“SULTAN ALPARSLAN” İLE VANGÖLÜ TAŞIMACILIĞINDA YENİ DÖNEM

Türkiye’nin en büyük feribotu olan "Sultan Alparslan"’, 15 Ocak 2018 tarihinde Tatvan-Van-Tatvan arasında hizmet vermeye başladı.
26/01/2018 05:58

“SULTAN ALPARSLAN” İLE VANGÖLÜ TAŞIMACILIĞINDA YENİ DÖNEM

Türkiye’nin en büyük feribotu olan "Sultan Alparslan", 15 Ocak 2018 tarihinde Tatvan-Van-Tatvan arasında hizmet vermeye başladı.

Van Gölü üzerinden Türkiye-İran transit demiryolu hat bağlantısını sağlayan feribotların yenilenmesi kapsamında hizmete verilen feribot,  eski feribotlara göre hem daha hızlı hem daha yüksek kapasiteli özelliklere sahip bulunuyor.

Yedi katlı feribot, ilk deneme seferini 19 Aralık 2015 yılında yapmış ve en son deneme seferini 2017 yılı sonunda tamamlamıştı.  

50 vagon kapasiteli feribotla daha kısa zamanda daha fazla yük taşınacak

Sultan Alparslan adlı feribot ile yük taşıma kapasitesi bin tondan dört bin tona, yolculuk süresi 4 saat 30 dakikadan 3 saat 30 dakikaya düştü. Yeni feribotlar günlük 32 bin ton taşıma kapasitesine sahip olduğu için mevcut olan dört eski feribotun taşıdığı yükten çok daha fazlasını tek seferde taşıyabilecek. Eski feribotlar 9-10 vagon kapasiteli iken 50’şer vagon kapasiteli 2 yeni feribotla taşınan yük miktarı 10 kat artırılmış olacak.

Her bir hat uzunluğu 125 metre olmak üzere 4 ayrı hatta toplam 500 metre ray uzunluğuna sahip feribot ile yük taşımacılığının yanı sıra ilerleyen günlerde yolcu taşımacılığı da yapılacak.

Yüzde 60 yakıt tasarrufu

Dizel motorları TÜLOMSAŞ’ta üretilen ve yerlilik, millilik oranı yüksek olan feribotların diğer önemli özelliği ise yüzde 60 oranında yakıt tasarrufu sağlaması bulunuyor. 

Yapımı devam eden ikinci feribotun ise 2018 yılının ortalarında hizmete girmesi planlanıyor.

Diğer taraftan,  feribotlar yenilenirken Van ve Tatvan rıhtımları da yeni gemilerin yanaşmalarına uygun hale getirildi. 130 metrenin üzerinde boya sahip ve 7 bin groston ağırlığındaki yüksek tonajlı feribotlar için Van liman sahası derinliği 4 metreden 6 metreye çıkarıldı.

Ayrıca, eski feribotlar da hizmet vermeye devam edecek.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ