UDH BAKANI ARSLAN DOĞU EKSPRESİ İLE YOLCULUK YAPTI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 13 Şubat 2018 tarihinde Doğu Ekspresi ile Sarıkamış’a kadar yolculuk yaptı.
13/02/2018 05:40

UDH BAKANI ARSLAN DOĞU EKSPRESİ İLE YOLCULUK YAPTI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 13 Şubat 2018 tarihinde Doğu Ekspresi ile Sarıkamış’a kadar yolculuk yaptı.

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt’un da eşlik ettiği yolculuğu sırasında yolcularla sohbet eden, fotoğraf çektiren Bakan Arslan,  Doğu Ekspresi’nin bölgeye çok önemli katkısı olduğunu belirterek bu durumun kendisini memnun ettiğini söyledi.

“Doğu Ekspresi çok güzel hizmet veriyor”

Yolcuların Doğu Ekspresi ile ilgili duygu ve düşüncelerini soran, onların sorularını da yanıtlayan Arslan, yolcuların trenden büyük bir keyif aldığını ve çok memnun olduklarını belirterek, “Doğu Ekspresi söylendiği kadar var. Yolcuların yüzündeki tebessümü, memnuniyeti tekrar gelme isteklerini görünce ben yine aynı daveti yeniliyorum; Kars, gezilmesi gereken görülmesi gereken bir şehir. İster Türkiye'den ister Türkiye dışından olsun yeni konseptle Doğu Ekspresi bu anlamda çok güzel hizmet veriyor.” dedi.

“ Tren yolculuğu bir kültür”

Arslan ayrıca şunları söyledi:”  Tren yolculuğunun bir kültür olduğunu biliyoruz. Bu kültürün tekrar canlanmış olması bizi memnun ediyor. Bu kültürü kullanarak Kars gibi birçok değere sahip şehrimizi görmek ve gezmek için gelen misafirlerimize böyle bir hizmet sunduğumuz için memnunuz. Bizler gelen misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlayabilmek, onlara en iyi hizmeti verebilmek adına her türlü gayreti gösteriyoruz.”

Geçen yıl ilk 40 günde yaklaşık 2 bin kişi yataklı vagonlarla gelmişken, bu yıl aynı dönemde 8 bin kişi geldi”

Yolcu talebinin geçen yılın aynı dönemine göre önemli oranda arttığına geçen  dikkat çeken Arslan şunları kaydetti;

"Doğu Ekspresi'nde 240 pulman koltuğun yanı sıra yataklı vagon sayısını 1'den 5'e çıkardık, yani 20 yatak varken 100 yatağa çıkmış oldu. Aynı şekilde kuşetli vagonumuz 1 taneyken 2’ye çıkardık. Geçen yıl ilk 40 günde yaklaşık 2 bin kişi yataklı vagonlarla gelmişken, bu yıl aynı dönemde 8 bin kişi geldi. Aynı şekilde kuşetli vagonlarımız da 3 bin kişi gelmişken yine bugün itibariye bu sayı yaklaşık 7 bine ulaşmış durumda. Pulman vagonlarımızda 40 günlük periyotta 30 bin misafir ağırladık.  Trenler yüzde yüz kapasite ile çalışıyor. İnşallah bu sayı gittikçe artacak ve biz misafirlerimizi daha iyi ağırlayacağız. Tabii ki insanlarımız Kars'ın değerini gördüklerinde bunu gidip başkalarına anlatıyorlar. Onun içinde yeni misafirler gelmek istiyor."

“Bölge turizminde yeni konsept:  Doğu Ekspresi”

Bakan Arslan bölge turizminde yeni konseptin artık Doğu Ekspresi olduğunu belirterek yolcularla yaptığı sohbetleri şöyle aktardı; "Kars’ta Ani'yi görmek için her yerden insanlar geliyor. Ani başlı başına bir değer, ülkemiz adına bir değer. Anadolu'ya gelişimizin ilk noktası. Oradaki birçok değerin gün yüzüne çıkması adına çalışmalarımız sürüyor. Tarihi yapılarımızın geneli içinde çalışmalarımız var. Sarıkamış için söyleyecek bir şey yok. Sarıkamış'taki ecdadımızı biz her zaman anıyoruz, yâd ediyoruz. Sarıkamış'ta kış turizmi için birçok yatırım yapıldı. Doğu Ekspresi söylendiği kadar var.”

“2018 yıl ortasında BTK ‘da yolcu taşımacılığı başlayacak”

Arslan, 30 Ekim 2017 tarihinde işletmeye açılan Bakü-Tiflis- Kars demiryolu hattında yolcu taşımacılığının başlamasıyla birlikte Kars’a olan talebin daha da artacağını ve şehrin kalkınmasına önemli katkılar sağlayacağını belirterek,” "BTK bilindiği gibi 30 Ekim'de açılmasından sonra yük anlamında Kazakistan'dan başlayan ciddi bir yük hareketliliği var. Hedefimiz bu sene yıl ortasından itibaren yolcu taşımaya da başlamak. O da iyi bir konsept olacak. Şüpheniz olmasın ki insanlar Kazakistan'dan başlayarak güzergah üzerindeki ülkeleri ve Türkiye'yi gezerek Avrupa'ya kadar gitmek isteyecekler. Bunun tersi yolculuğu da olacak ve inşallah onu da devreye soktuğumuzda Kars o anlamda daha fazla misafir ağırlayan bir il olacak. Kars, Serhatı bekleyen şehir olmaktan çıkıp, Serhatın konumundan yararlanan ve Serhatın başkenti olan bir şehir olacak inşallah. Bununla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor.” şeklinde konuştu.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ