İPEK YOLUNUN AVRUPAYA AÇILAN DEMİR KAPISI TÜRKİYE

TCDD Taşımacılık AŞ’nin Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhın üyeliği için imzalar 15-16 Şubat 2018 tarihinde atıldı.
24/02/2018 04:33

İPEK YOLUNUN AVRUPAYA AÇILAN DEMİR KAPISI TÜRKİYE

TCDD Taşımacılık AŞ’nin Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhın üyeliği için imzalar 15-16 Şubat 2018 tarihinde atıldı.

Çin, Kazakistan, Hazar Denizi su alanı, Azerbaycan, Gürcistan’dan geçen ve devamında Avrupa ülkelerine kadar ulaşan uluslararası taşıma güzergâhı olan” Trans-Hazar Koridoru ”nu,  etkin ve verimli olarak kullanmak amacıyla Şubat 2017’de kurulan “Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhı Uluslararası Birliği’nin üyeleri, TCDD Taşımacılık AŞ’ nin daimi üyeliği için 15-16 Şubat 2018 tarihinde Ankara’da toplandı.

Uluslararası Birliğin temelini oluşturan Komite, Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhında yük akışını artırmak amacıyla 2014'te kuruldu. Üyelerin yanı sıra Kazakistan, Azerbaycan ve Gürcistan'ın katılımıyla da geçen yıl Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhı Uluslararası Birliği oluşturuldu.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı'nı da kapsayan koridor, Çin'den Avrupa'ya, Rusya'dan Güney Asya ve Afrika'ya kadar ulaşımı kolaylaştıracak.

Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Hazar Denizi ve Çin`den geçecek "Yeni İpek Yolu", Türkiye`den Avrupa`ya açılacak.

Toplantının ilk gününde Çalışma Grupları birliğin çeşitli faaliyetleri üzerinde görüşmeler yaparken, 16 Şubat 2018’de TCDD Taşımacılık AŞ’nin “Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhı Uluslararası Birliği’nin daimi üyeliği için imzalar atıldı.

Buna göre; Çin, Kazakistan, Hazar Denizi, Azerbaycan ve Gürcistan güzergâhını izleyecek "Yeni İpek Yolu’nun Avrupa'ya açılan kapısı Türkiye olacak.

 

"KORİDORDA TÜRKİYE SÖZ SAHİBİ"

Üyelikle ilgili protokolün İmzalanmasının Ardından açıklamalarda bulunan TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt, Çin'den Avrupa'ya uzanan tarihi İpek Yolu olarak bilinen Trans-Hazar taşıma koridorunun hattın önemli bir kısmını oluşturduğunu kaydetti.

Koridor üzerindeki demiryolu ve liman otoriteleriyle Hazar Denizi üzerindeki gemi işletme otoritelerinden oluşan uluslararası birlikte Türkiye’nin de artık söz sahibi olduğuna dikkat çekti.

Kurt, koridorda Çin'den Avrupa'ya, Rusya'dan Güney Asya ve Afrika'ya kadar uzanan çok önemli bir hinterlanda hizmet eden uluslararası lojistik ve taşımanın artık yapılabileceğini söyledi.

Kurt, koridor üzerinden 100 milyon tona yakın yük akışının hazır olduğunu belirterek, demiryolu hattındaki lojistik hizmetin tamamlanmasının ardından söz konusu taşımanın gerçekleşebileceğini kaydetti.

 

"TÜRKİYE ÜZERİNDEN YILLIK 1 MİLYON TON YÜK TAŞINACAK "

Birliğin Yönetim Kurulu Başkanı Kanat Alpysbaev, yaptığı açıklamada, Kars-Bakü-Tiflis Demiryolu Hattı'nın açılmasıyla Trans-Hazar koridorunun tamamlandığını söyledi. TCDD Taşımacılık AŞ'nin Birliğe katılmasının önemine dikkati çeken Alpysbaev, koridorda geçen yıl taşınan yaklaşık 2 milyon tonluk yükün bu yıl 4 milyon tona çıkarılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Türkiye'nin de katılımıyla söz konusu hedefe ulaşılabileceğinin altını çizen Alpysbaev, Türkiye üzerinden yıllık 1 milyon ton yük taşınmasının beklendiğini dile getirdi. Alpysbaev, "Söz konusu koridorda taşınacak 4 milyon ton yükün büyük kısmını Kazakistan'ın tahıl ürünleri oluşturacak. İleride hem kömür hem metal taşımacılığı için kullanılacak koridorda, Türkiye'den giyim, tekstil, inşaat malzemeleri gibi ürünler taşınacak "dedi.

 

-"KARDEŞ ÜLKELER DEMİRYOLU İLE BİRLEŞTİ"

Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhı Uluslararası Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cavid Gurbanov ise "Orta Koridor" olarak da adlandırılan Trans-Hazar güzergâhı için Türkiye'nin daimi üyeliğinin gerçekleşmesiyle kardeş ülkelerin demiryoluyla birleşmesinin sağlandığını söyledi.

Çin ile Avrupa'nın Türkiye aracılığıyla birleşeceğine işaret eden Gurbanov, Türkiye üzerinden demiryolu taşımacılığının başladığını kaydetti. Gurbanov, koridordaki eksikliklerin zaman içinde giderileceğini söyleyerek, iş birliğinin üye tüm ülkelere katkı sağlayacağını kaydetti. Trans-Hazar taşımacılığından beklentisinin büyük olduğunu ifade eden Gurbanov, bu yıl 4 milyon ton yük taşınması planlanan koridorda, ilerleyen zamanlarda taşınan yük miktarının 17 milyon tona çıkmasını istediklerini söyledi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ