ÜÇ KATLI BÜYÜK İSTANBUL TÜNELİ MARMARAY İLE ENTEGRE EDİLECEK

UDH Bakanı Ahmet Arslan, 1915 Çanakkale Köprüsü Kule Rüzgar Tüneli testine katılmak üzere geldiği Kopenhag'da “Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli” ile diğer demiryolu projeleri konusunda da açıklamalarda bulundu.
15/12/2017 05:41

ÜÇ KATLI BÜYÜK İSTANBUL TÜNELİ MARMARAY İLE ENTEGRE EDİLECEK

UDH Bakanı Ahmet Arslan, 1915 Çanakkale Köprüsü Kule Rüzgar Tüneli testine katılmak üzere geldiği Kopenhag'da “Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli” ile diğer demiryolu projeleri konusunda da açıklamalarda bulundu.

Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin Anadolu yakasında Söğütlüçeşme'den hem Kadıköy-Kartal hattına hem de Marmaray'a entegre olacağını anlatan Arslan, "Aynı zamanda o hat üzerinde bulunan farklı 9 raylı sistemle de entegre olacak. Günde 6,5 milyon insanın kullandığı raylı sistemlerin birbiriyle entegrasyonu sağlanacak." dedi. 

Projenin Marmaray ile Avrasya tünellerinin bir arada olduğu bir sistem gibi düşünüleceğine vurgu yapan Arslan, hattın iki gidiş-iki geliş otomobillere, gidiş-geliş raylı sisteme yani metroya hizmet edeceğini vurgulayarak, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin ihalesinin önümüzdeki yılın başında yapılacağını, projenin sondajlarının, etüt projelerinin yapılması ve yap-işlet-devret (YİD) modeliyle gerçekleştirilecek ihaleye esas dokümanların hazırlanmasına ilişkin süreci başlattıklarını bildirdi.

"96 YHT setinin en az yüzde 70'i kademeli iş birliğiyle milli ve yerli üretilecek”

Milli ve yerli lokomotif ve vagon üretilmesi konusunda ciddi mesafeler aldıklarını ifade eden Arslan, Adapazarı'nda yerli ve milli elektrikli tren setlerinin (EMU) seri üretimine yönelik hazırlık çalışmalarının devam ettiğini, vagonlar konusunda seri üretimin başladığını söyledi.

Arslan, milli ve yerli hızlı trenle ilgili yeni çıkılan ihalenin gelecek yıl yapılacağını belirterek, 96 setin en az yüzde 70'nin kademeli iş birliğiyle milli ve yerli üretilmesini istediklerini bildirdi.

Milli Tren Projesi’ne Sanayi İşbirliği Programı çerçevesinde yurt içi ve dışından birçok firmanın ilgi duyduğuna dikkat çeken Arslan,  "Özellikle yaptıkları işbirlikleri çerçevesinde Türkiye'de bu anlamda fabrikalar kurulması ve günün sonunda hedefimiz olan yüzde 70'inin üzerinde milli ve yerli üretim yapılmasına yönelik firmaların hem işbirliği hem de projede yer alma hazırlığı var. Bu konuda kısa mesafede umduğumuzdan daha iyi sonuç alacağız. Çünkü sektör buna hazır."

"Marmaray’ın tamamı 2018 sonunda hizmete açılacak"

Başkentray Projesi'nde çalışmaların son aşamaya geldiğini, gelecek yıl ocak veya şubat ayında hizmete vermeyi planladıklarını kaydeden Arslan, ayrıca Gebze-Halkalı banliyö hattında (Marmaray)  altyapı çalışmalarının Ağustos 2018'de bitirmeyi hedeflediklerini,  eylül ayında elektrik ve sinyal işinin tamamlanması ve 3 ay test sürüşünün ardından 2018 sonunda hattı hizmete açmayı planladıklarını söyledi.

Marmaray’da gece yük taşımacılığı yapılabileceğini, Ankara-İstanbul YHT hattı yolcularının Haydarpaşa Garı'na kadar gidebileceğini anlatan Arslan, hatla günlük ortalama 1,5 milyon yolcuya hizmet edileceğini bildirdi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ