ŞANLIURFA, MARDİN ve DİYARBAKIR’A HIZLI TREN

Şanlıurfa’daki sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bölgeye yönelik hızlı demiryolu projeleri konusunda da açıklamalarda bulundu.
11/12/2017 01:19

ŞANLIURFA,  MARDİN ve DİYARBAKIR’A HIZLI TREN

Şanlıurfa’daki sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan,  bölgeye yönelik hızlı demiryolu projeleri konusunda da açıklamalarda bulundu.

Şanlıurfa hızlı tren hattı ile uluslararası koridora entegre edilecek

Konya- Gaziantep arasındaki hızlı tren çalışmalarına Şanlıurfa’nın da dahil edildiğini açıklayan Bakan Arslan şunları söyledi: “Suriye ve Irak’taki karışıklık nedeniyle sınır hattındaki demiryolu çalışmalarımız yavaşladı. Şanlıurfa sadece karayoluyla yetinmiyor, yetinmeyecektir, haklı olarak. Bir de demiryolu. Daha önce bizim ülkemiz demiryollarını Mürşitpınar, Şanlıurfa üzerinden Suriye’ye, daha ileriye götürüp Irak'a bağlantı yapmak üzere o ülkelerle görüşmelerimizi sürdürüyorduk, gerekli çalışmaları da başlatmıştık, ancak gerek Suriye'deki, gerek Irak’taki karışıklıktan dolayı şu anda bir yavaşlama, bekleme var. Şanlıurfa'nın hızlı trenle tanışması da dahil olmak üzere uluslararası koridorlara entegre olması çalışmaları devam ediyor.”

Şanlıurfa-Gaziantep hızlı demiryolu için Ocak’ta imzalar atılacak

Birinci önceliğin İstanbul'dan başlayarak Konya, Karaman, Ulukışla, Mersin ve Adana üzerinden Gaziantep’e kadar inşaatı devam eden hızlı tren projesini Şanlıurfa’ya kadar getirmek olduğunun altını çizen Arslan, “Şanlıurfa-Gaziantep arası 150 kilometre. Bunun demiryolu kesin projelerinin yapılmasıyla ilgili ihaleye Temmuz ayında çıkmıştık. Ön yeterlilik tekliflerini almıştık, 20 Aralık 2017'de hızlı tren kesin projelerini alacağız. Ocak ayında inşallah bitirip sözleşmeyi imzalayacağız. Böylece Şanlıurfa- Gaziantep projesini başlatacağız.” dedi.

Şanlıurfa – Diyarbakır hızlı demiryolu için 2018’de kesin proje ihalesine çıkılacak

STK’ların talebi olan Mürşitpınar'daki OSB’lerin lojistik merkezleri ile entegre hale getirilmesi ve bir lojistik merkezi yapılmasını da değerlendirileceğini ve gereğinin yapılacağını söyleyen Bakan Arslan, “ Şanlıurfa'yı batı aksında trenle bağlamak önemli ama aynı zamanda doğu aksında Mardin ile bağlamak, ki 180 kilometrelik bir hat. Onun da ön yeterlik ihalelerini yaklaşık 10 gün önce yaptık. Onların incelemesi devam ediyor. Yine aynı zamanda Şanlıurfa'nın sanayisini Diyarbakır'a da bağlamış olmak adına 170 kilometre, o hattın da önümüzdeki yıl içerisinde kesin proje ihalelerine çıkmış olacağız” değerlendirmesinde bulundu.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ