TRANS-HAZAR ULUSLARARASI TAŞIMA GÜZERGÂHI ULUSLARARASI BİRLİĞİ ANKARA’DA TOPLANDI

“Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhı Uluslararası Birliği’nin 15 - 16 Şubat 2018 tarihlerinde Grand Ankara Otel’de gerçekleştireceği toplantının ilk günü açılış konuşmalarıyla başladı.
15/02/2018 04:53

TRANS-HAZAR ULUSLARARASI TAŞIMA GÜZERGÂHI ULUSLARARASI BİRLİĞİ ANKARA’DA TOPLANDI

“Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhı Uluslararası Birliği’nin 15 - 16 Şubat 2018 tarihlerinde Grand Ankara Otel’de gerçekleştireceği toplantının ilk günü açılış konuşmalarıyla başladı.

Toplantıya TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt,  Şirket üst düzey yöneticileri ile Birliğin Genel Sekreteri, Yönetim Kurulu Başkan, Başkan Yardımcıları ile Yönetim kurulu Üyeleri ve Birliğin üyeleri; Azerbaycan Demiryolları (ADY), Gürcistan Demiryolları (GR), Kazakistan Demiryolları,  (KTZ) , Aktau Uluslararası Deniz Ticaret Limanı AŞ, Bakü Uluslararası Deniz Ticaret Limanı AŞ, Batum Deniz Limanı Ltd. AŞ, PKP Geniş Ekartmanlı Metalürji Demiryolu Hattı, Kuruk Limanı Ltd. Şti, ACSC Logıstıcs, ADY Container, ADY Express,GR Logistics & Terminals Şirketlerinin yönetici ve temsilcileri, ayrıca Özbekistan, Polonya ve Çin’den temsilciler katılıyor.

“Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhı Uluslararası Birliği’nin daimi üyesiyiz”

Toplantının açılışında bir konuşma yapan TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Polonya, Çin, Özbekistan’dan gelen misafirleri ülkemizde ağırlamaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını, misafirlerin kendilerini evlerinde gibi hissedeceklerine inandığını belirterek, “Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhı Uluslararası Birliği”nin ilk defa Ankara’da toplantı gerçekleştirmesinden ve birliğin daimi üyesi olmaktan dolayı büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.

“Orta Koridor” 60’dan fazla ülkeyi ve dünya nüfusunun 4.5 milyar insanını ilgilendirmektedir.”

“ Bir araya gelmemizi sağlayan bu Birliğin kurulması ve genişlemesinde emeği olan ülkelerimizin hükümetlerine, devlet başkanlarına, cumhurbaşkanlarına, bakanlarına şükranlarımı sunuyorum. Bu toplantının düzenlenmesinde emeği olan tüm meslektaşlarıma da ayrıca teşekkür ediyorum.” diye sözlerine devam eden Kurt şunları belirtti: “ İnsanlık tarihinde yüzyıllarca ticaretin, kardeşliğin tesisinde büyük rol oynayan “ Tarihi İpek Yolu”nun yeniden canlandırılmasıyla insan ihtiyaçları en iyi şekilde karşılanırken ülkelerin gelişimine de önemli katkılar sağlayacaktır. “Orta Koridor” 60’dan fazla ülkeyi ve dünya nüfusunun 4.5 milyar insanını ilgilendirmektedir. Dünya ekonomisinin yüzde 30’unu kapsamaktadır. 35 trilyon doların üzerinde bir ekonomi, 100 milyon ton üzerinde bir lojistik ve taşımacılık söz konusudur. Bu 4.5 milyar insana daha iyi daha güzel daha kaliteli hizmet vermek istiyorsak bir şeyler yapmamız gerekmektedir. İşte “Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhı Uluslararası Birliği” de bu amaçla kurulmuştur. Bu birliğe bugünden itibaren TCDD Taşımacılık AŞ de üye olmuştur. Bizi destekleyen Birliğin tüm üyelerine ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki birliğin çatısı altında bulunun büyük demiryolu, liman işletmelerinin işbirliği ile koordinasyonu ile çok güzel taşımacılık ve lojistik hizmetleri gerçekleştirilecektir.”

“Hâlihazırda 3.200 ton yük taşınması mümkün”

Bu koridorun bir rekabet değil, dostluk koridoru olduğunun altını çizen Genel Müdür Kurt, “ Rekabetten ziyade hem daha kaliteli bir hizmet sunmak hem Şirketlerimizi daha iyi bir noktaya getirmek hem de insanlığa daha iyi hizmet sunmak istiyoruz. Yaptığımız çalışmalarda Çin’den Türkiye, Avrupa, Ortadoğu’ya, Rusya’dan Türkiye, Afrika’ya hâlihazırda 3 milyon 200 bin ton yük potansiyelinin olduğunu görüyoruz. Bu yüklerin taşınması için BTK’da edindiğimiz tecrübe ile değerlendirdiğimizde; esnek ve uygun bir tarifeye, koordineli ve hızlı operasyona, daha kaliteli ve daha çok vagona, lokomotife, Hazar Denizi vb. geçişlerde daha hızlı operasyonlara, hepsinden önemlisi işbirliğine ve koordinasyona ihtiyacımız vardır. TCDD Taşımacılık olarak her türlü katkı yapmaya hazırız. Tüm paydaşlarımızla çok güzel dostane işbirliğimiz devam ediyor. Daha güzel lojistik daha güzel taşımacılık yapacağımıza inanıyorum. Tekrar herkese teşekkür ediyor, hoş geldiniz diyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

“TCDD Taşımacılık AŞ, Birliğe güç katacak”

Birliğin Genel Sekreteri de yaptığı konuşmada, “Bugün ve yarın çok önemli görüşmeler yapacağız. TCDD Taşımacılık AŞ’nin daimi üye olması en önemli gündem maddemiz. “ dedi.

Birlik üyeleri de TCDD Taşımacılık AŞ’nin Birliğin daimi üyesi olmasından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek, Şirketin Avrupa ile taşımacılıkta deneyim sahibi olduğunu, Birliğe ivme ve güç kazandıracağını belirttiler.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ