BAKAN ARSLAN’IN BAŞKANLIĞINDA BTK ÇALIŞMA TOPLANTISI YAPILDI

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Azerbaycan Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev, Azerbaycan Demiryolları Başkanı Cavid Qurbanov, Gürcistan Demiryolları Başkanı David Peradze, 30 Ekim 2017 tarihinde işletmeye açılan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattını değerlendirmek üzere 04 Mart 2018’de Kars’ta biraraya geldi.
05/03/2018 05:45

BAKAN ARSLAN’IN BAŞKANLIĞINDA BTK ÇALIŞMA TOPLANTISI YAPILDI

BAKAN ARSLAN: “KARS-IĞDIR-NAHCİVAN ÜZERİNDEN DE BİR HAT YAPARAK BTK’YI DAHA ANLAMLI DAHA VERİMLİ HALE GETİRECEĞİZ.”

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan,  Azerbaycan Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev, Azerbaycan Demiryolları Başkanı Cavid Qurbanov, Gürcistan Demiryolları Başkanı David Peradze, 30 Ekim 2017 tarihinde işletmeye açılan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattını değerlendirmek üzere 04 Mart 2018’de Kars’ta biraraya geldi.

Toplantı konusunda basın mensuplarına açıklamada bulunan Bakan Arslan, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nin Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan ile birlikte yapılan uluslararası bir proje olduğunu hatırlatarak,  "30 Ekim 2017 tarihinde işletmeye açılan projenin daha aktif, daha verimli çalışabilmesi adına zaman zaman bu işin sorumluları olarak bir araya geliyoruz." dedi.

Azerbaycan Ekonomi Bakanı ve Demiryolları Başkanı ile Gürcistan Demiryolları Başkanıyla projeyi değerlendirmek üzere Kars'ta bir araya geldiklerine değinen Arslan,  "Projenin daha iyi, daha verimli çalışabilmesi, üç ülke ilişkilerinin daha da geliştirilebilmesi adına bugün bir çalışma yapacağız. Bu çalışmanın sonucunda da inşallah olumlu ve verimli kararlar alacağız. Bakü-Tiflis-Kars Projesi ülkemiz için önemli olduğu kadar Azerbaycan ve Gürcistan için de önemli." ifadesini kullandı.

“Kars-Iğdır-Nahcivan üzerinden de bir hat yaparak BTK’yı daha anlamlı daha verimli hale getireceğiz.”

Arslan ayrıca, “Doğu - batı arasında, Avrupa ile Asya arasında taşıma koridorlarını kesintisiz hale getirilmesi adına çok önemli bir proje ve biz bu projesi üç ülke birlikte daha verimli nasıl kullanabiliriz,  bu projeye bağlı olarak diğer projeleri hızlı bir şekilde bitirip, bu projeyi nasıl daha anlamlı hale getiririz,  onun çalışmalarını yaptık bugüne kadar, bundan sonra da yapıyoruz. Aynı şekilde Kars’ta yaptığımız Lojistik Merkez de yine bu projenin bir tamamlayıcısı ve inşallah devamında Cumhurbaşkanımızın ve Aliyev’in de olurlarıyla Kars-Iğdır-Nahcivan üzerinden de bir hat yaparak, bu hattı daha anlamlı, daha verimli hale getireceğiz. Değerli misafirlerimiz gelmişken onlarla birlikte Ulu Önder Haydar Aliyev'i anmak adına mozolesine çelenk ve çiçek koyduk ve bir Fatiha okuduk.” dedi.

“BTK çok uğurlu bir projedir.”

Azerbaycan Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nin artık faaliyetlerine başladığını ifade ederek şunları söyledi: "Bakü-Tiflis-Kars Projesi’ne önem veriyoruz. Asya'dan Avrupa'ya yüklerin daha ehemmiyetli ve sağlıklı işlemesi için müzakere edeceğiz. Bakü-Tiflis-Kars Projesi çok uğurlu bir projedir, bunun her üç ülke ve diğer ülkelere faydası büyük olacaktır. Bunun için alınması gereken tedbirleri müzakere edeceğiz. Tiflis'e de gidip toplantılar yapacağız.”

“Sadece yük trafiğine değil, ekonomimize de katkıda bulunacak bu koridorlar.”

Konuşmasına Bakan Arslan ve Türk milletine teşekkür ederek başlayan Gürcistan Demiryolları Başkanı David Peradze de,  "Kars'a ilk defa geliyorum, beklentilerimiz aynı yöndedir. Gerçekten çok mutluyum, bu tarafa geldik, akşam da ben sizi ağırlayacağım Gürcistan'da, bunun için de mutluluk duymaktayım. Ülkelerimiz arasında hepimize faydası olacak bu proje biz de inanıyoruz sadece yük trafiğine değil, ekonomimize de katkıda bulunacak bu koridorlar. Üç ülke için de yararlı olmasını ümit ediyorum. Bugün ve yarın yapacağımız çalıştayın çok yararlı olacağından eminim ve geleceğe dönük işbirliğimizde bunun da katkısını göreceğimize inanıyorum." dedi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ