ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANI AHMET ARSLAN 2017 YILINI DEĞERLENDİRDİ, 2018 YILI HEDEFLERİNİ AKTARDI

Bakan Arslan, 2017 yılını değerlendirdiği bir basın toplantısı düzenledi. Ayrıca 2018 yılı hedeflerine ilişkin açıklamada bulundu. Arslan, konuşmasında son 15 yılda Bakanlık olarak 380 milyar 200 milyon liralık yatırım yapıldığını, gelecek yıl ise 28 milyar 800 milyon liralık yatırım yapılacağını ifade etti.
29/12/2017 12:06

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANI AHMET ARSLAN 2017 YILINI DEĞERLENDİRDİ, 2018 YILI HEDEFLERİNİ AKTARDI

Demiryollarına 2018’de 14,2 milyar TL yatırım yapacağız

Bakan Arslan, 2017 yılını değerlendirdiği bir basın toplantısı düzenledi. Ayrıca 2018 yılı hedeflerine ilişkin açıklamada bulundu. Arslan, konuşmasında son 15 yılda Bakanlık olarak 380 milyar 200 milyon liralık yatırım yapıldığını, gelecek yıl ise 28 milyar 800 milyon liralık yatırım yapılacağını ifade etti.

Yaptığı konuşmasında demiryollarından karayollarına, havacılıktan denizciliğe, haberleşmeden taşımacılığa ülkemizde son 15 yılda gerçekleştirilen ulaştırma projelerine değinen Arslan, “Demiryollarını gerçekten çok önemsiyoruz. Demiryollarına 8 milyar 400 milyonluk yatırım gerçekleştirdik. Önümüzdeki yıl için yatırım bütçesi artışında en yüksek artış, yine demiryollarında olacak.14 milyar 200 milyonluk bir yatırım bütçesi olacak. Toplam demiryolu uzunluğumuz 12.608 km. Sinyalli hat uzunluğunda ise 5534 km’ye çıktık ve aynı zamanda da 2324 km’de de çalışmalarımız hala devam ediyor. 2003’te bu rakam 2449 km idi. Yani burada yüzde 120’lik bir artış söz konusu. Elektrikli hat uzunluğu da 2120 km iken 4660 km’ye çıktı.1.637 km’de de elektrifikasyon çalışmalarımız devam ediyor.” diye konuştu.

“Beş özel tren işletmecisine lisans verdik”

Demiryollarının serbestleşmesine değinen Arslan, “Bu sene içinde demiryolları ile taşınan yük miktarı 28 milyon tona yükseldi. Bu rakam bizim gönlümüzden geçen rakam değil ama bunun başlıca sebebi hem mevcut hatların standardının yükseltilmesi çalışmaları; hem elektrikli hem de sinyalli hale getirilmesi çalışmalarımız devam ettiği için birçok hat şuan da işletmede değil. Haliyle yük miktarı istediğimiz şekilde artmasa bile yine de yüzde 10-12’lik bir artış söz konusu. Özel sektör de artık demiryolu ulaşımında yük taşımacılığına başladı. Özel sektörün de hatlardan faydalanması adına önemli bir adımdı ve bu sebeple demiryollarının özelleştirilmesi kapsamında 5 tren işletmecisine lisans verdik.” diye konuştu.

“2018’de YHT ile 7.7 milyon yolcu taşıyacağız”

Konuşmasına devam eden Arslan, “YHT setlerimiz 6 adet set alımıyla birlikte toplamda 19 sete çıktı. Yüksek hızlı tren seferleri yüzde 30 arttırıldı. YHT’ler ile bugüne kadar taşıdığımız yolcu sayısı 36 milyon 800 bine ulaştı. İnşallah 2018 yılında 7.7 milyon yolcuyu da buna ekleyerek 45 milyon hedefine ulaşacağız.” bilgisini verdi. Bakan Arslan, YHT’lerin turizm sisteminin tamamlayışı olduğunun altını çizdi.

 “Ankara-Sivas YHT hattını 2019’un ilk yarısında hizmete sunmak istiyoruz”

Yapımı devam eden demiryolu hatları ile ilgili bilgi veren Bakan Arslan, “İnşaatı devam eden yüksek hızlı tren hatlarımız var. Malumlarınız Ankara, Afyonkarahisar, Uşak, Manisa, İzmir devam ediyor. Ankara, Kırıkkale, Yozgat, Sivas YHT hattında çalışmalarımız devam ediyor. Hedefimiz 2018 sonu itibariyle bitirip 2019’un ilk yarısında da testlerini de bitirmiş olarak inşallah hizmete sunmak istiyoruz. Bursa-Bilecik arası inşaat çalışmalarımız devam ediyor. Amaç Bursa’yı hem İstanbul’a hem de İzmir’e bağlamış olmak. Konya-Karaman-Niğde-Ulukışla arası yine çalışmalarımız devam ediyor. Aslında bu hattımızı dizel işletmeciliğine açtık ancak elektrikli ve sinyalli hale getirilmesi önümüzdeki sene yapılacak. Böylelikle yine bu hattımızı da hızlı tren standartlarına getirmiş olacağız. Mersin-Adana-Osmaniye-Toprakkale arası inşaat çalışmalarımız devam ediyor. Osmaniye-Gaziantep arasında da inşaat çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor ve Sivas’tan sonrası; Sivas-Erzincan arasında da Sivas’ta ilk kesimin ihalesini yaptık, ise başladık. Şimdi ise Zara-İmranlı kesiminin ihale süreci devam ediyor. Böylece biz tren ağlarımızı da giderek arttırmış olacağız.” dedi.

“Başkentray’ı 2018’in Şubat’ında açmayı planlıyoruz”

Başkentray’ı 2018 yılı Şubat ayında işletmeye açmayı planladıklarını, 2018 yılında toplam 12 milyon yolcu taşınmasını hedeflediklerini dile getiren Arslan, demiryolu denizyolu kombine taşımacılığına da değinerek, Van Gölü'nde çalışacak 2 adet feribottan birincisinin yılbaşında, diğerinin ise yıl ortasında işletmeye alınacağını ifade etti.

“Asrın projesinde 238 milyon yolcu taşındı”

Son olarak Marmaray'da bugüne kadar 238 milyon yolcu taşındığını belirten Arslan, 2018 yılında toplam 68 milyon yolcu taşınmasının ön görüldüğünü söyledi.                          

Bakan Ahmet Arslan, tüm personellerin ve vatandaşların yeni yılını tebrik ederek konuşmasını noktaladı.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ