TCDD TAŞIMACILIK AŞ GENEL MÜDÜR YARDIMCISI MEHMET URAS EMEKLİ OLDU

42 yıllık kamu görevini 04 Ocak 2017 tarihinde noktalayan TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Uras, Şirketin 1. Eğitim Kurulu’nda mesai arkadaşlarına veda etti.
05/01/2018 13:39

TCDD TAŞIMACILIK AŞ GENEL MÜDÜR YARDIMCISI MEHMET URAS EMEKLİ OLDU

42 yıllık kamu görevini 04 Ocak 2017 tarihinde noktalayan TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Uras, Şirketin 1. Eğitim Kurulu’nda mesai arkadaşlarına veda etti.

Bu bir bayrak yarışı

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt,  Uras’ı yeni yaşamına uğurlarken yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “42 yıl sektöre büyük hizmetler veren ve katkılar sağlayan ağabeyimiz Mehmet Uras’a yeni yaşamında sağlık, huzur ve esenlikler dileriz. Kendisine müteşekkiriz. TCDD’nin çeşitli kademelerinde görev yaptıktan sonra son bir buçuk yıldır TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu üyesi olarak beraber çalışıyorduk. Kısmet olur ömrümüz yeterse emeklilik hepimizin yaşayacağı bir dönem. Bu bir bayrak yarışı. Ağabeyimizin gözü arkada kalmasın. Bugünü dünden daha iyi bir noktaya getirmek için çalışmaya devam edeceğiz.”

Demiryoluna adanan 42 yıl…

Uras da, TCDD Genel Müdürlüğü çatısı altında Ocak 1976 yılında yüksek mühendis olarak göreve başladığını, çeşitli kademelerde görev yapmanın yanı sıra eğitmen olarak da 18 yıl Eskişehir Meslek Lisesinde ve eğitim programlarında demiryolcuların yetiştirilmesine emek verdiğini hatırlatarak,” Ömrümüzün büyük kısmı demiryollarında geçti. Benim için çok zor bir gün. Sizleri çok özleyeceğim. Gerçekten de 42 yıl dile kolay. Bazı bölgelerde buharlı trenler çalışıyor, haberleşmede Mors alfabesi kullanılıyordu. Sinyalizasyon elektrifikasyon oranı çok düşüktü. Bugün sektörümüzde muazzam bir gelişme var. Yüksek hızlı demiryolu hatları işletmeye alınıyor. Mevcut sistem yenileniyor, modernize ediliyor, sektörümüze yapılan 60 milyar TL yatırım ile çok önemli projeler hayata geçiriliyor.” Dedi.

Uras, demiryolu taşımacılığının serbestleştirilmesi ile yeni bir dönemin başladığını,  bazı çevrelerin buna çok sıcak bakmadığının altını çizerek şöyle konuştu:” Ama Sayın Genel Müdürümüz Kurt,  TCDD Taşımacılık AŞ’nin bir dünya markası olacağına inandı ve çalışanlarını da bu başarıya inandırdı. 2017 verileri bunun başarıldığını gösteriyor. Bazı şebekelerde altyapı çalışmaları nedeniyle tren işletilememesine karşın yolcu ve yük taşıma miktar ve gelirlerinde önemli artışlar var. Projeler ve tüm çalışmalar tamamen bittiğinde tüm şebeke işletmeye açıldığında bu rakamların çok üstünde rakamlar görülecektir. Bu başarı tesadüfi değil elbet. 162 yıllık demiryolu kültürü, tecrübesi var. Tüm arkadaşlarımı çok seviyorum. Hoşçakalın” dedi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ