YHT’LER 2019’DA İZMİR’E VE SİVAS’A ULAŞACAK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 20 Aralık 2017 tarihinde katıldığı bir televizyon programında bakanlığının projeleri konusunda açıklamalarda bulunurken, inşası devam eden yüksek hızlı ve hızlı demiryolu projeleri konusunda bilgi verdi.
21/12/2017 11:55

YHT’LER 2019’DA İZMİR’E VE SİVAS’A ULAŞACAK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 20 Aralık 2017 tarihinde katıldığı bir televizyon programında bakanlığının projeleri konusunda açıklamalarda bulunurken, inşası devam eden yüksek hızlı ve hızlı demiryolu projeleri konusunda bilgi verdi.

Marmaray Projesi kapsamında Halkalı- Gebze arasındaki çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini ve 2018 yılının sonunda bitirileceğini ifade eden Arslan,  hedeflerinin önümüzdeki yıl ağustos ayı gibi inşaatı bitirmek olduğunu vurguladı.

Arslan, Marmaray Projesi’nin 18 ayrı raylı sistemle entegre olup şehrin her yerine günde 1,5 milyon kişiyi taşıyacağını; aynı şekilde 3 katlı İstanbul Tüneli’ndeki raylı sistemin de 10 farklı raylı sistemle entegre olup günde 6,5 milyon kişiye hizmet vereceğini ifade etti.

“YHT’ler 2019’da İzmir’e ve Sivas’a ulaşacak”

Halen inşası süren yüksek hızlı ve hızlı tren projeleri için tarih veren Bakan Arslan, Ankara-Sivas YHT hattının 2019 yılı içinde hizmete açılacağını, Ankara’dan 2 saatte Sivas’a; Sivas’tan Haydarpaşa’ya 5.5-6 saatte gidilebileceğini, Ankara-Polatlı'dan sonra Afyonkarahisar-Kütahya-Uşak-Manisa-İzmir'e kadar olan hattın yapımına başlandığını ve bu hattı da 2019 yılında açmayı hedeflediklerini söyledi.

Sadece yolcu taşımacılığına hizmet veren yüksek hızlı demiryolu yerine hem yolcu hem de yük taşımacılığına hizmet veren ve 200 kilometre saat hıza sahip hızlı demiryolu hattı yapımına önem verdiklerine vurgu yapan Arslan, bu kapsamda Erzincan sonrası Erzurum-Kars hızlı demiryolu projesinin hazırlandığını batı bölgesinde de Bilecik-Bursa arasında hızlı tren hattı inşaatının devam ettiğini, Halkalı-Kapıkule ihale süreçlerini ise başlattıklarını belirtti.

Bakan Arslan, Konya-Karaman ve Ulukışla üzerinden Mersin, Adana ve Gaziantep'e kadar olan hızlı demiryolu hat yapımının devam ettiğini, bu hattın Şanlıurfa'ya kadar uzayacağını, Şanlıurfa'yı da Diyarbakır'a, Mardin'e, Siirt'e bağlayacaklarını; İstanbul'dan gelen hattın Eskişehir üzerinden Afyon'a, oradan Burdur-Isparta'ya, oradan ise Antalya'ya indirme projesinin devam ettiğini, Ankara-Kayseri arasında yapılması düşünülen hızlı demiryolu hattının ise önümüzdeki yıl ihale edileceğini kaydetti.

Kayseri-Nevşehir-Aksaray-Konya-Antalya arasında da hızlı demiryolu projesinin olduğunu, Karadeniz istikametinde ise Ankara-Kırıkkale-Samsun projesinin devam ettiğini ve önümüzdeki yıl uygulama projelerinin biteceğini söyleyen Arslan, Erzincan üzerinden Trabzon'a ikinci bir hattın ise proje çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

"Doğu Ekspresi’ne olağanüstü ilgi var”

Doğu Ekspresi’ne olağanüstü bir ilginin olduğunun altını çizen Arslan, pulman vagonlarda şu anda ciddi sayıda yer olduğunu,  yataklı vagonlara talebin arttığını, bunun ilave vagonlarla karşılanmaya çalışıldığının altını çizdi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ