TCDD TAŞIMACILIK, TRANS HAZAR KORİDORU BİRLİĞİ’NİN DAİMİ ÜYESİ OLDU

TCDD Taşımacılık AŞ, Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergahı Uluslararası Birliğinin (TITR) daimi üyesi oldu.
16/02/2018 06:19

TCDD TAŞIMACILIK,  TRANS HAZAR KORİDORU BİRLİĞİ’NİN DAİMİ ÜYESİ OLDU

TCDD Taşımacılık AŞ, Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergahı Uluslararası Birliğinin (TITR) daimi üyesi oldu.

Trans-Hazar Koridoru”nun,  etkin ve verimli olarak kullanmak amacıyla Şubat 2017’de kurulan “Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhı Uluslararası Birliği’nin 15-16 Şubat 2018 tarihlerinde Ankara’da ilk defa gerçekleştirdiği toplantının ikinci gününde TCDD Taşımacılık AŞ’nin “Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhı Uluslararası Birliğinin daimi üyeliği Genel Kurulunda görüşülerek kabul edildi, ardından imza töreni yapıldı.

TCDD Taşımacılık AŞ resmen TITR daimi üyesi oldu.”

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt, Ankara’da ilk defa toplanan Birliğin iki gün süren toplantısının birinci gününde Çalışma Gruplarının gündem maddeleri üzerinde görüştüğünü, ikinci gününde ise bu maddelerin Genel Kurulunda karara bağlandığını, bu çerçevede en önemli gündem maddesinin Şirketin Birliğin daimi üyeliğe kabulünün olduğunu söyledi.

Daimi üyeliği için destek olan tüm ülkelere, Birliğin üye ve Başkanlarına ayrı ayrı teşekkür eden Kurt şunları söyledi:  “Çin’den Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye ve Avrupa'ya uzanan koridor 4.5 milyar insanı ilgilendirmektedir. Birliğin daimi üyesi olarak Şirketimiz bu hinterlanttaki taşımalarda ve lojistikte daha etkin olacaktır. Dünyaya, bölgeye ve tüm ülkelere hayırlı uğurlu olmasını dilerim.”

“Bu koridorda geçen yıl beklenenin üstünde taşıma gerçekleştirdik”

TCDD Taşımacılık AŞ’nin Birliğe çok önemli katkı sağlayacağına vurgu yapan TITR Yönetim Kurulu ve Kazakistan Demiryolları Ulusal Şirketi AŞ Başkanı Kanat Alpysbayev de; “ Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının devreye girmesi,  Trans Hazar Koridoruna da ivme kazandırdı. Koridorda geçen yıl hedeflenenin çok üzerinde 1 milyon 900 bin ton yük taşındı.“ dedi. 

TITR Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Azerbaycan Demiryolları AŞ Başkanı Cavid Gurbanov da TCDD Taşımacılık AŞ'nin daimi üyeliğinin önemine değindi.

“2018”de 4.5 milyon ton yük hedefimiz var”

Söz konusu koridorda 4.5 milyon ton yük ve 15 bin konteyner taşıması hedeflediklerini aktaran Gurbanov, bunu engelleyecek veya riske sokacak hiçbir hususun olmadığına dikkati çekti. Gurbanov, 1 Nisan'dan itibaren düzenli feeder (besleyici sefer) ulaşımının Aktau ve Bakü limanları arasında yapılacağını kaydetti.

Gurbanov, iki gün süren toplantı kapsamında Türk işadamları ile yaptıkları görüşmelerde ticaretin, söz konusu koridor kapsamına dahil edilmesi konusunda görüş alışverişinde bulunulduğunu, TCDD Taşımacılık AŞ’nin daimi üyeliği ile bu yılın kırılma noktası olacağını söyledi.

Toplantıda ayrıca Birliğin gittikçe genişlediği, Ukrayna ve Gürcistan’dan yeni üyelerin başvuruda bulunduğunun altı çizilirken, AB ile Avrupa- Kafkasya-Asya Ulaştırma Koridoru (TRACECA)  ile de işbirliğinin önemine vurgu yapıldı.

Konuşmaların ardından TCDD Taşımacılık AŞ'yi Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergahı Uluslararası Birliği'nin daimi üyesi yapan protokol Genel Müdür Kurt ile Birliğin Genel Sekreteri Baurzhan Kulushev tarafından imzalandı.

Bilindiği gibi, Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergahı, Güneydoğu Asya ve Çin’den başlayarak Kazakistan, Hazar Denizi, Azerbaycan, Gürcistan ve ardından Türkiye, Ukrayna ve diğer Avrupa ülkeleri ile yapılacak taşımalarda en kısa, en hızlı, iklim bakımından en elverişli rota olarak ön plana geçmektedir.

Trans-Hazar Koridoru ve Bakü-Kars-Tiflis demiryolu hattını da içine alan “Orta Koridor” ile Çin'den yola çıkan bir yükün Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıma süresi 45 günden 15 güne düşecektir.

TCDD Taşımacılık A.Ş.’nin Trans Hazar Koridoru’na daimi üye olmasıyla birlikte 60’dan fazla ülkeyi, 4.5 milyar nüfusu kapsayan çok geniş bir coğrafyada taşımacılık ve lojistik alanında işbirliği alanları daha da artarken, yüklerin Trans-Hazar Koridoru ve BTK ile Türkiye üzerinden taşınması yönünde ilave yük imkânı doğacaktır.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ