ANKARA-SİVAS YHT HATTI BTK İLE ENTEGRE EDİLECEK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Orta Koridor” un önemli güzergahlarından birisi olan ve inşası devam eden Ankara –Sivas yüksek hızlı demiryolu hattı konusunda açıklamalarda bulundu.
10/12/2017 06:19

ANKARA-SİVAS YHT HATTI BTK İLE ENTEGRE EDİLECEK

Ulaştırma, Denizcilik ve  Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “Orta Koridor” un önemli güzergahlarından birisi olan ve inşası devam eden Ankara –Sivas yüksek hızlı demiryolu hattı konusunda açıklamalarda bulundu.

Bakan Arslan, halen 1213 kilometrelik yüksek hızlı demiryolu hattında işletmeciliğin başarıyla devam ettiğine vurgu yaparak, "Bunu daha çok yaygınlaştırmak doğu-batı, kuzey-güney aksında hızlı tren ağlarını örmek için Ankara, Kırıkkale, Yozgat, Sivas demiryolu hattının tamamında  çalışmalarımız devam ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

2018 sonu 2019 başı Ankara-Sivas 2, Sivas-İstanbul 5 saat

Ankara-Sivas yüksek hızlı demiryolu hattındaki çalışmaların yoğun bir şekilde sürdüğünü ve 2018 sonu 2019 başında bitirip hizmete sunmayı hedeflediklerini söyleyen Bakan Arslan,  "Ankara-Sivas arası mevcut 603 kilometre hatla yaklaşık 7-8 saat sürüyor. Kaldı ki şu  anda mevcut hattı da elektrikli ve sinyalli hale getirmek için çalışmamız var. Dolayısıyla  o arada tren çalışmıyor. YHT ile Ankara-Sivas arası 2 saate düşecek. YHT, şu anda Ankara-Pendik arası çalışıyor. YHT'nin Haydarpaşa'ya kadar olan kısmı bittiğinde  Sivas'tan çıkan yolcu 5 saatte Haydarpaşa'ya varacak." diye belirtti.

Ankara-Sivas yüksek hızlı demiryolu hattının 30 Ekim’de işletmeye açılan Bakü-Tifllis-Kars demiryolu hattı ile Sivas-Erzincan,  Erzincan-Erzurum-Kars hızlı tren hatlarıyla entegre edileceğini, böylece Londra’dan Pekin’e kadar “Orta Koridor” olarak Türkiye’nin güçleneceğine dikkat çeken Arslan, Ankara-Sivas YHT Projesi ile 250  kilometre/saat hıza uygun, çift hatlı, elektrikli, sinyalli yeni YHT hattı inşa edildiğini söyledi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ