BTK İÇİN TCDD TAŞIMACILIK İLE AVUSTURYA VE AZERBAYCAN DEMİRYOLLARI İŞBİRLİĞİ

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt, 11-13 Aralık 2017 tarihlerinde Azerbaycan’ ın başkenti Bakü’ ye çalışma ziyaretinde bulundu.
14/12/2017 03:26

BTK İÇİN TCDD TAŞIMACILIK İLE AVUSTURYA VE AZERBAYCAN DEMİRYOLLARI İŞBİRLİĞİ

TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Veysi Kurt, 11-13 Aralık 2017 tarihlerinde Azerbaycan’ ın başkenti Bakü’ ye çalışma ziyaretinde bulundu. Ziyaret kapsamında TCDD Taşımacılık A.Ş. ile Avusturya Demiryolları (RAİL Cargo) ve Azerbaycan Devlet Demiryolları (ADY) arasında mutabakat zaptı imzalandı.

Avrupa, Kafkasya ve Asya ülkeleri arasında demiryolu ile yapılan taşımaların artırılmasının hedeflendiği mutabakat zaptını, TCDD Taşımacılık A.Ş. adına Genel Müdür Veysi Kurt, Rail Cargo Genel Müdürü Eric Reghter, ADY Başkan Vekili İkbal Hüseynov imzaladı.

İmza töreninde ADY Başkanı ve Azerbaycan Demiryolu Bakanı Cavid Gurbanov’ da gözlemci olarak katıldı.

İmza töreninde konuşan TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Veysi Kurt; 30 Ekim 2017 tarihinde işletmeye açılan Bakü- Tiflis Kars demiryolu hattı ile Londra’dan Pekin’e kadar en hızlı, en kısa, en güvenli ve iklim açısından en uygun “ Orta Koridor”un oluştuğunu, Çin-Orta Asya ve Avrupa olmak üzere iki kıta arasındaki taşıma potansiyeli için BTK’nın en cazip güzergah olduğunu belirtti.

BTK ile taşıma maliyetlerinde önemli oranda düşmeler olacağına vurgu yapan Kurt,  ”Bu mutabakat zaptıyla üç demiryolu idaresinin işbirliğiyle BTK’nin en etkin ve verimli bir şekilde işletilmesi için çok güzel bir adım attık. Bu adımlar devam edecektir. Çünkü BTK vurguladığım gibi “Orta Koridor” olarak hem Avrupa hem Ortadoğu ülkelerine ya da tersi yönlü taşımalarda en iyi tercih olacaktır.  İlk etapta öngörülen 3 milyon ton yük taşıması, orta dönemde 6.5 milyona, ilerleyen dönümde 17 milyon tona çıkacaktır. TCDD Taşımacılık A.Ş olarak taşımacılıktan lojistiğe geçişin gerektirdiği yeni yönetim ve bakış açısı ile yurt içi ve dışındaki tüm paydaşlarımızla işbirliğimizi geliştirecek adımları atmaya devam edeceğiz. BTK hem ülkemiz hem bölgedeki tüm demiryollarının ufkunu açan büyük bir sinerji yaratan projedir.” dedi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ