ- SİNCAN HATTI 23 DAKİKA

Arslan, 23 istasyondaki durma, kalkma süreleri de hesaba katıldığında 1 saatten fazla süren Kayaş-Sincan hattının 48-49 dakikaya düşeceğini söyleyerek YHT'lerin 20 dakika süren Ankara-Sincan arasındaki mesafenin 11 dakikaya düşeceğinin altını çizdi.

Başkentray'ın, Yenişehir'de Kızılay metrosuyla, Kurtuluş ve Maltepe istasyonlarında Ankaray ile entegre olacağını kaydeden Arslan, Başkentray'da Ankarakart'ın kullanılabileceğini söyledi.

Ankara'daki merkez YHT Gar, Eryaman'daki YHT Garı'nın yanı sıra Sincan, Lale, Etimesgut, Hipodrom, Yenişehir, Mamak ve Kayaş istasyonlarında da ticari alanların olacağını aktaran Arslan; yolcuların trenleri beklerken bu ticari alanlardan istifade edeceklerini söyledi.

Banliyö trenlerindeki tren dizisi ile peron arasındaki 20-25 santimetrelik boşluğun, 5 santimetreye düşürüldüğüne dikkati çeken Arslan, bunun yolcuların emniyeti açısından önemli olduğunu kaydetti.

''YÜKSEK HIZLI TRENLERİN SAYISI 52 YE ÇIKACAK”

Arslan, ”Eryaman YHT Garı 15 Mart'ta hizmete açıldığında yüksek hızlı trenler 2 hattı da kullanabilir hale gelecektir. Aynı zamanda yüksek hızlı trenlerde de yaz tarifesine geçeceğiz. Ülke genelinde günde 44 yüksek hızlı tren seti çalıştırıyorken 52 sete de çıkarmış olacağız. Böylece yaz tarifesini de Nisan 15 itibariyle başlatacağız. Hatlarla ilgili testler ve istasyonlarla ilgili çalışmalar bitti. Nihai temizlikler ve işlemler yapılıyor. Nisan 16-17'si gibi inşallah Başkentray'ı Ankaralıların, Ankara'ya gelecek olan vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.” dedi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ