TCDD TAŞIMACILIK 2018 EĞİTİM HEDEFLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

TCDD Taşımacılık AŞ, ilk eğitim kurulu toplantısı 05 Ocak 2018 tarihinde Ankara’da Genel Müdürlük binasında düzenlendi.
05/01/2018 14:20

TCDD TAŞIMACILIK 2018 EĞİTİM HEDEFLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

TCDD Taşımacılık AŞ,  ilk eğitim kurulu toplantısı 05 Ocak 2018 tarihinde Ankara’da Genel Müdürlük binasında düzenlendi.

Kurul’a TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Veysi Kurt, Genel Müdür Yardımcısı Çetin Altun’un yanı sıra dün emekliye ayrılan eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Uras ile daire başkanları, işletme, bölge koordinatör ve servis müdürleri katıldı.

2017’de taşımacılık ve gelirlerde artış, maliyetlerde düşüş gerçekleştirdik

Genel Müdür Veysi Kurt, Eğitim Kurulu’nda yaptığı konuşmasında, TCDD Taşımacılık AŞ’nin bir yılı geride bıraktığını, 2017 yılında önemli veriler elde ettiklerinin altını çizerek şunları söyledi:” Şirketimizde, ilk yılında altyapı ve tren işletmecisi olarak ayrılmanın getirdiği bazı sıkıntılara karşın, yolcu ve yük taşımacılığında artışlar, maliyetlerde düşüşler sağladık. Bu bir yılda elde edilen olumlu veriler asla tesadüfi değildir. Önemli işletme ve operasyonlar altında gerçekleştirildi.  Bu vesile tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu olumlu tablo 2018 yılında daha da güzel olacaktır. Çünkü biz, bugünü dünden daha güzel, daha iyi yapmak için çabalıyoruz.”

Eğitimin amacı davranışlarda değişim gerçekleştirmesidir

Eğitimin ana amacının davranışlarda değişim gerçekleştirmesi olduğunun altını çizen Kurt,” Şirketimiz bugün Avrupa’da 2 bin km, Asya’da 5-7 bin km, Orta Doğu’da 2-3 bin km’lik bir coğrafyada taşımacılığı yönetme imkânına sahip. Devletimiz arkamızda. Sektörümüze çok güzel yatırımlar yapılıyor, destek sağlanıyor. Dünden farklı düşünerek ve her an değişebileceğine inanarak çalışmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Sıfır hata hedefliyoruz

Tüm paydaşlarla iyi ilişkiler geliştirilmesinin, her çalışanın Şirketi kendi şirketi gibi görmesinin önemine değinen Kurt, “Masa başında olmayacağız. Arazide, laboratuvarda ve mutfakta olacağız. İşin başında olacağız. Hata ve aksaklıkların sıfır olması lazım. Yenilikçi olursak, farklı olursak, zoru başarırsak, ülkemiz ve Şirketimiz için çalışırsak bize verilen yetkileri doğru yerde, mevzuatlar çerçevesinde kullanırsak sorunlar sıfır olur. Çoğumuz 25 yılın üstünde devlet tecrübesine sahibiz, kurum kültürümüz var, dolayısıyla en iyi olanı başarma gücümüz var.” dedi.

En ücra köşedeki personelimize kadar dokunacağız, davranışlarda değişim sağlayacağız

Kurt, ayrıca şöyle konuştu: “ Sürekli iyileşme, güzelleşme yaşamalıyız. İnsanlara bunu hatırlatmalıyız. Yönetici ve lider arasındaki fark budur. Sürekli yenilik ve değişim içerisinde olmalıyız. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin eğitimde ana amacımız davranışlarda iyi yönde değişimin sağlanması, farkındalığın oluşturulmasıdır.”

Küçük parçayı kopardıysanız başardınız demektir

Konuşmasında, Atatürk’ün bir demiryolu tüneli inşası sırasındaki anısını aktaran Kurt,” Atatürk, tünel inşaatını ziyaretinde bir işçi elindeki küçük bir kaya parçasını göstererek sitemde bulunur. Komutanım, ‘çok zorluyoruz ama bu küçük parçayı koparabildik’, der. Atatürk gülümseyerek ‘tamam işte onu koparabildiyseniz demek ki başaracaksınız’ diye cevaplar. Bizler de bu bir yılda zorluklara rağmen güzel veriler elde ettik.  Dünden daha iyi olduk. Her gün yüz bin ton yük, 400 bin yolcu, 30 bin ton tehlikeli madde taşıyoruz. Bu kolay bir şey değil. Tüm çalışma arkadaşlarıma bu güzel sonuçlar için teşekkür ediyorum.  Tekrar tüm demiryolcuların 2018 yılını kutluyorum.” diye belirtti.

2017’de 12.500 personel hizmet içi eğitim aldı

İnsan Kaynakları Daire Başkanı Dursun Kızılbuğa da 2017 yılında 680 eğitim programında 12.500 personelin eğitiminin gerçekleştirildiğini, 2018’de ise 940 eğitim programında 13.000 personeli eğiteceklerini söyledi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ