DEMİRYOLU SEKTÖRÜ DEĞERLENDİRİLDİ

Demiryolu sektörünü değerlendirme toplantısı, Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayrı Aka’nın başkanlığında Ankara’da yapıldı.
25/01/2018 23:24

DEMİRYOLU SEKTÖRÜ DEĞERLENDİRİLDİ

Demiryolu sektörünü değerlendirme toplantısı, Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayrı Aka’nın başkanlığında Ankara’da yapıldı.

Toplantıya UDHB Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt, DDGM Genel Müdürü İbrahim Yiğit, AYGM Genel Müdürü Erol Çıtak, Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürü Cem Murat Yıldırım, TÜLOMSAŞ Genel Müdürü Hayri Avcı, TÜVASAŞ Genel Müdürü İlhan Koçarslan ve TÜDEMSAŞ Genel Müdür Vekili Celaleddin Bayrakçıl ve diğer ilgili bürokratlar katıldı.

Toplantının açılışını yapan UDHB Müsteşarı Suat Hayri Aka, Bakanlığın tüm sektörlerinde bir araya gelerek çalışmaların değerlendirildiğini, bu kapsamda demiryollarının 2017, 2018 ve 2019 yılının değerlendirileceğini, 2017 yılında demiryolu sektöründe serbestleşme ile birlikte yeni bir döneme adım atıldığını, TCDD Taşımacılık AŞ’nin demiryolu tren işletmecisi olarak sektörde yerini aldığını, bu yapının sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirebilmesi için herkese büyük görev ve sorumluluk düştüğünü belirtti. 

TCDD Taşımacılık AŞ’nin 2017 yılı faaliyetleri ve 2018 hedefleri hakkında bilgi veren Genel Müdür Veysi Kurt, 2017 yılında yolcu ve yük taşımacılığında, gelir gider durumunda olumlu rakamların yakalandığına ve bunun tesadüf olmadığına dikkat çekerek, “2017 yılı Şirketimizin bu sektörde ilk yılıydı. Buna rağmen, 28,5 milyon ton yük taşıyarak, yük taşıma miktarını bir önceki yıla göre artırdık.” dedi.

Yurt içinde otomobil taşımacılığı

Sürekli ve yüksek potansiyelli taşımalarda esnek tarife uyguladıklarını söyleyen Kurt, yurt içinde de otomobil taşımacılığına başladıklarını, Almanya’dan OMSAN tarafından kiralanan vagonlarla taşıma yapıldığını, Şirketin TÜLOMSAŞ’ta üretilen vagonların tamamlanması ile bu trenin TCDD Taşımacılık vagonları ile işletileceğini belirtti.

Milli yük vagonları raylara indi

Kurt ayrıca, 2017 yılında teslim alınan 55 adet milli vagonların tamamının 12 Ocak 2018 tarihinden itibaren İstanbul-Avrupa yönündeki blok trenlerde çalıştırılmaya başlandığını,  TCDD Taşımacılık AŞ, TÜLOMSAŞ, ASELSAN işbirliği ile ilk milli hibrit manevra lokomotifinin ise 2018 yılında üretiminin planlandığını açıkladı.

2017’de 85.4 milyon yolcu

2017 yılının yolcu taşımacılığındaki rakamlarını da aktaran Kurt, Marmaray’da 63.1 milyon, yüksek hızlı trenlerde 7.1 milyon, konvansiyonel trenlerde 15.2 milyon olmak üzere toplamda 85.4 milyon yolcuya hizmet verildiğini belirtti.

Yolcu memnuniyeti yüzde 97.4’e ulaştı

22 Ocak 2018 itibariyle YHT’lerde bugüne kadar taşınan yolcu sayısının 37.2 milyon olduğuna dikkat çeken Kurt, yolcu memnuniyetinin de giderek arttığını, yüzde 97.4’e ulaştığını söyledi.

BTK’ya talep artıyor

30 Ekim 2017 tarihinde hizmete giren Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattında yeni nesil milli yük vagonlarının hizmet verdiğini, trenlerin planlanan sürelerden daha önce ulaştığını ve bu hatta talebin her geçen gün arttığına dikkat çeken Kurt, BTK demiryolu hattındaki taşımaları artırmak amacıyla Avrupa ve Asya’dan demiryolu idareleri ve firmaları ile görüşüldüğünü belirtti.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ