UDH BAKANI ARSLAN: "YÜK TAŞIMA GELİRLERİNDE YÜZDE 250 ORANINDA ARTIŞ SAĞLANDI"

Arslan, “15 yıl öncesine göre yük taşıma miktarında yüzde 79, yük taşıma gelirlerinde ise yüzde 250 oranında artış sağlandı.”
10/01/2018 11:47

UDH BAKANI ARSLAN:

Arslan, “15 yıl öncesine göre yük taşıma miktarında yüzde 79, yük taşıma gelirlerinde ise yüzde 250 oranında artış sağlandı.”

 

UDH Bakanı Arslan:” Demiryollarının Serbestleştirilmesi Kanunu ile TCDD altyapı işletmecisi, TCDD Taşımacılık ise tren işletmecisi olarak yapılandırıldı.”

 

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan,  TBMM Genel Kurulunda 09 Ocak 2018 günü milletvekillerinin sözlü soru önergelerini cevapladı.

 

Koridor anlayışıyla doğu-batı, kuzey- güney aksında YHT ve HT hatları belirleniyor

 

Arslan, demiryolu sektörüyle ilgili sözlü soru önergeleri konusunda yaptığı açıklamada, yüksek hızlı tren (YHT) ve hızlı tren (HT) hatlarının koridor anlayışıyla ülkemizin doğu- batı, kuzey-güney aksında yapılmak üzere belirlendiğine vurgu yaparak,”  YHT sadece yolcuya, hızlı tren ise hem yük hem yolcuya hitap eder. Dolayısıyla bölgeler yolculuk ve yük yoğunluğu dikkate alınarak YHT ya da HT olarak projelendirilmektedir. Tüm bölgelere yönelik planlı çalışmalar tüm hızıyla sürmektedir Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri güzergâhı Antalya'yı İç Anadolu'ya bağlayacaktır; Kırıkkale-Kırşehir-Aksaray-Ulukışla-Adana-Mersin güzergâhı ise özellikle saydığım bölgelerin Mersin ve İskenderun limanlarına ulaştırılmasını sağlamış olacak, böylece önemli bir güzergâhı tamamlamış olacağız. Ankara-Mersin güzergâhı kapsamında Niğde il sınırları içerisinden geçen Kırıkkale-Kırşehir-Aksaray-Ulukışla demiryolu projemiz bulunmakta, Niğde ilimiz de Ulukışla-Niğde hattının modernizasyonuyla birlikte hızlı tren hattına bağlanmış olacaktır." dedi.

 

2018 sonunda YHT’ler Haydarpaşa ve Halkalı’ya gelecek

Bakan Arslan ayrıca, "Marmaray Projesi'nde son bir yıl içinde çok ciddi bir hızlanma söz konusudur. Ağustos ayı içinde altyapı inşaatını, Eylül ayı içinde ise sinyalizasyon çalışmalarını bitireceğiz. Kalan süre içinde de gerekli testleri yaparak bu yılsonu itibarıyla banliyö hatlarını Gebze'den Halkalı'ya Marmaray araçlarıyla kesintisiz yolcu taşınabilir hale getireceğiz. YHT'ler de Ankara'dan kalkıp Haydarpaşa'ya kadar veya Halkalı'ya kadar gidebilecek hale gelecek." diye konuştu.

Beş tren işletmecisine lisans verildi

Demiryollarının Serbestleştirilmesi Kanunu ile TCDD'nin altyapı işletmecisi, TCDD Taşımacılığın ise tren işletmecisi olarak yapılandırıldığını anımsatan Arslan, bu kanunla özel sektörün de ulusal demiryolu ağı üzerinde devlet şirketleriyle beraber taşımacılık yaparak demiryolları sektöründeki payının artırılmasına imkan sağlandığını belirtti.

Sektörde beş tren işletmecisine lisans verildiğini, halen 12 bin 608 kilometre demiryolu ağında işletmecilik yapıldığına dikkat çeken Arslan,  10 bin 515 kilometrelik demiryolu hattının adeta yeniden yapılmışçasına yenilendiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"880 kilometrelik kesimin rehabilitasyonu ve yol yenileme çalışması da devam etmektedir. Demiryolu hatları üzerinde yürütülen çalışmalar kapsamında 4 bin 660 kilometrelik hat elektrikli hale, 5 bin 534  kilometrelik hat ise sinyalli hale getirilmiştir. Ayrıca bin 637 kilometrelik hattın elektrikli, 2 bin 323 kilometrelik hattın da sinyalli hale getirilmesi çalışmaları da devam etmektedir.

Yük taşıma gelirlerinde yüzde 250 oranında artış sağlandı

Demiryollarımızın çift hatlı hale getirilmesi çalışmalarında 595 kilometrelik konvansiyonel demir yolu hattı çift hatlı hale getirilmiştir. Yapımı devam eden lojistik merkezler, iltisak hatları gibi projelerin de tamamlanmasıyla birlikte yük taşımacılığında demiryolu payının artırılması hedeflenmektedir. Diğer taraftan demiryolu yük taşımacılığında 2004 yılından itibaren blok tren işletmeciliğine geçilmiş oldu. Böylece, 2017 yılında 28,5 milyon ton yük taşınarak 15 yıl öncesine göre yük taşıma miktarında yüzde 79, yük taşıma gelirlerinde ise yüzde 250 oranında artış sağlanmıştır."  

İzmir-Ankara hızlı tren projesinde yüzde 28 ilerleme kaydedildi

İzmir-Ankara hızlı tren projesi tüm kesimlerinde altyapı çalışmalarının devam ettiğini belirten Arslan, altyapı çalışmalarında yüzde 28 fiziki ilerleme kaydedildiğini ifade etti.

Arslan, "Yaptığımız, dün olduğu gibi, bugün olduğu gibi insanımızın erişimini, ulaşımını sağlamak, ülkemizin bulunduğu konum itibarıyla taşımacılık pastasından daha fazla pay alması, uluslararası taşıma koridorlarındaki avantajını ülke ve milletimiz lehine kullanacak şekilde ana koridorları tamamlamaktır. Ulaştırmanın her türünde yaptığımız budur. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ