TRANS-HAZAR KORİDORU ÇİN’DE GÖRÜŞÜLDÜ

“Kuşak ve Yol Girişiminin Gerçekleşmesinde Trans-Hazar Doğu- Batı Ticaretinin ve Koridorunun Rolü Üzerine Uluslararası Konferans” Çin’in başkenti Pekin’de düzenlendi.
07/02/2018 22:48

TRANS-HAZAR KORİDORU ÇİN’DE GÖRÜŞÜLDÜ

Kuşak ve Yol Girişiminin Gerçekleşmesinde Trans-Hazar Doğu- Batı Ticaretinin ve Koridorunun Rolü Üzerine Uluslararası Konferans” 06 Şubat 2018 tarihinde Çin’in başkenti Pekin’de düzenlendi.

Çin Ticaret Bakanlığı, Azerbaycan Ekonomi Bakanlığı, Azerbaycan Demiryolları ile Azerbaycan İhracat ve Yatırımı Artırma Derneğinin ortaklaşa düzenlediği Konferans’a; Çin ve Azerbaycan’ın yanı sıra Türkiye, Gürcistan ve Kazakistan’dan yetkililer katıldı.

Konferans’a ülkemizi temsilen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Çoşkunyürek, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt ve TCDD Taşımacılık AŞ Lojistik Dairesi Başkanı Mehmet Altınsoy katıldı.

Londra ile Pekin arasında kesintisiz İpek Yolu yeniden kurulacak

Konferansta bir konuşma yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yüksel Çoşkunyürek, 829 km uzunluğundaki Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının işletmeye alındığını, böylece ülkemiz, Gürcistan, Azerbaycan, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile Pekin ve Londra arasındaki kesintisiz “Tarihi İpek Yolu” girişiminin en önemli bileşeninin gerçekleştirildiğini ve Marmaray’ın tamamen hizmete girmesiyle kesintisiz demiryolu bağlantısının sağlanacağını belirtti. 

Avrupa ile Asya arasındaki taşıma hacminin yüzde 10’u demiryolu ile sağlanıyor

Avrupa–Asya arasındaki 75 milyar dolarlık taşıma hacminin yüzde 70-80’nin denizyolu ile yüzde 10’unun ise demiryolu ile taşınmakta olduğunu vurgulayan Çoşkunyürek, yüzde 10’luk kısmın yüzde 90’nından fazlasının Almanya-Polonya-Rusya arasındaki Kuzey Koridoru üzerinden taşındığını ve bu taşıma payından, “Orta Koridor”un daha fazla pay alması için de ülkemizin gerekli tüm hamleleri yaptığını aktardı.

BTK ile 2035 sonunda 3 milyon yolcu 17 milyon yük taşınacak

Bakü-Tiflis Kars demiryolu hattının başlangıçta yıllık bir milyon yolcu ve 6,5 milyon ton yük taşıma kapasitesine sahip olacağını ve 2035 yılı sonunda 3 milyon yolcu ile 17 milyon ton yük taşınmasının hedeflendiğini söyleyen Çoşkunyürek, bölgedeki demiryolu güzergâhının Kars’tan Akhalkalaki’ye kadar çift hat (108 km), Akhalkalaki’den Tiflis’e kadar tek hat (155 km), Tiflis’den Bakü’ye kadar çift hat (566 km) , Bakü’den sonra da hem Kazakistan hem de Türkmenistan üzerinden Orta Asya ve devamında Çin’e gidebilecek şekilde ikiye ayrıldığını sözlerine ekledi.

Orta Koridor ile yük taşıma süresi dörtte bire düşecek

Çin’den AB ülkelerine (İngiltere, Almanya, Fransa vb)   yük taşıma süresinin mevsimsel şartlar da dikkate alındığında 45-62 gün sürdüğüne işaret eden Çoşkunyürek, aynı yükün Orta Koridor’dan gönderildiğinde 12-15 gün içerisinde AB ülkelerine ulaşacağının altını çizdi. 

Çin tarafından AB’ye gönderilen yüklerin Bakü-Kars-Tiflis hattından geçmesi durumunda Kuzey Koridor’da yüklerin ulaştırılma zamanının dörtte biri kadar zamanın yeterli olacağına dikkat çeken Çoşkunyürek, Orta Koridor demiryolu güzergâhına komşu ülkelerle yapılan ikili görüşmelerde bu hat üzerinden yılda 10-15 milyon ton ilave yük taşınabileceğinin ön görüldüğünü söyledi.

Limanlardaki kapasite 40 milyon TEU’ya çıkarıldı

Diğer yandan ulaşım modlarının en ekonomik taşıma türü olan denizyolu taşımacılığını da daha ileri seviyeye taşımak için çalışmaların sürdüğünü dile getiren Çoşkunyürek,  limanlardaki kapasitenin 40 Milyon TEU’ya çıkarıldığını açıkladı.

Ayrıca yapımları hızla devam eden ve Karadeniz’in yükünü Doğu-Batı Orta Koridoru”na aktaracak olan Karasu ve Filyos Liman Projesi ile yılda 30-35 milyon ton yükün elleçlenmesinin hedeflendiğini aktaran Çoşkunyürek, iki limanın da ‘’Demir İpek Yolu’’ olarak nitelendirilen “Orta Koridor”a demiryolu ile bağlanması için çalışmaların hızla devam etmekte olduğunu vurguladı.  

2020’de Çin-AB arasındaki ticaret hacmi 800 milyar dolara çıkacak 

Konferansta konuşan TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt ise “Orta Koridor”dan direkt ve en direkt faydalanabilen ülke sayısının 60’tan fazla olduğunu, bu ülkelerin toplam nüfusunun ise 4,5 milyarı geçtiğini dile getirdi.

Aynı şekilde bu hinterlanttaki ekonomilerin büyüklüğünün 21 trilyon doların üzerinde olduğunu aktaran Kurt, Çin-Avrupa Birliği arasındaki 2014 yılında 615 milyar dolar olan ticaret hacminin 2020 yılında 800 milyar dolara, taşıma büyüklüğünün ise 117 milyon tondan 170 milyon tona çıkmasının beklendiğin ifade etti.  

Demiryoluna 25 milyar dolar yatırım yapıldı

Asya ve Avrupa’yı deniz altından birbirine bağlayan “Marmaray” ile Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayacak olan “Edirne-Kars Hızlı Demiryolu Projesi”ne yönelik çalışmaların sürdüğünü açıklayan Kurt, ülkemizi doğudan batıya kat eden Uzak Asya’yı Türkiye üzerinden Avrupa’ya demiryolu ile kesintisiz olarak bağlayan 2200 kilometrelik demiryolu koridorunda önemli altyapı iyileştirmeleri için bugüne kadar 25 milyar dolar yatırım yapıldığının altını çizdi.

3 bin konteyner vagonu aldık, 2 bin 500 tane daha almayı planlıyoruz

Altyapı yatırımlarının dışında bu destinasyonlardaki yüklerin demiryoluyla verimli, hızlı ve kaliteli bir şekilde taşınması amacıyla TCDD Taşımacılık AŞ olarak çeşitli önlemler aldıklarını sözlerine ekleyen Kurt, öncelikle bu ticaret koridorunun konteyner yüklerini taşımak için 3000 konteyner vagonu satın aldıklarını, önümüzdeki 3 yılda ise ilave 2 bin 500 konteyner vagonu almayı planladıklarını kaydetti.

Lokomotif filosuna 500 milyon dolar yatırım yaptık

Lokomotif filosuna 500 milyon dolar yatırım yaparak filoyu büyüttüklerini dile getiren Kurt, Avrupa’da; Avusturya, Almanya, Bulgaristan ve Romanya; Asya’da ise Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan ve Gürcistan demiryolu taşıma otoriteleri ile işbirliklerinin devam ettiğini, Türkiye-Çin arasında var olan yıllık 12 milyon tonluk dış ticaretin demiryolu ile yapılması için müşterileriyle çalışma yaptıklarını kaydetti.

Türkiye ile Çin arasında deneme seferleri yapmayı planlıyoruz

Önümüzdeki aylarda Trans-Hazar ulaşım koridoru üyeleri ve “COSCO SHIPPING” ile beraber Türkiye-Çin arasında deneme tren seferleri yapmayı planladıklarını söyleyen Kurt, “Demir İpek Yolu”nun ekonomiden kültürel hayata kadar pek çok alana dinamizm getireceğini, bölgenin her anlamda kalkınmasına ve dünya barışına katkıda bulunacağını söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

TCDD Taşımacılık AŞ Lojistik Dairesi Başkanı Mehmet Altınsoy, konferansın “Kuşak ve Yol Girişimi Boyunca Bölgesel Transit ve Lojistik Altyapısı” bölümünde Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ile Türkiye’ deki demiryolu taşımaları hakkında bilgiler verdi.

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ